2016/2017

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 

NASZA MAŁA OJCZYZNA”

SPOTKANIE Z PANIĄ HENRYKĄ CZOCHRA

19 czerwca 2017 r. uczniowie z klas III – VI uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii. Pani Henryka Czochra z domu Łogożna, mieszkająca obecnie w Zwierzyńcu, a pochodząca z Wywłoczki przedstawiła uczniom swoje wspomnienia z dzieciństwa. Pani Henryka miała cztery latka, kiedy świtem Niemcy kazali wszystkim mieszkańcom Wywłoczki opuścić swoje domy. Cała wieś po chwili stanęła w ogniu. Ludzi popędzono do obozu w Zwierzyńcu. Tak Niemcy zemścili się na mieszkańcach Wywłoczki za pomoc partyzantom.

O tym jak ten tragiczny dzień zapamiętała mała dziewczynka i co utkwiło jej najbardziej w pamięci mogliśmy się dowiedzieć podczas rozmowy z panią H.Czochra. Dowiedzieliśmy się także, jak ludziom żyło się po wojnie, jak wyglądała Wywłoczka i jak przebiegała nauka w powojennej szkole. Poznaliśmy wiele nowych informacji o naszych Patronach, a nauczycielach pani Henryki. Mogliśmy dowiedzieć się, w co bawiły się dzieci oraz jak spędzały wolny czas. Ta lekcja była dla wszystkich wzruszającym spotkaniem z historią naszej małej ojczyzny.

Katarzyna Rodzik

Dzień Rodziny

Wizyta na grobie Patronów w Tomaszowie Lubelskim

DZIEŃ PATRONA

Uroczysty apel z okazji

rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

 

„ O ty dniu radosny, o ty Trzeci Maju!

Zapachniałeś kwieciem w całym polskim kraju.

Zapachniałeś kwieciem najsłodszej wonności:

Miłością Ojczyzny i bratniej jedności.”

Tymi słowami autorstwa Marii Konopnickiej  rozpoczęliśmy uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, który w naszej szkole odbył się 5 maja  w piątek. Uczniowie przygotowani  przez panie: Ewę Grudewicz i Elżbietę Grabowską, przedstawili  scenkę lekcji historii której brała  udział „Pani Konstytucja Majowa”, objaśniająca znaczenie wydarzenia sprzed 226 lat.

Elżbieta Grabowska

Uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi

W dniu 28 kwietnia w Szkole Filialnej w Wywłoczce odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi. Brali w nim udział uczniowie wszystkich klas naszej szkoły. Część artystyczna przygotowana została w języku polskim i angielskim. Jej celem było przybliżenie tematyki ekologicznej, wzmocnienie motywacji do dbania o naszą planetę, poszerzenie wiadomości o zachowaniach proekologicznych oraz rozwijanie umiejętności językowych. Przygotowany apel był działaniem interdyscyplinarnym łączącym wiadomości i umiejętności z przyrody, języka angielskiego, polskiego i muzyki. Uczniowie zaprezentowali scenki o recyklingu, recytowali wierszyki okolicznościowe oraz śpiewali piosenki, angażując do ich wykonania widzów. Uczennice klasy szóstej samodzielnie ułożyły ekologiczną piosenkę i zaśpiewały ją przy dużym aplauzie publiczności. Apel i dekoracje przygotowała pani Katarzyna Małyszek, o oprawę muzyczną zadbała pani Elżbieta Grabowska.

Przygotowała: Katarzyna Małyszek

ROCZNICA PACYFIKACJI WYWŁOCZKI

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

 W lutym obchodziliśmy w naszej szkole  Dzień Bezpiecznego  Internetu. W tym roku akcja odbyła się pod hasłem „ Czy Internet jest dobry czy zły?”. Uczniowie z naszej szkoły mieli za zadanie  wykazać zalety i wady  sieci internetowej. W każdej klasie  odbyły się krótkie zajęcia dotyczące tego zagadnienia. Na otrzymanych kartkach wypisali , co dobrego wynika z korzystania  z Internetu, jak również zagrożenia. Trzeba stwierdzić, że nasi uczniowie mają dużą wiedzę na ten temat, jednak nasuwa się pytanie , czy korzystają  z niej podczas przesiadywania przed komputerem?

Bibliotekarz: Elżbieta Grabowska

Przegląd Kolęd i Pastorałek w Zwierzyńcu

Szkolna grupa wokalna pod nazwą  Rozśpiewane Śnieżynki w składzie : Zuzanna Kapuśniak, Agnieszka Swędra, Jessica Kur, Magdalena Kilarska, Ewelina Kociuba zaprezentowały pastorałkę pod tytułem  Gdy gwiazda daje znak . Podczas  Przeglądu Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Zwierzyńcu, w dniu 8 stycznia 2017 roku uczennice  mogły zaśpiewać jeden utwór, znany nam  ze szkolnych jasełek. Grupę przygotowała pani Elżbieta Grabowska.

 Gratulujemy występu!

Elżbieta Grabowska

Jasełka i spotkanie opłatkowe

21 grudnia zapanowała w naszej szkole świąteczna atmosfera i odczuliśmy magię świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia przybyli do nas goście – pan dyrektor Jan Czochra z panią wicedyrektor Joanną Rudą,  panowie radni  Grzegorz Anczykowski, Edward Kurzawski, Adam Panas, b. radna – pani Wiesława Ruszczycka oraz rodzice i dziadkowie. Uczniowie klas II-VI oraz dzieci z Punktu Przedszkolnego pod kierunkiem pani Marty Kurys zaprezentowali  trwające blisko godzinę jasełka przybliżające tajemnicę Narodzenia Pańskiego. Następnie Ksiadz Piotr Nogas odczytał fragment Ewangelii wg Świętego Łukasza i wszyscy składali sobie świąteczne życzenia, dzieląc się opłatkiem. Jasełka przygotowały panie Barbara Pacyk i Beata Prus.W opracowanie  pięknej scenografii oraz oprawy muzycznej zaangażowała się  pani Elżbieta Grabowska, zaś  zaproszenia na uroczystość misternie wykonała  pani Katarzyna Małyszek.  Rodzice, jak zawsze, nie zawiedli i przygotowali smaczny wigilijny poczęstunek. Dziękujemy serdecznie wszystkim przybyłym gościom, rodzicom oraz pracownikom szkoły, którzy przyczynili się, by ta uroczystość przebiegła w tak miłej i odświętnej atmosferze.

                                                                                                                              Beata Prus

Nagroda w Konkursie Plastycznym

organizowanym przez WORD

 Nasz uczeń został nagrodzony w konkursie plastycznym  Bezpieczni na drodze organizowanym przez  Wojewódzki Ośrodek Ruchu  Drogowego. W  konkursie uczestniczyło  85 szkół podstawowych z miasta Zamościa i powiatu zamojskiego. Przysłano 85  prac plastycznych.

Laureatem konkursu został uczeń klasy IV  Adrian Grabowski. Praca Adriana znalazła się w kalendarzu WORD  na 2017 r.

Przygotowała:  Małgorzata Czochra-Welsyng

Konkurs integracyjny dla dzieci i rodziców

„Karmnik dla ptaków”

 Dnia 14 grudnia 2016 r. odbyło się w naszej szkole podsumowanie konkursu, którego organizatorem był Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu.

W konkursie wzięło udział 17 uczniów z klas III – VI, którzy przy pomocy rodziców przygotowali interesujące prace konkursowe. Karmniki miały ciekawe formy i wykonane były bardzo starannie i estetycznie. Komisja w składzie: kierownik OZ w Zamościu Krzysztof Kowalczuk oraz Małgorzata Ciuryło, Małgorzata Bielecka i Małgorzata Grabek stanęła przed trudnym wyborem.

Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce – Fabian Stropek kl.III

II miejsce – Sandra Panuciak kl.IV

III miejsce – Kacper Kowalczyk kl.V

Wyróżniono prace Karola Budzyńskiego i Jakuba Przytuły z kl.III oraz Jessiki Kur z kl.V.

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali bardzo ciekawe upominki, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i drobne pamiątki.

Katarzyna Rodzik

Gminny Konkurs Recytatorski „Jesienne wierszowanie”

W dniu 7 grudnia 2016 roku w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Recytatorski
„Jesienne wierszowanie”.

Komisja po wysłuchaniu prezentacji recytatorskich w trzech kategoriach wiekowych, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria: kl. I
I miejsce – Łucja Olczyk – Szkoła Filialna w Wywłoczce
II miejsce- Emily Ruszczycka – Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu
Kategoria: kl. II
I miejsce – Maja Dudzińska – Szkoła Filialna w Obroczy
II miejsce – Magdalena Bartnik – Szkoła Filialna w Żurawnicy
III miejsce – Weronika Olczyk – Szkoła Filialna w Wywłoczce
Blanka Roczeń- Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu
Wyróżnienie – Blanka Zaręba- Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu
Oliwia Skowrońska- Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu
Kategoria: kl. III
I miejsce – Karol Budzyński Szkoła Filialna w Wywłoczce
II miejsce- Gabriela Grzyb- Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu
III miejsce – Kaja Bojarska – Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu
Wyróżnienie – Gabriella Nowak- Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu
Martyna Sokolińska – Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody i upominki.

Ewa Bednarz

Spektakl pt. ,,Ania z Zielonego Wzgórza’’

logo6 grudnia grupa uczniów klas III-VI sprawiła sobie niecodzienny prezent mikołajkowy: w Zamojskim Domu Kultury obejrzała spektakl pt. ,,Ania z Zielonego Wzgórza” w wykonaniu aktorów Teatru Kameralnego           w Lublinie. Sztukę wyreżyserował Jan Wojciech Krzyszczak, który zagrał w niej  zarazem  postać poczciwego Mateusza Cuthberta. Uczniowie mieli okazję na ponad sto minut przenieść  się w cudowny, beztroski świat wymyślony przez Lucy Maud Montgomery. Byli zachwyceni przedstawieniem, a w szczególności grą wcielającej się w postać tytułowej bohaterki Pauliny Świstówny, młodej aktorki pochodzącej z Józefowa. Zarażeni magią teatru nasi wychowankowie zadeklarowali chęć wyjazdu na kolejne przedstawienia.

Beata Prus

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

            Dnia 5 grudnia 2016 r. do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj. To właśnie na niego dzieci czekają przez cały rok i z ogromną nadzieją patrzą na worek pełen prezentów. Mikołaja powitały u nas Maja i Weronika, wspólnie zaśpiewaliśmy też piosenkę. Wszyscy uczniowie w tym roku starali się bardzo być grzecznymi, za co w nagrodę otrzymali upominki. Mikołaj obdarował nas także cukierkami, a przy wsparciu Rady Rodziców, na ręce przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, przekazał prezent dla wszystkich uczniów – kulę dyskotekową. To prezent, o którym marzyli wszyscy miłośnicy tańca. Dziękujemy bardzo Mikołajowi oraz rodzicom. Mamy nadzieję, że za rok św. Mikołaj nie zapomni o nas i znów nas odwiedzi.

Katarzyna Rodzik

 

Andrzejki

Mistrzostwa Polski w Kata Jiu-Jitsu

– sukces Weroniki Olczyk

W dniach 26-27 listopada 2016 r. w Szczebrzeszynie odbyły się Mistrzostwa Polski w Kata Jiu-Jitsu.
W zawodach brało udział około 200 zawodników. Wśród nich troje uczniów naszej szkoły: Łucja Olczyk z kl.1, Weronika Olczyk z kl.2 i Karol Budzyński z kl.3.
Weronika zajęła I miejsce w KATA JIU-JITSU GOSHIN-RYU!
WSZYSTKIM NASZYM ZAWODNIKOM GRATULUJEMY!!!

Ewa Bednarz

Niepodległa Polska

10 listopada 2016 r , o godz. 9.00 w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Uczciliśmy 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W podniosłej atmosferze społeczność szkolna wysłuchała   wierszy i pieśni o trudnej drodze do wolności Państwa Polskiego. W roli narratorek, prowadzących całą akademię wystąpiły uczennice klasy szóstej: Magdalena Kilarska i Agnieszka Swęrda. Naszą uroczystość w tym roku  zaszczycił swoją obecnością  pan dyrektor Jan Czochra.

Nad przygotowaniem całej uroczystości szkolnej czuwali: pani Elżbieta Grabowska i pan Mirosław Dziwota.

Opracowała: Elżbieta Grabowska

 

Dzień Edukacji Narodowej 

Dzień Edukacji Narodowej  w naszej szkole obchodziliśmy 14 października. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, na którą przybyli nauczyciele z panią dyrektor Grażyną Kawką, pracownicy szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, sekretarz gminy pani Edyta Wolanin oraz uczniowie. Dzień Edukacji Narodowej to doskonała okazja, aby wyrazić słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. W części artystycznej uczniowie z klas II-VI pod kierunkiem p. Doroty Gałki wierszem i śpiewem podziękowali wszystkim nauczycielom za trud włożony w wychowanie i kształcenie nowych pokoleń. Na zakończenie uroczystości reprezentanci Samorządu Uczniowskiego rozdali nauczycielom i pracownikom szkoły drobne upominki.

                                                                                                                       Dorota Gałka

ŚLUBOWANIE  I  PASOWANIE  NA  UCZNIA

 14 października 2016 r. odbyło się uroczyste Ślubowanie klasy I, podczas którego nasi najmłodsi uczniowie zostali włączeni w poczet społeczności Szkoły Filialnej im. Marii i Jana Pacześnych w Wywłoczce.

Tę szczególną uroczystość swoją obecnością zaszczycili: pani Zofia Pacześna córka naszych Patronów, pani Edyta Wolanin sekretarz Urzędu Miasta Zwierzyniec, pani Grażyna Kawka zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Zwierzyńcu, rodzice, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.

Pierwszaki tego dnia zaprezentowały przed zgromadzonymi swoją wiedzę i umiejętności, recytowali wiersze, śpiewali piosenki i odpowiadali na pytania przygotowane przez uczniów klasy II. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie oraz zostali pasowani, przez panią dyrektor Grażynę Kawkę, na uczniów naszej szkoły. Rodzice obdarowali pierwszaków upominkami, także uczniowie klasy III przygotowali prezenty.

Tak uroczysty dzień dla klasy I zakończył się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

                                                                                                                       Katarzyna Rodzik

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

 1 września 2016 roku rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Był to szczególny dzień dla naszej społeczności. Tego dnia obchodziliśmy dwudziestą rocznicę oddania do użytku nowego budynku szkoły oraz nadania szkole imienia Marii i Jana Pacześnych zasłużonych nauczycieli i pedagogów.

Na naszą uroczystość przybyli: Jan Skiba Burmistrz Zwierzyńca, Urszula Kolman Przewodnicząca Rady Miejskiej, Radni Grzegorz Anczykowski, Adam Panas, Zofia Pacześna córka Patronów szkoły, Jan Czochra dyrektor Zespołu Szkół w Zwierzyńcu, Grażyna Kawka zastępca dyrektora, Joanna Ruda wicedyrektor, Jerzy Korniluk dyrektor naszej szkoły w latach 1997 – 2002, nauczyciele, rodzice, absolwenci szkoły, uczniowie.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Kaplicy w Wywłoczce, następnie uczniowie naszej szkoły i uczennice, które zaczęły właśnie naukę w gimnazjum, zaprezentowali zebranym krótką część artystyczną. Przybyli goście i absolwenci mogli obejrzeć kroniki szkolne i przypomnieć sobie czas spędzony w szkole w Wywłoczce.

 Katarzyna Rodzik