2015/2016

Wspomnienia z wycieczki do Bałtowa.

W dniu 13 czerwca 2016r. uczniowie klasy  II  „a”, „b”  i „c” wzięli udział w wycieczce do Bałtowa.  Celem tego wyjazdu było poznanie historii dinozaurów, połączone ze zwiedzaniem Parku Jurajskiego oraz obejrzenie postaci tych prehistorycznych zwierząt w naturalnych rozmiarach. Ponadto czekało  tam na dzieci moc różnorodnych atrakcji. Najlepiej oddadzą je wrażenia uczniów:

Michał Krajewski – klasa II „b”

13 czerwca 2016 r. pojechaliśmy na wycieczkę do Bałtowa. Zwiedzaliśmy park dinozaurów, w którym były figury dinozaurów. Oglądaliśmy film o dinozaurach w kinie 5D. Podczas filmu ruszały się fotele i pryskało wodą. Wydawało mi się, że płyniemy prawdziwą łodzią podwodną, a obok nas pływają wielkie dinozaury. Bardzo mi się to podobało. Zwiedzaliśmy muzeum i wioskę czarownic. Była to bardzo ciekawa wycieczka, ale najfajniejszy był film w kinie.

Maja Charkot – klasa II „b”

Wycieczka do Bałtowa była bardzo interesująca. Dużo radości dał mi seans w kinie 5D. Podczas seansu, gdy płynęliśmy łodzią podwodną, efekty specjalne były takie, że wydawało nam się, że to wszystko dzieje się naprawdę. Bardzo podobało mi się zwiedzanie prehistorycznego oceanarium. Były tam zwierzęta, niektóre miały dziwne kształty i różne rozmiary. Byliśmy też w Sabatówce, gdzie znajduje się tunel odwagi. Był tam też dom w kształcie kapelusza. Bardzo rozśmieszyła mnie nazwa toalety w Sabatówce – „Miejsce Mocy”. Najbardziej na placu zabaw podobał mi się basen z piłkami. Sądzę, że wycieczka była bardzo interesująca. Polecam to miejsce innym.

Natalia Gałan – klasa II „b”

W poniedziałek 13 czerwca byliśmy na wycieczce w Bałtowie. Było tam bardzo fajnie. Zwiedzaliśmy: oceanarium 3D, ścieżkę dydaktyczną z dinozaurami i „Sabatówkę”, czyli wioskę czarownic. Byliśmy też w parku rozrywki oraz w kinie 5D. Był tam też wielki, bujany statek, na którym było wspaniale. Największe wrażenie zrobiły na mnie dinozaury. Dowiedziałam się kiedy, jak i gdzie żyły. Najciekawszą atrakcją był film oglądany w kinie 5D. Wydawało mi się, że pożera mnie rekin, który razem ze mną jest pod wodą. Bardzo polecam to miejsce, gdyż miło i ciekawie można spędzić tam czas.

Wojtek Jachymek klasa II „b”

Jestem z klasy drugiej „b”. Ostatnio mieliśmy wycieczkę do Bałtowa. Było tam mini zoo, wystawa dinozaurów, kino 5D, oceanarium 3D i statek bujany, który zapamiętam do końca życia.

Patrycja Rokosz klasa II „b”

W poniedziałek 13 czerwca 2016 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Bałtowa. Byliśmy w kinie 5D, w oceanarium, w Zwierzyńcu Górnym i Dolnym (czyli mini zoo), w Parku Rozrywki i w Sabatówce – Wiosce Czarownic. Sabatówka to magiczne miejsce, świat wiedźm, czarownic i magii. W tym magicznym miejscu uczyliśmy się latać na miotle. Sabatówka na długo zostanie w mojej pamięci.

Milenka Modrzejewska kl. IIc

Wyjechaliśmy o 6.30 rano. Podróż trwała 3 i pół godziny. Dojechaliśmy o godz. 10.00.
Gdy
 byliśmy na miejscu, zaczęliśmy od zjeżdżania na dużej zjeżdżalni. Potem rozdzieliliśmy się na grupy i zaczęliśmy zwiedzać. Zwiedziliśmy „Sabatówkę”, park dinozaurów, mini zoo. Byliśmy w kinie 5D. Zobaczyliśmy, jak rekin rozbija szybę, ale to nie była prawda. Było to dziwne uczucie. Miało się okulary 5D. Wróciliśmy o 21.00 wieczorem. Podobała mi się wycieczka.

Kacperek Hanaka kl. II c

Dnia 13 czerwca 2016r. byliśmy na całodniowej wycieczce w Bałtowie. Wyjechaliśmy o 6.30, a wróciliśmy o 20.55! Było super! Najbardziej podobała mi się kolejka bałtowska i „Sabatówka”. W „Sabatówce” najbardziej podobał mi się tunel odwagi. A w kolejce bałtowskiej zobaczyłem, że to spokojne miasto, nie jak Lublin, czy Zamość. Polecam innym na przyszłość do odwiedzenia.

VII edycja Konkursu historycznego pt.: Historia mojej małej Ojczyzny. Wspomnienia o żołnierzach SZP-ZWZ-AK Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy” 

            Dnia 6 czerwca 2016 r. w Zamościu odbyło się uroczyste zakończenie zorganizowanej przez ŚZŻAK Okręg Zamość VII edycji konkursu historycznego .

            Celami konkursu było m.in. kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży poprzez propagowanie i pogłębianie wiedzy o organizacji i działalności– Armii Krajowej na terenie zamojskiego Inspektoratu, kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, zainspirowanie i zachęcanie młodzieży do podjęcia samodzielnych badań nad historią swojej rodziny, środowiska związanego z miejscem zamieszkania, W tegorocznej edycji do konkursu przystąpiły 23 szkoły. W wyniku przeprowadzonej oceny merytorycznej nadesłanych prac komisja konkursowa przyznała III miejsce uczennicy Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Emilii Kuczmowskiej uczennicy klasy VIb w kategorii szkół podstawowych.

                                                                                                          Iwona Gałecka

Piknik rodziny klasy I „a”

14 czerwca 2016 r. byliśmy na pikniku rodzinnym: rodzice i uczniowie z klasy I „a”, wraz z wychowawczynią  w miejscowości  Bagno. Uczniowie zaprezentowali część artystyczną z okazji „Dnia Mamy i Dnia Taty”. Wręczyli rodzicom własnoręcznie przygotowane upominki. Dużo emocji i radości wywołał quiz p.t. „Czy znam swoich rodziców”.  Kiełbaski upieczone przez rodziców smakowały wyśmienicie. Chociaż pogoda nam nie dopisała to w dobrych humorach wróciliśmy do domu.

Wychowawca klasy I „a”

Teresa Juszczak

Zajęcia terenowe klas piątych

w Ośrodku Edukacyno-Muzealnym RPN

W dniach 08.06.2016 i 09.06.2016 klasy piąte uczestniczyły w zajęciach organizowanych każdego roku przez OEM RPN. Lekcje w ośrodku prowadziła pani Małgorzata Tronkowska. Uczniowie mieli okazję utrwalić podstawowe informacje dotyczące położenia, roślin i zwierząt Roztoczańskiego Parku Narodowego. Po krótkich zajęciach w sali uczniowie odbyli pieszą wędrówkę ścieżką na Bukową Górę. Zajęcia terenowe były bardzo interesujące. Uczniowie poznali w  praktyce rośliny występujące na szlaku, historycne punkty i fakty oraz mogli obserwować ptaki przy pomocy lornetek.

Przygotowała: Anna Modrzejewska

Wycieczka uczniów klas I do parku tematycznego „Magiczne ogrody”

7 czerwca 2016r. odbyła się wycieczka uczniów klas: I„a”, I„b”, I„c” wraz z wychowawczyniami i niektórymi rodzicami do parku tematycznego „Magiczne ogrody” w Trzciankach koło Puław. Jest to wspaniałe miejsce do zabaw na świeżym powietrzu wśród szumiących wodospadów i strumieni, pachnących kwiatów, pełne  zieleni. Rośliny są integralną częścią parku. Uczniowie wraz z animatorami zwiedzali krainy takie jak: Wodny świat, Dom Czarodzieja, Marchewkowe pole, Robankowe wzgórza, Bulwiakowa osada, Mordole, Krasnoludzki gród i bardzo straszne Mroczysko. Wieczorem, bardzo zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do naszego Zwierzyńca.

                                                                                                              Wychowawca klasy I„a”

 Teresa Juszczak

Wycieczka klas IV do Bałtowa

W dniu 30 maja uczniowie klas IVa i IVb brali udział w wycieczce do Bałtowa. W podróż udaliśmy się wcześnie rano. W Bałtowie czekało na nas wiele atrakcji. Jechaliśmy Kolejką Bałtowską – z jej okien oglądaliśmy Bałtów, wąwóz lessowy i brzegi rzeki Kamiennej. Później odwiedziliśmy Kino Emocji 5D. Obejrzeliśmy film, który przeniósł nas w głębiny prehistorycznego oceanu. Następnie zwiedziliśmy Bałtowski Zwierzyniec, poruszaliśmy się po nim amerykańskim schoolbusem. Widzieliśmy tam dzikie zwierzęta pochodzące z różnych regionów świata. Niektóre z nich usiłowały nawet wsiąść do naszego autobusu. Obejrzeliśmy także ścieżkę dydaktyczną, na której pan przewodnik zapoznał nas z epokami w dziejach ziemi i z rozwojem życia na naszej planecie. Największą atrakcją ścieżki były oczywiście figury dinozaurów w naturalnych rozmiarach. Podczas zwiedzania ścieżki mieliśmy też okazję ułożyć prehistoryczne puzzle i poznać tajniki zawodu archeologa – odszukiwaliśmy szkielet dinozaura. Nasza podróż w prehistorię nie byłaby pełna bez wizyty w oceanarium ze stworami z epoki jurajskiej. Wyprawę w prehistorię przerywały jedynie wizyty w Parku Rozrywki i obiad. Na koniec odwiedziliśmy jeszcze wioskę czarownic – Sabathówkę, w której czekało na nas wiele atrakcji przygotowanych przez świętokrzyskie wiedźmy. Obejrzeliśmy domek Baby Jagi, przeszliśmy Tunelem Odwagi, prześlizgiwaliśmy się przez olbrzymią pajęczynę i odpoczywaliśmy w kawiarence prowadzonej przez czarownice. Po obejrzeniu atrakcji oferowanych przez Jura Park Bałtów, zmęczeni, lecz pełni wrażeń, wróciliśmy do Zwierzyńca.

Przygotowała: Katarzyna Małyszek

XI  Gminny Konkurs Pięknego Czytania

„Słowem zachwycamy”

24 maja 2016 roku  w bibliotece Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu odbył się XI  Gminny Konkurs Pięknego Czytania „ Słowem zachwycamy”. Wzięło w nim udział 24   uczniów z klas I – III  ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu , a także Szkół Filialnych w Obroczy, Wywłoczce i Żurawnicy.  Uczestnicy konkursu byli zwycięzcami I etapu, który odbywał się w  ich klasach.

Konkurs  składał się z dwóch części. W  pierwszej dzieci czytały fragmenty ulubionych książek  przygotowane pod kierunkiem swoich nauczycieli , w drugiej teksty przygotowane przez organizatorów. Dzieci oceniane były za wybór tekstu, dykcję, akcent zdaniowy, modulację głosu, technikę czytania, ogólny wyraz artystyczny. Poziom konkursu był wysoki. Dzieci były dobrze przygotowane  przez swoich wychowawców  i rodziców.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Ponadto komisja przyznała nagrody książkowe najlepiej czytającym pierwszoklasistom, drugoklasistom  i trzecioklasiście . Otrzymali je:

  • Gabriel Bekier uczeń klasy IB Szkoły Podstawowej  w Zwierzyńcu
  • Hanna Urban uczennica klasy IA Szkoły Podstawowej  w Zwierzyńcu
  • Natalia Gałan uczennica klasy IIB  Szkoły Podstawowej  w Zwierzyńcu
  • Eliza Maciocha uczennica klasy II Szkoły Filialnej w Wywłoczce
  • Michał Dziadosz uczeń klasy III B Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu

Pracą komisji konkursowej kierowała nauczycielka języka polskiego w klasach IV- VI  Iwona Zacharczuk.  Konkurs przygotowały Anna Kasprowicz, Małgorzata Sankowska i Anna Słomiany.

Przygotowała: Anna Słomiany

Szkolna wycieczka klas V

W dniach 23-25 maja odbyła się szkolna wycieczka klas V. Pierwszego dnia odwiedziliśmy malowaną wieś Zalipie i przeżyliśmy średniowieczna przygodę w Osadzie VI Oraczy. Wieczór i noc spędziliśmy w Kopalni Soli w Bochni poznając jej historię i świetnie się bawiąc na podziemnym boisku i dyskotece. Kolejny dzień to wymagająca niezłej kondycji wędrówka po rezerwacie Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, gdzie min zaliczyliśmy „test brzucha” przeciskając się przez skalne szczeliny :). Ostatniego dnia odwiedziliśmy kata i wspięliśmy się na basztę w urokliwym Bieczu oraz zwiedziliśmy podziemia w Rzeszowie.

Przygotowała: Anna Greszta

 TURNIEJ DZIEWCZĄT „ SZCZYPIORNIAK NA ORLIKACH 2016”

Turniej eliminacyjny odbył się w Zwierzyńcu 20.05.2016r. Ze Szkoły Podstawowej zostały zgłoszone dwie drużyny dziewcząt (drużyna nr 1 i nr 2). Dziewczęta rywalizowały ze szczypiornistkami Szkoły Podstawowej z Zawady i Żdanowa.

Wyniki gier:

SP Zwierzyniec 1            –            SP Żdanów             13  :  4

SP Zwierzyniec 1            –            SP Zawada              20  :  1

SP Zwierzyniec 1            –            SP Zwierzyniec 2    21  :  2

SP Zwierzyniec 2             –            SP Zawada              8    :   2

SP Zwierzyniec 2             –            SP Żdanów              9   :   3

Po rozegranych meczach zespoły zajęły kolejne miejsca:

I miejsce             –      SP Zwierzyniec nr 1

II miejsce            –      SP Zwierzyniec nr 2

III miejsce           –      SP Żdanów

IV miejsce           –      SP Zawada

Dziewczęta zajmujące  I miejsce zakwalifikowały się na Wojewódzki Turniej „Szczypiorniak na Orlikach 2016”, który odbędzie się 03.06.2016r. w Lublinie.

Skład zespołu nr 1: Julia Grodowicz, Klaudia Antosz, Oliwia Zielonka, Martyna Szlarz,        Maja Szpuga, Matylda Kowalczuk, Natalia Sirko, Karolina Bober, Gabriela Pierykowsaka, Sandra Kukiełka .

Skład zespołu nr2: Julia Bartnik, Maja Bartnik, Amelia Burdzań, Martyna Dudzińska, Małgorzata Wróbel,  Zuzanna Gmyz,  Dominika Machałek,  Amelia Cieplachowicz,              Oliwia Brodziak, Aleksandra Grzyb, Wiktoria Padyasek.  Dziewczęta zostały przygotowane przez nauczyciela wych – fiz Krystynę Kowalczuk

Przygotowała: Krystyna Kowalczuk

Nauka i doskonalenie pływania

Uczniowski Klub Sportowy w Zwierzyńcu  w miesiącach marcu, kwietniu i maju 2016 r. zorganizował  wyjazdy dla uczniów  z  Zespołu Szkół w Zwierzyńcu i szkół filialnych na krytą pływalnię  do Zamościa. Koszty nauki i doskonalenia pływania oraz wynajem basenu zasponsorował Międzyszkolny Klub Sportowy „PADWA” z  Zamościa. W nauce pływania uczestniczyło 80 dzieci ze Zwierzyńca, Żurawnicy, Soch, Bagna, Turzyńca, Topólczy, Wywłoczki i Obroczy.  Dzieci wyjeżdżały autokarem na basen w dwóch grupach, jedna w sobotę, a druga w niedzielę.  Dla każdej grupy przeznaczone było po 10 godzin nauki pływania.  Szkolenie prowadzili wykwalifikowani instruktorzy nauki pływania w grupach po 15 osób o różnym poziomie wyszkolenia. Dzieci nauczyły się  jak bezpiecznie należy korzystać z kąpielisk. Opiekę nad dziećmi w trakcie przejazdu i pobytu na basenie sprawowali nauczyciele ze szkoły. Nadzór nad całością wyjazdów sprawował nauczyciel wychowania fizycznego Jan Andrzej Osmulski.

Przygotował: Jan Andrzej Osmulski

Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

Dnia 23.05.2016r.  uczniowie klas IV-tych ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu oraz Szkoły Filialnej w Wywłoczce uczestniczyli w wycieczce do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

Pod opieką nauczycielki przyrody –pani Barbary Pacyk oraz pani Doroty Gałki i pani Grażyny Szuty dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta żyjące na odległych kontynentach.  Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach edukacyjnych pt. ,,Zwierzęta w zamojskim ZOO”,  podczas których poznali zwierzęta urodzone / wyklute w ZOO jak i również  przetransportowane z  innych ogrodów zoologicznych. Po zajęciach dostali pamiątkowe  zakładki i widokówki.  Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem ale też atrakcyjną i ciekawą lekcją przyrody.

Przygotowała: Barbara Pacyk

„Czyste powietrze wokół nas”

W roku szkolnym 2015/2016 w klasie 0 realizowany był antynikotynowy  program  „Czyste powietrze wokół nas”. W programie uczestniczyło 16 dzieci 5-letnich. Dzieci dzięki zajęciom zwiększyły swoją wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek  „Nie pal przy mnie”. Na zajęciach wykonywały papierosiaki – straszaki, uczyły się piosenki o Dinusiu, wspólnie z nauczycielem układały wierszyki i rymowanki o tematyce antynikotynowej, odgrywały scenki teatralne na temat szkodliwości palenia. Dzieci odwiedziła także pani pielęgniarka i pani stomatolog, które opowiadały o szkodliwości palenia papierosów. Zajęcia w ramach tego programu miały charakter zabawowy, dzieci uczyły się bawiąc.  W wyniku zajęć dzieci usystematyzowały  swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu tytoniowego.

Elżbieta Gęborys

Podsumowanie programów prozdrowotnych oraz Projektu  ,,Zdrowie’’

Dnia 10 maja 2016r. odbyło się w naszej szkole Podsumowanie programów prozdrowotnych oraz Projektu  ,,Zdrowie’’ realizowanych w bieżącym roku szkolnym w kl. I-III. Klasy II ,,a”, ,,b” i ,,c” zaprezentowały montaż słowno- muzyczny pt. ,,Szanuj zdrowie, jak je masz, gdy jeszcze masz czas”.

Wanda Hasiec

II Regionalny Przegląd Teatrzyków Obcojęzycznych

19. 05.2016 odbył się II Regionalny Przegląd Teatrzyków Obcojęzycznych organizowany w ramach innowacji Drama Sposobem na Języki Obce.  Gościły u nas zespoły teatralne ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Zamościu, Szkoły Podstawowej w Rakówce i Szkoły Podstawowej w Złojcu. Nagroda publiczności przypadła Szkole Podstawowej ze Złojaca za przedstawienie pt. Cindirella. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że odwiedzą nas za rok.

Anna Greszta

Wycieczka klas VI do Chorzowa- Tarnowskich Gór

            W dniach 4-5.05.2016 r klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu i Szkoły Filialnej w Wywłoczce wyjeżdżały do Chorzowa- Tarnowskich Gór. Opiekę nad dziećmi sprawowali nauczyciele: Dorota Grodowicz, Iwona Kozioł i Iwona Gałecka.

Podczas wyjazdu uczniowie oglądali w chorzowskim Planetarium spektakl ” Mały Książę”, a także pływali trasą podziemną w sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Wielkie wrażenie wywarły na nas dobrze zachowane ruiny ogromnego zamku w Ogrodzieńcu. Najwięcej jednak atrakcji miały dzieci w Parku Rozrywki, gdzie spędziliśmy parę godzin na świeżym powietrzu. Uczniowie mogli tam zjeżdżać torem saneczkowym, oglądać miniatury zamków Orlich Gniazd, dowiedzieć się” coś niecoś” o fizyce w Parku Doświadczeń Fizycznych i przeżyć niezapomniane emocje w Domu Legend i Strachów. Humory wszystkim dopisywały pomimo figla, jaki spłatała nam pogoda pierwszego dnia. Na skutek ulewy z gradem przemokliśmy do „suchej nitki”. Na szczęście udało nam się wszystko wysuszyć i zdrowi wróciliśmy do domu.

                                                                                                          Iwona Gałecka

Igrzyska Powiatowe w Piłce Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych

W dniu 10.05.2016r. (wtorek)  o godz. 9.30 na obiektach ,,Orlika” w Zwierzyńcu zostały rozegrane Igrzyska Powiatowe w Piłce Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych. W zawodach uczestniczyło siedem zespołów: SP Zwierzyniec, SP Szczebrzeszyn, SP Krasnobród, SP Wierzba, SP Złojec, SP Jarosławiec, SP Suchowola. Drużyny podzielone zostały na dwie grupy, gdzie rywalizowały ze sobą w systemie ,,każdy z każdym”. Mistrzowie grup walczyli      w finale, który dawał awans do dalszego etapu rozgrywek (Igrzyska Rejonowe). W meczu  finałowym o pierwsze miejsce w zawodach zagrały szkoły ze Zwierzyńca i Złojca, gdzie gospodarze zawodów (Zwierzyniec) pokonali drużynę Złojca (4:O). SP w Zwierzyńcu reprezentowali uczniowie: Adamczuk Bartosz, Adamczuk Szymon, Cielica Kacper, Szabat Jakub, Kozioł Michał, Oliwer Lewandowski, Ciupik Kacper, Masztalewicz Dawid, Kur Dawid, Bil Rafał, Krajewski Paweł, Późniak Wojciech, Marzec Przemysław trener:

Marcin Sirko.

III FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ „ROZTOCZAŃSKIE COUNTRY”

12 maja 2016 r. w kinie „Skarb” odbył się III Festiwal Piosenki Dziecięcej „Roztoczańskie Country. Uczestniczyli w nim dzieci z powiatu hrubieszowskiego, biłgorajskiego i oczywiście zamojskiego. Uczeń Mateusz Czochra z naszej Szkoły z klasy I „a”  zajął w swojej kategorii wiekowej wysokie II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                            Wychowawca klasy I „a”

                                                                                                 Teresa Juszczak

VII edycja interdyscyplinarnego

Konkursu Historycznego „Dzieci Zamojszczyzny”.

28 IV 2016 r już po raz VII odbył się  powiatowy konkurs wiedzy o „Dzieciach Zamojszczyzny”. Motywem przewodnim w tym roku  były losy dzieci w okupowanym Zamościu na podstawie książki Wiktora Zawady „Kaktusy z Zielonej ulicy”. Jak co roku dzieci rywalizowały ze sobą w trzech konkurencjach. Wykonywały pracę plastyczną,  pisały esej, przystąpiły do testu wiedzy.

Ilustracje do książki wykonali: Gabriela Kurys z kl. IV a i Arkadiusz Choma z kl. V a, pracę literacką napisała Emilia Kuczmowska z kl. VI b. W teście wiedzy brali udział : Jagoda Młynarczuk, Emilia Kuczmowska, Jakub Szabat – uczniowie kl. VI b.

Do konkursu przystąpiło 14 szkół z powiatu zamojskiego. Praca Gabrysi Kurys  została wyróżniona, zaś Emilia Kuczmowska uzyskała III miejsce w kategorii praca literacka.

                                                                                               Iwona Gałecka

 Uroczysta akademia z okazji

225. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

W dniu 6 maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Część artystyczną przygotowali uczniowie z klas IVa, IVb i Va pod kierunkiem pani Katarzyny Małyszek. Przygotowaniem oprawy muzycznej zajęła się pani Iwona Gałecka wspólnie z chórem szkolnym.

Montaż słowno-muzyczny przypomniał i przybliżył społeczności szkolnej najważniejsze fakty historyczne związane z uchwaleniem pierwszej w Europie Konstytucji. Wiersze i piosenki patriotyczne dodały części artystycznej odświętnego i uroczystego charakteru.

Katarzyna Małyszek

KONKURS PRZYRODNICZY KLAS V

EKOLOGICZNE POTYCZKI

28 kwietnia w Szkole Podstawowej odbyła się 15 edycja Konkursu KlasV „Ekologiczne potyczki.” W szranki stanęły klasy V „a”, V „b” i klasa V ze Szkoły Filjalnej w Wywłoczce. Konkurs opracowała pani Anna Modrzejewska a przeprowadziła pani Barbara Pacyk. W komisji konkursowej zasiadła przedstawicielka Nadleśnictwa w Zwierzyńcu pani Krystyna Kozłowska nauczycielka języka niemieckiego pani Ewa Smolak, oraz nauczycielka przyrody pani Anna Modrzejewska. Uczniowie klas V odpowiadali na pytania z biologii, geografii i ekologii. Zaprezentowali piosenki własnego autorstwa dotyczące pomocy planecie Ziemi oraz plakaty o roli lasu i jego znaczenia dla człowieka. Nagrody ufundowało Nadleśnictwo w Zwierzyńcu oraz Ośrodek Edukacyjno -Muzealny RPN w Zwierzyńcu. Konkurs wygrała klasa V z Wywłoczki wynikiem 43 punkty, drugie miejsce zajęła klasa V „a” osiągając 42 punkty, a trzecie miejsce klasa V „b” wynikiem 37 punktów. Gratulujemy zawodnikom!

Światowy Dzień Ziemi

W dniu 21 kwietnia odbyły się w naszej szkole obchody Światowego Dnia Ziemi. Scenkę o segregowaniu odpadów przygotowali uczniowie z klas V pod kierunkiem pani Anny Modrzejewskiej i pani Barbary Pacyk. Oprawę muzyczną przygotował chórek prowadzony przez panią Iwonę Gałecką, natomiast oryginalną gazetkę przygotowała pani Małgorzata Czochra –Welsymg.

Podczas inscenizacji został poruszony temat odpadów i śmieci, których co roku przybywa i zagrażają one naszej planecie. Klasy IV- VI włączyły się w obchody przygotowując grupowe plakaty klasowe dotyczące ratowania naszej planety Ziemi. Plakat grupowy przygotowała też świetlica szkolna i koło przyrodnicze. Także klasy I-III w tych dniach omawiały na lekcjach ze swoimi wychowawcami problem śmieci na naszej planecie. Mamy nadzieje, ze uczniowie naszej szkoły poważnie potraktują problem odpadów i będą czynnie włączać się do segregowania śmieci.

Wycieczka klasy I „a” do O.E.M. RPN w Zwierzyńcu

19 kwietnia 2016 r. uczniowie z klasy I „a” uczestniczyli w wycieczce do O.E.M. RPN w Zwierzyńcu. Celem wycieczki było obejrzenie wystaw : „W krainie jodły, buka i tarpana” oraz fotograficzną „W krainie fiordów norweskich”. Szczególnie podobała nam się wystawa XXI wieku „W krainie jodły, buka i tarpana”, która zabiera uczestników w świat przyrody Parku i Roztocza. Dzieci były zachwycone całą wystawą. Mogły poznać zwierzęta występujące na Roztoczu między innymi takie jak: wilki, rysie, żbiki, jelenie i oczywiście koniki polskie po bogaty świat grzybów i roślin. Największe jednak wrażenie na dzieciach zrobiły dinozaury sprzed kilkudziesięciu milionów lat. W drodze powrotnej podziwialiśmy Zwierzyniec wiosną.  Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

                                                                                               Wychowawca klasy I „a”
Teresa Juszczak

SUKCES HANI

Uczennica klasy I „a” Hanna Świerczyńska otrzymała wyróżnienie w kategorii klas I-III w Powiatowym Konkursie Plastycznym „ Henryk Sienkiewicz- Jego twórczość i epoka”, który odbył się w Krasnobrodzkim Domu Kultury. Konkurs polegał na wykonaniu ilustracji do dowolnego utworu polskiego noblisty lub innego autora epoki pozytywizmu. Hania wykonała pracę plastyczną do powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 06.04.2016 r. Gratulujemy Hani i życzymy dalszych sukcesów.

Wychowawca klasy I „a”

Teresa Juszczak

„Ratujemy i uczymy ratować”

W ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować” w naszej szkole w dniach 5.04. 2016 r. i 12.04.2016 r. odbyło się szkolenie uczniów przez ratownika medycznego Pana Macieja Bartnika dla klas 0-III. Szkolenie dotyczyło udzielania pierwszej pomocy. Pan Maciej Bartnik bardzo dokładnie i szczegółowo omówił i przedstawił kolejność wykonywanych czynności w trakcie udzielania pierwszej pomocy tzw. „łańcuch przeżycia”. Następnie do nauki przystąpiły dzieci, które uczyły się sprawdzać czy są bezpieczne, sprawdzać przytomność u poszkodowanego, wzywać pomoc, sprawdzać oddech oraz układać w pozycji bocznej – bezpiecznej. Najważniejszą czynnością było wykonywanie oddechów ratowniczych i uciskanie klatki piersiowej z wykorzystaniem fantomów. Wszystkie dzieci zapamiętały potrzebne numery alarmowe. Bardzo dziękujemy Panu  Maciejowi Bartnikowi za przybycie i naukę ratowania drugiego człowieka.

Wychowawca klasy I „a”

Teresa Juszczak

„Turniej wiedzy o zdrowiu”

W dniu 11 kwietnia 2016r. odbył się „Turniej wiedzy o zdrowiu” dla pierwszoklasistów pod tytułem „Moje życie – mój skarb”

Głównym celem turnieju było kształtowanie właściwych nawyków dbania o zdrowie oraz czerpanie radości ze wspólnej zabawy.

 Uczestnicy mieli wiele różnorodnych zadań do wykonania. Trzeba było podać właściwe odpowiedzi do wylosowanych zagadek, ułożyć puzzle z warzywami, pokolorować powycinane kontury warzyw i owoców, a następnie przykleić je do odpowiednio podpisanych koszy. Była konkurencja związana z ruchem: wyścigi rzędów z jajkiem na łyżce. Dla obserwatorów przygotowano zabawę „Czarodziejski woreczek”, rozpoznanie po kształcie, za pomocą dotyku owoców i warzyw oraz rozwiązywanie zagadek związanych z higieną.

Komisja w składzie: pani Jadwiga Kitka – pielęgniarka szkolna i pani Małgorzta Korkosz –wychowawca świetlicy oceniały pracę dzieci.

 Komisja przyznała: I miejsce  dla klasy I „c”,

 II miejsce dla klasy I „a”,

III miejsce dla klasy I „ b”.

 Wychowawcy klas odebrali dyplomy, a wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali pamiątkowe kolorowanki.

Turniej przebiegał w miłej atmosferze. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani, aktywni oraz zaciekawieni zadaniami.  Konkurs został przygotowany w ramach realizacji programu „Moje dziecko idzie do szkoły”

Informację przygotowała Maria Pić – koordynator programu.

Sukces w konkursie plastycznym

„W trosce o nasze bezpieczeństwo!”

            8 kwietnia w Krasnobrodzkim Domu Kultury, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2015/2016 w którym Arkadiusz Choma z kl. V a otrzymał III miejsce natomiast Filip Oleszek z klasy I c- wyróżnienie

            Głównym celem konkursu organizowanego przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej, było zainteresowanie młodych ludzi tematem bezpieczeństwa, właściwa postawa oraz świadomość występowania różnorodnych zagrożeń.  Serdecznie gratulujemy!

 Przygotowała: M. Welsyng

REJONOWE  IGRZYSKA W MINI PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW

Igrzyska dla chłopców również  zostały przeprowadzone w Zamościu w Szkole Podstawowej nr 9  tylko  08.04.3016r. W zawodach brały udział reprezentacje  szkół z pięciu powiatów : SP nr 9 Zamość, SP nr 2 Zamość , SP Zwierzyniec, SP Tyszowce, SP nr 2 Hrubieszów, SP Gorzków. W wyniku losowania utworzyły się 2 grupy. Drużyny zajmujące I miejsca w grupach walczyły o zwycięstwo w turnieju a drużyny zajmujące II miejsca w grupach  rywalizowały o III miejsce w turnieju.  Chłopcy z naszej szkoły w swojej grupie  zdobyli  II miejsce. W  meczu o brąz pokonali  szczypiornistów z SP Gorzków. Rejonowe  Igrzyska  w Mini Piłce Ręcznej Chłopców ukończyli na III miejscu . Otrzymali  pamiątkowy dyplom. Wystąpili w składzie:  Adamczuk Szymon, Adamczuk Bartłomiej, Ciupik  Kacper,               Kozioł Michał, Krajewski Paweł, Żołdak Jan,  Bździuch Marcel, Antosz Karol, Lewandowski Oliwer, Szabat Jakub, Kowal Michał, Mazurek Gabriel, Sitarz Michał, Masztalewicz  Dawid.  Chłopcy zostali  przygotowani  przez nauczyciela wychowania fizycznego Jana Andrzeja Osmulskiego.

Wyniki  gier:

SP nr 2 Hrubieszów              –      SP Zwierzyniec       7 : 18

SP nr 9 Zamość                      –      SP Zwierzyniec   0  : 13

Mecz o III miejsce

SP Zwierzyniec                       –         SP Gorzków    17 : 8

Krystyna Kowalczuk

REJONOWE  IGRZYSKA W MINI PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT

Igrzyska zostały przeprowadzone w Zamościu w Szkole Podstawowej nr 9 w dniu  07.04.3016r. W zawodach brały udział reprezentacje  szkół z pięciu powiatów : SP nr 9 Zamość, SP nr 2 Tomaszów Lubelski , SP Zwierzyniec, SP Fajsławice, SP nr 2 Hrubieszów, SP Żdanów. W wyniku losowania utworzyły się 2 grupy. Drużyny zajmujące I miejsca w grupach walczyły o zwycięstwo w turnieju.  Szczypiornistki z naszej szkoły w swojej grupie  zajęły I miejsce. W meczu finałowym po zaciętej walce uległy reprezentacji ze szkoły  nr 9 w Zamościu . Rejonowe  Igrzyska  w Mini Piłce Ręcznej Dziewcząt ukończyły na II miejscu . Otrzymały  pamiątkowy dyplom. Wystąpiły w składzie: Grodowicz Julia, Antosz Klaudia  Zielonka Oliwia,  Szlarz Martyna, Szpuga Maja, Miżejewska Wiktoria, Kowalczuk Matylda, Gałan Justyna,  Bober Karolina, Bartnik Julia, Dudzińska Martyna,  Pietrykowska Gabriela. Dziewczęta zostały przygotowane przez nauczyciela wychowania fizycznego Kowalczuk Krystynę .

Wyniki  gier grupy A:

SP nr 2 Hrubieszów              –      SP Zwierzyniec       2 : 17

SP nr 2 Tomaszów Lub            –      SP Zwierzyniec   0  : 13

Mecz finałowy:

SP Zwierzyniec                   –         SP nr 9 Zamość      7 : 11

 Krystyna Kowalczuk

„W krainie baśni”

08 kwietnia odbył się konkurs dla klas czwartych, podsumowujący projekt ”W baśniowej krainie” . Czteroosobowe  drużyny z klas czwartych odpowiadały na pytania, rozwiązywały krzyżówkę, układały puzzle, rozpoznawały ukryte tytuły baśni. Dzieci dobrze współpracowały w grupach, przestrzegały zasad zdrowej rywalizacji. Najlepszą znajomością baśni wykazała się klasa IVa. Najlepsze baśniowe przebranie zaprezentowali uczniowie z klasy IV z Wywłoczki, oni także przygotowali najciekawszą grę planszową. Najładniejszą baśń przygotowała uczennica z klasy IV a.

Na całością konkursu czuwało jury w składzie: nauczycielka nauczania zintegrowanego, nauczycielka języka polskiego, pani bibliotekarka.

Konkursowe zmagania obserwowali uczniowie z klas młodszych, którzy także mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości baśni.

Na zakończenie odbyła się parada postaci baśniowych, a po niej zostały wręczone nagrody za najlepsze przebranie, najładniejszą baśń, najciekawszy komiks oraz drużynie, która uzyskała największą ilość punktów w Konkursie Wiedzy.

Przygotowała: Iwona Kozioł

 

Sprawdzian klas VI

Dzień Patrona

01 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Od samego rana uczniowie pełnili honorowe warty przy kąciku patrona. Uroczysta akademia rozpoczęła się od złożenia przez delegacje klas kwiatów przed  pomnikiem . Następnie   uczniowie  pod opieką pani I. Zacharczuk i pani I. Gałeckiej zaprezentowali piękny montaż słowno- muzyczny upamiętniający tragiczny los Dzieci Zamojszczyzny.  Społeczność szkolna swoją postawą  i odświętnym strojem podkreśliła powagę tego święta.

Przygotowała: Iwona Kozioł

Konkurs gry w Super Farmera

Przed świętami w naszej szkole, odbył się konkurs gry w Super Farmera. Uczestnikami  konkursu byli uczniowie, uczestniczący w zajęciach koła Miłośników Gier Planszowych. Wzięło w nim udział około 15 uczniów. Zwycięzcą I konkursu Gier Planszowych został Mikołaj Kowalski z kl. IV b, drugie miejsce zajęła uczennica Oliwia Brodziak z kl. VI b, trzecie miejsce zajął uczeń Mariusz Chasikowski z kl. V b. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz gry ufundowane przez firmę Granna. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

W przyszłości planujemy zorganizować podobny konkurs dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

Mirosław Dziwota

POWIATOWE  IGRZYSKA W MINI PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT

Igrzyska zostały przeprowadzone w Szkole Podstawowej w Łabuńkach  23.03.2016r.W zawodach brały udział reprezentacje trzech  szkół: SP Żdanów, SP Łabunie, SP Zwierzyniec.  Szczypiornistki z naszej szkoły zajęły I miejsce w Powiatowych Igrzyskach w Mini Piłce Ręcznej. Otrzymały puchar i pamiątkowy dyplom. Wystąpiły w składzie: Grodowicz Julia, Antosz Klaudia, Zielonka Oliwia, Szlarz Martyna, Szpuga Maja, Miżejewska Wiktoria, Kowalczuk Matylda, Gałan Justyna, Wróbel Małgorzata, Sirko Natalia, Bober Karolina, Bartnik Julia, Dudzińska Martyna, Bartnik Maja, Pietrykowska Gabriela. Dziewczęta zostały przygotowane przez nauczyciela wychowania fizycznego Kowalczuk Krystynę .

Wyniki  gier:

SP Żdanów              –      SP Zwierzyniec    2  :  6

SP Łabunie              –      SP Zwierzyniec    2  : 14

 Krystyna Kowalczuk

POWIATOWE  IGRZYSKA W MINI PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW

Igrzyska zostały przeprowadzone w Szkole Podstawowej w Żdanowie   22.03.2016r. W zawodach brały udział reprezentacje trzech  szkół: SP Płoskie, SP Łabuńki, SP Zwierzyniec.  Szczypiorniści z naszej szkoły zajęli  I miejsce w Powiatowych Igrzyskach w Mini Piłce Ręcznej. Otrzymali  puchar  oraz pamiątkowy dyplom. Wystąpili  w składzie:  Adamczuk Szymon, Adamczuk Bartłomiej, Ciupik Kacper, Kozioł Michał, Krajewski Paweł, Bździuch Marcel, Antosz Karol, Lewandowski Oliwer, Szabat Jakub, Kowal Michał,  Mazurek Gabriel, Sitarz Michał, Masztalewicz Dawid, Puźniak Wojciech.  Chłopcy zostali przygotowani  przez nauczyciela wychowania fizycznego Jana Andrzeja Osmulskiego.

Wyniki  gier:

SP Łabuńki         –      SP Zwierzyniec    7  :  18

SP Łabunie              –      SP Zwierzyniec    6  : 27

Krystyna Kowalczuk

POŻEGNANIE ZIMY I POWITANIE WIOSNY

Pierwszego dnia wiosny 21 marca 2016 klasy pierwsze „a”, „b” i „c” pod kierunkiem swoich wychowawczyń przygotowały część artystyczną dla klas 0-III. Klasa I „a” bardzo chętnie pożegnała zimę tańcząc taniec „Panna Marzanna” oraz przedstawiła krótką sztukę teatralną  pt. „Witamy wiosnę”. Klasy pierwsze „b” i „c” również przedstawiły wiosenne inscenizacje i piosenki.
W przygotowaniu pięknych strojów pomagali nam rodzice. W tym radosnym dniu pani dyrektor Grażyna Kawka wręczyła wyróżnionym uczniom dyplomy
i nagrody za udział w różnych szkolnych konkursach. Wszyscy uczniowie otrzymali słodycze , ufundowane przez Radę Rodziców. Mamy nadzieję, że wiosna przyjdzie do nas na dobre.

Wychowawca klasy I  „a”

Teresa Juszczak

21 marca – DZIEŃ WIOSNY

Imprezę dla klas IV- VI pod hasłem „Wiosna na zielono’’ przygotował  Samorząd Uczniowski. Poszczególne klasy prezentowały Panią Wiosnę, była także okazja do obejrzenia pokazu mody wiosennej, jednak najwięcej emocji dostarczył  konkurs „SZKOLNY MAM TALENT”. Nad całością konkursowych zmagań czuwało jury, w  skład którego weszli nauczyciele i przedstawiciele Rady SU. Na zakończenie Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich słodki upominek.

 Wyniki konkursu plastycznego pt. „Higiena jamy ustnej”

W ramach realizacji programu: „Moje dziecko idzie do szkoły” w marcu został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. „Higiena jamy ustnej”. Uczestnikami byli uczniowie klas pierwszych. Na konkurs wpłynęło 49 prac. Koordynator programu p. Maria Pić powołała komisję do oceny prac w składzie: P. Magdalena Storczyk – stomatolog, P. Małgorzata Korkosz – wychowawca świetlicy oraz P. Anna Kasprowicz – bibliotekarka.

Uczniowie zajęli następujące miejsca:

I miejsce – Gmyz Marcel ze Szkoły Filialnej w Obroczy,

II miejsce –  Linda Adrian ze Szkoły Filialnej w Wywłoczce,

III miejsce  – Filip Oleszek z klasy I „c” ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu.

Wyróżnienia otrzymali:

Jamroz Aleksandra – Szkoła Filialna w Obroczy,

Torbiak Martyna  – klasa I „ a” Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu,

Mitaszewski Jakub – klasa I „c” Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu.

Na szkolnym apelu uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe. Nagrodzonym gratulujemy!

Przygotowała: Maria Pić

Powiatowy konkurs na stroik wielkanocny

Dnia 18 marca 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na „Stroik wielkanocny”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych i klas 1-3 gimnazjów powiatu zamojskiego.

I miejsce w kategorii klas. 4-6 otrzymała :- Wiktoria Padyasek

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

 

Przygotowała: M.Welsyng

Nagrody w IX Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt.: ”Święta Wielkiej Nocy- tradycja i współczesność”

IX Wojewódzki Konkurs Plastyczny pt.: ”Święta Wielkiej Nocy-tradycja i współczesność” zorganizowany był przez Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku

W kategorii pocztówki:

w grupie wiekowej: 8-9 lat V nagrodę otrzymała

Maria Welsyng z kl II c

w grupie wiekowej: 10 – 12 lat V nagrodę zdobyła:

 Emilia Kuczmowska z klasy VI b

w kategorii prace malarskie: wyróżnienie uzyskała:

Paulina Pietrykowska z klasy III a

Na konkurs wpłynęło 780 prac plastycznych. Konkurs miał na celu kultywowanie tradycji chrześcijańskiej, popularyzację amatorskiej twórczości plastycznej oraz konfrontację dorobku artystycznego działających na Lubelszczyźnie zespołów. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Przygotowała: M. Welsyng

Konkurs Matematyczny „Szpak”

W dniu 12.03.2016 r. w Szkole Podstawowej Nr 9 w Zamościu odbył się drugi etap konkursu matematycznego „Szpak”, którego organizatorem jest Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Zamościu. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Prezydent Miasta Zamościa. Do finału konkursu zakwalifikowało się pięcioro uczniów naszej szkoły:

Jakub Ukalski kl. IV a

Oliwia Stanibuła kl. IV b

Aleksandra Surmacz kl. IV b

Agata Przytuła kl. VI a

Aureliusz Mazurek kl. VI a

Gratulujemy finalistom i życzymy powodzenia w finale, który odbędzie się 21.05.2016 r. w Zamościu.

Przygotowała:  Magdalena Kryszczuk

MISTRZ KALIGRAFII

kalMiło nam poinformować, że uczeń klasy Va Arkadiusz Choma został mistrzem kaligrafii.
Konkurs kaligraficzny „No to się popisz” został zorganizowany przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Zwierzyńcu. Gratulujemy zwycięzcy!

KLASY PIERWSZE W TEATRZE

11 lutego 2016 r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w spektaklu teatralnym „Najsilniejszy motyl świata i magiczne drzewo”, który odbył się w Biłgorajskim Domu Kultury. W przedstawieniu, oprócz promowania uniwersalnych wartości takich jak miłość, przyjaźń czy poświęcenie dla innych, była również mowa o podstawowych zasadach savoir-vivre. Spektakl miał charakter interaktywny, aktorzy rozmawiali z dziećmi, prosili o pomoc w czarach i wspólne rozwiązywanie problemów. Uczniowie przeżyli 60 minut radosnej zabawy.

Wychowawca klasy I „a”

Teresa Juszczak

Królowa Śniegu

W poniedziałek 07.03 mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie pt. Królowa Śniegu. Przygotowali je uczniowie pracujący w ramach innowacji pedagogicznej „Drama sposobem na języki obce”.Opiekunkami innowacji są p. A. Greszta i J. Bojda, piękne  dekoracje przygotowała p. M. Korkosz.  Przedstawienie było nie tylko miłym przerywnikiem w lekcjach, ale także propagowało naukę języka angielskiego i niemieckiego w przyjemny sposób.

Wyniki konkursu plastycznego

„Ilustracja do ulubionej bajki lub wierszyka”
klasy I-III

I miejsce -Oliwia Skowrońska z klasy I a
II miejsce- Natalia Gałan z klasy II b
III miejsce- Katarzyna Kowal z klasy I a

Wyróżnienia: Gabriel Bekier z klasy I b, Agnieszka Ziomka z klasy II b, Patrycja Rokosz z klasy II b
Gratulujemy!

Przygotowała M. Czochra-Welsyng

Uroczystość w klasie I „a”

z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka

26 stycznia 2016 r. w klasie I „a” odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: babcie, dziadkowie, rodzice z małymi dziećmi oraz pan dyrektor Jan Czochra. Zebranych gości przywitała wychowawczyni Teresa Juszczak. Przybyli goście obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów. Dzieci śpiewałypiosenki, recytowały wiersze oraz wykonał układ taneczny do utworu Ludwiga van Beethovena „Do Elizy”. Następnie wręczyły swoim dziadkom przygotowane własnoręcznie upominki. Po akademii odbył się poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wszystkim smakował wyśmienity tort. Głos zabrał też pan dyrektor Jan Czochra, który podziękował za przygotowaną akademię. Pogratulował dziadkom bardzo zdolnych wnuków oraz złożył przybyłym najlepsze życzenia. Wzruszeni Dziadkowie podziękowali za przygotowaną uroczystość i przygotowane prezenty.

                                                                       Wychowawca klasy I „a”

                                                                                 Teresa Juszczak

Kulig klasy I „a”

19 stycznia 2016 r. klasa I „a” wraz z wychowawczynią i rodzicami wybrała się na kulig do Soch. Pogoda nam dopisała- był lekki mróz i świeciło słońce. W czasie jazdy mogliśmy podziwiać uroki zimy. Las w zimowej szacie wyglądał bajkowo. Humory nam dopisywały, śpiewaliśmy piosenki. Po przyjeździe do Soch czekało już na nas ognisko. Kiełbaski z gorącą herbatą smakowały wyśmienicie. Było bardzo wesoło, zabawy na śniegu dały nam wiele radości. Bardzo zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

Wychowawca klasy I „a”
Teresa Juszczak

WOŚP

Jak co roku   towarzyszyły liczne imprezy i pokazy artystyczne, które odbywały się w godzinach popołudniowych w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Zwierzyńcu. Była to także okazja do zaprezentowania się zespołu wokalnego działającego przy szkole.

Prowadzony jest on przez panią Iwonę Gałecką, a w skład niego wchodzą uczennice szkoły podstawowej i gimnazjum.

Dziewczęta zaprezentowały cztery utwory: Biały śnieg, Smak i zapach pomarańczy, Hej, ludzie idą święta i Żyj do przodu.

 Iwona Gałecka

GMINNY PRZEGLĄD   KOLĘD I PASTORAŁEK

17 stycznia 2016 w Zwierzynieckim Ośrodku Kultury i Rekreacji odbył się gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek .Wzięli w nim bardzo liczny udział reprezentanci ze wszystkich placówek oświatowych z terenu gminy . Wśród nich znaleźli się także uczniowie Zespołu Szkół w Zwierzyńcu.

W kategIMG_4136orii klas I-III   szkołę reprezentował Mateusz Czochra z kl. I b. Zaśpiewał on pastorałkę „Skrzypi wóz”. Ucznia do występu przygotowywała nauczycielka Teresa Juszczak

 

 

Wśród starszych uczestników znaleźli się uczniowie klas IV-VI:

Julia Bartnik

Karolina Bober

Matylda Kowalczuk

a także uczennice z gimnazjum:

Agata Koczułap

Alicja Marzec

Aleksandra Sadza

Dziewczynki przygotowywały się pod kierunkiem pani Iwony Gałeckiej.

Wszyscy uczestnicy wykazali się dużymi zdolnościami muzycznymi i   poczuciem rytmu, choć występom niejednokrotnie towarzyszyła duża trema. Wspólne kolędowanie dostarczyło licznie zgromadzonej publiczności wielu wrażeń i przypomniało często już zapomniane kolędy.

Iwona Gałecka

Wyniki Konkursu Plastycznego dla klas IV-VI

„Ilustracja do ulubionego wiersza”

 

I miejsce- Zuzanna Koszarna z klasy V b

„Skrzypce”- Zbigniewa Herberta

II miejsce- Maja Szpuga z klasy VI a

„Koziołeczek „- Jana Brzechwy

III miejsce- Matylda Kowalczuk z klasy V a

„Spóźniony słowik ” Juliana Tuwima

wyróżnienia;

Maja Bartnik z klasy V a- „Dyzio Marzyciel”- Juliana Tuwima

Aleksandra Grzyb z klasy VI b- „Samochwała ” Jana Brzechwy

Gabrysia Kurys z klasy IV a „Lokomotywa” Jana Brzechwy

GRATULACJE!

Malgorzata Czochra-Welsyng

Wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Plastyczna interpretacja utworów Henryka Sienkiewicza”. 

Sandra Siastała z klasy I a otrzymała wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Plastyczna interpretacja utworów Henryka Sienkiewicza”.
Konkurs zorganizowany był z okazji obchodów jubileuszowych Szkoły Podstawowej w Szczebrzeszynie. Sandra pięknie namalowała ilustrację do utworu „W pustyni i w puszczy”

M. Czochra -Welsyng

Przegląd Prac Plastycznych w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego. 

 24 listopada 2015r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac dzieci uczestniczących w XII Przeglądzie Prac Plastycznych „Śladami Aleksandry Wachniewskiej, malarki i orędowniczki ochrony przyrody Roztocza”. Tematem tegorocznego przeglądu była bioróżnorodność Roztoczańskiego Parku Narodowego-grzyby, rośliny, zwierzęta.

Ideą przeglądu było upamiętnienie znaczenia A. Wachniewskiej dla ochrony przyrody i kultury Roztocza.

Przybliżenie postaci artystki dzieciom jako wzoru godnego naśladowania, zachęcenie dzieci do wyrażenia swoich przemyśleń i przeżyć w formie pracy plastycznej.

Przygotowała: M. Welsyng

Nasi Plastycy! Czyli o nagrodzonych

w Konkursie Plastycznym WORD

Nasi uczniowie zostali nagrodzeni w konkursie plastycznym  Bezpieczni na drodze organizowanym przez  Wojewódzki Ośrodek Ruchu  Drogowego. W  konkursie uczestniczyło  95 szkół podstawowych z miasta Zamościa i powiatu zamojskiego. Przysłano 285  prac plastycznych.

Laureatem konkursu został uczeń klasy Va Arkadiusz Choma. Praca Arka znalazła się w kalendarzu WORD  na 2015 r.

Wyróżnienie w tym konkursie otrzymali również uczennice: Karolina Bober Aleksandra Surmacz.

Przygotowała: Małgorzata Czochra-Welsyng

Warsztaty plastyczne w OEM RPN

Uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach plastycznych organizowanych przez Ośrodek Edukacyjno- Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego. Koordynatorem spotkania była pani Małgorzata Tronkowska. Warsztaty ceramiczne prowadziła artysta plastyk Joanna Kowalska -Wolszczak.

M.Czochra-Welsyng

Wizyta Świętego Mikołaja w klasie IIIa

6 grudnia naszą klasę odwiedził Święty Mikołaj wraz ze swą świtą – dwiema Śnieżynkami. Dzieci z niecierpliwością czekały na przybycie długo oczekiwanego gościa.   Radośnie powitały go piosenkami, wierszami i tańcem. Z ogromną ciekawością odpakowywały swoje prezenty, a po tej szczęśliwej chwili, mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Mikołaj na pożegnanie, obiecał, że odwiedzi nas znowu w przyszłym roku.

Ta wizyta sprawiła wszystkim wiele radości.

Mariola Jasina

Wyniki I etapu Konkursów Przedmiotowych

W ubiegłym tygodniu zakończył się okręgowy etap KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się uczennica klasy VIa Agata Przytuła, która brała udział w konkursie przyrodniczym.

Przygotowała: Anna Modrzejewska

XIII Regionalny Konkurs Historyczny:

„Dzieje Zamojszczyzny na przestrzeni wieków”

24.11.2015 r w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu odbył się finał XIII konkursu dotyczącego dziejów Zamojszczyzny. Tematem przewodnim w tym roku była „Akcja pacyfikacyjno-wysiedleńcza na Zamojszczyźnie 1942-1943”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Szkolę Podstawową w Zwierzyńcu reprezentowali uczniowie klas VI w składzie: Emilia Kuczmowska, Agata Przytuła, Jakub Szabat

Przygotowywani byli przez nauczyciela historii panią Iwonę Gałecką

W kategorii szkół podstawowych, w klasyfikacji grupowej uczniowie wywalczyli I miejsce,

w klasyfikacji indywidualnej:

I miejsce zdobyła – Emilia Kuczmowska

II miejsce- Jakub Szabat

IV miejsce- Agata Przytula

Gratulujemy uczniom sukcesu.

Iwona Gałecka

Wycieczka klas trzecich

do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie

W dniu 16 XI 2015r. uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu zwiedzali Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Celem wycieczki było zwiedzanie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych.

Pod opieką przewodnika oglądali choinki udekorowane bombkami z różnych części świata i epok. Obejrzeli cały proces wyrobu ozdób choinkowych.

W dalszym etapie zwiedzania uczniowie mogli obserwować pracę pań, które ręcznie ozdabiały bombki. Przekonali się, że ta czynność wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości. Najwięcej wrażeń dostarczyły warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie ozdabiali bombki według własnego pomysłu.

Na pamiątkę pobytu w fabryce, każdy uczestnik otrzymał bombkę ze swoim imieniem.

Mariola Jasina

Mistrzostwa Szkoły Podstawowej

w Mini Piłce Ręcznej Chłopców klas IV, V, VI

W dniu 03.XI. 2015 r. zostały przeprowadzone Mistrzostwa Szkoły Podstawowej w Mini Piłce Ręcznej Chłopców klas IV, V, VI. Chłopcy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych:

  1. Klasy czwarte
  2. Klasy piąte i szóste

W kategorii chłopców młodszych:

I miejsce – klasa IVa
II miejsce – klasa IVb
Najwięcej bramek zdobył uczeń klasy IVa   Dawid Lalik
Skład drużyny klasy IVa: Karol Antosz, Marcel Bździuch, Damian Derkacz, Przemysław Golec, Dawid Lalik, Jakub Marzec, Mateusz Sztejmer, Jakub Ukalski.

W kategorii chłopców starszych:

I miejsce   – klasa VIb
II miejsce   – klasa Va
III miejsce – klasa Via
IV miejsce – klasa Vb
Najwięcej bramek zdobył uczeń klasy VIb Michał Kowal
Najlepszym bramkarzem został uczeń klasy VIb Dawid Kur
Skład mistrzowskiej drużyny: Wojciech Poźniak, Tomasz Olejnik, Aureliusz Mazurek, Dawid Kur, Jakub Szabat, Oliwer Lewandowski, Michał Kowal, Gabriel Mazurek.
Celem i zadaniem mistrzostw było zintegrowanie chłopców, zainteresowanie mini piłką ręczną, zachęcanie do spędzania czasu wolnego na sportowo, dobra zabawa i prezentacja swoich umiejętności oraz kształtowanie właściwej postawy w roli kibica.

Mistrzostwa zostały przygotowane i przeprowadzone przez nauczycieli wych. fiz. (Jan Andrzej Osmulski, Krystyna Kowalczuk)

 Krystyna Kowalczuk

Mistrzostwa Szkoły Podstawowej

w Mini Piłce Ręcznej Dziewcząt klas IV, V, VI

W dniu 02.11 2015 r. zostały przeprowadzone Mistrzostwa Szkoły Podstawowej w Mini Piłce Ręcznej Dziewcząt klas IV, V, VI. Dziewczęta rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych:

  1. Klasy czwarte
  2. Klasy piąte i szóste

W kategorii dziewcząt młodszych:

I   miejsce – klasa IVa
II miejsce – klasa IVb
Najwięcej bramek zdobyła uczennica klasy IVa   Julia Bartnik
Skład drużyny klasy IVa: Julia Bartnik, Wiktoria Padyasek, Amelia Cieplachowicz, Julia Ożga, Martyna Dudzińska, Martyna Balicka, Martyna Skrzypa, Gabriela Kurys, Renata Cielica.

W kategorii dziewcząt starszych:

I miejsce   – klasa Via
II miejsce   – klasa Va
III miejsce – klasa VIb

Najwięcej bramek zdobyła uczennica klasy VIa Justyna Gałan
Najlepszą bramkarką została uczennica klasy Va Matylda Kowalczuk
Skład mistrzowskiej drużyny dziewcząt starszych: Justyna Gałan, Oliwia Zielonka, Julia Grodowicz, Natalia Sirko, Martyna Szklarz, Maja Szpuga, Ewelina Burdzań, Małgorzata Wróbel, Agata Przytuła.  
Celem i zadaniem mistrzostw było zintegrowanie dziewcząt, zainteresowanie mini piłką ręczną, zachęcanie do spędzania czasu wolnego na sportowo, dobra zabawa i prezentacja swoich umiejętności oraz kształtowanie właściwej postawy w roli kibica.

Mistrzostwa zostały przygotowane i przeprowadzone przez nauczycieli wych. fiz. (Krystyna Kowalczuk, Jan Andrzej Osmulski)

 Krystyna Kowalczuk

Tak jak co roku, w ostatnim tygodniu października, odwiedziliśmy cmentarz wojskowy przy ulicy biłgorajskiej. Zanieśliśmy znicze i wiązanki z jedliny ozdobione kwiatami z liści. Dziękujemy za pomoc rodzicom i leśnikom z Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Klasa IIIB

KLUB GIER PLANSZOWYCH

Od września w naszej szkole działa klub gier planszowych.
Na spotkania uczęszcza około 15 uczniów, którzy grają w grę Super Farmer, otrzymaną od firmy GRANNA. Uczniowie spotykają się po zajęciach lekcyjnych w każdą środę, w sali 24.
Opiekunem klubu jest Pan Mirosław Dziwota- nauczyciel matematyki.

Podczas rozgrywek, klubowicze uczą się budowania strategii rozgrywki – ryzykować czy działać powoli i ostrożnie. Dobra zabawa, zdrowa rywalizacja i emocje – o to nam chodzi.

W niedługim czasie mamy zamiar zorganizować turniej Super Farmera dla uczniów klas III – VI.
Mamy nadzieję, że uda nam się urozmaicić naszą ofertę o inne gry planszowe, które rozwijają strategiczne myślenie oraz wyobraźnię.

Autor: Mirosław Dziwota

Wyniki szkolnego etapu Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

20151019_085902W ubiegłym tygodniu zakończył się szkolny etap KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowali się:
Agata Przytuła z klasy VI a – konkurs przyrodniczy
Arkadiusz Choma z klasy V a – konkurs historyczny
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na kolejnych szczeblach konkursu.

Przygotował: Mirosław Dziwota

DZIEŃ ZWIERZAKA

Dnia 22.10.2015r. w Zespole Szkół w Zwierzyńcu odbyła się coroczna Szkolna Wystawa Zwierząt Domowych zorganizowana przez nauczycielki przyrody – Barbarę Pacyk i Annę Modrzejewską. Swoje pupile przyniosło 34 uczniów. Wśród zwierząt znalazły się różne gryzonie, rybki, papuga, kanarki, gołębie i pająki kątniki.
Wystawa zaczęła się o godzinie 8:00. Pani wice- dyrektor Joanna Ruda przywitała wszystkich młodych hodowców, po czym każdy przedstawił swoje zwierzątko i podzielił się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami z innymi hodowcami. Do godziny 11:00 wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum odwiedzali wystawę. Oglądali zwierzątka i głosowali na te, które podobały im się najbardziej. I miejsce zdobył żółw Pawła Krajewskiego z klasy V a,II miejsce –chomik Kuby Niechaja z klasy IV b i III miejsce chomik Agaty Kociuby z klasy Ib gimnazjum. Podczas wystawy odbył się tez klasowy konkurs plastyczny -,, Moi pupile”. Najbardziej podobał się plakat klasy VIa, który zebrał najwięcej głosów.

            Na zakończenie wystawy pani wice-dyrektor Grażyna Kawka podziękowała wszystkim uczestnikom wystawy i pogratulowała zwycięzcom. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy nagrody książkowe i słodycze.

Wszystkich miłośników zwierząt zapraszamy na kolejną wystawę za rok.

Przygotowała: Barbara Pacyk

Szkolny konkurs plastyczny „Bezpieczni na drodze”

Celem konkursu „Bezpieczni na drodze” był przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i rowerzysty. Konkurs kierowany był do uczniów klas I-VI naszej szkoły. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było indywidualne wykonanie przez ucznia plakatu. Prace były oceniane w dwóch grupach wiekowych. Prace konkursowe z hasłem promującym prawidłowe zachowanie się pieszych, pasażerów i rowerzystów na drodze wykonane były różnymi technikami plastycznymi.

A oto nasi laureaci:
kategoria klasy I-III
I miejsce -Świerczyńska Hanna klasa Ia
II miejsce – Modrzejewska Milena klasa IIc
III miejsce -Studnicki Igor klasa Ia
wyróżnienia- Strumidło Patrycja klasa IIIb, Gałan Natalia klasa IIb, Ziomka Amelia klasa IIa,
kategoria klas IV-VI
I miejsce – Choma Arkadiusz klasa Va
II miejsce – Bober Karolina klasa Va
III miejsce – Surmacz Aleksandra klasa IV b
wyróżnienia- Rokosz Zuzanna klasa Va, Adamowicz Karol klasa IVa, Stankiewicz Alicja klasa Va

Małgorzata Czochra-Welsyng

Dzień Edukacji Narodowej

Ślubowanie i otrzęsiny uczniów klas I

14 października 2015 r. w Zespole Szkół – Szkole Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu odbył się uroczysty apel z okazji ślubowania uczniów klas pierwszych.
Na uroczystość zgromadzili się zaproszeni goście: rodzice, dziadkowie, dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Zanim uczniowie klas pierwszych przystąpili do ślubowania musieli zdobyć cztery czarodziejskie klucze z krain: śpiewu, pracy, miłości i mądrości. Dzieci wykazały się wiadomościami i umiejętnościami, które zdobyły w szkole. Opowiadały o obowiązkach ucznia, właściwym zachowaniu w szkole i na ulicy, rozwiązywały zagadki oraz mówiły wiersze i śpiewały piosenki o ojczyźnie.
Po zdobyciu wszystkich kluczy- czyli zdanym egzaminie nastąpiło uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły.
Pan dyrektor Zespołu Szkół dokonał pasowania każdego dziecka na ucznia naszej szkoły. Pierwszaki z rąk wychowawców dostały pamiątkowe dyplomu a rożki ze słodyczami od rodziców. Wszyscy robili sobie pamiątkowe zdjęcia.
Po ślubowaniu i pasowaniu na ucznia, dzieci udały się na poczęstunek, który został przygotowany przez rodziców.
Po krótkim odpoczynku uczniowie uczestniczyli w otrzęsinach, które przygotował Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Pierwszaki brały udział w konkurencjach sportowych oraz próbach smaku i odwagi. Wszystkie dzieci dzielnie przeszły przez wszystkie próby. Następnie odbyła się dyskoteka, w której również uczestniczyły dzieci z „zerówek”. Wszyscy świetnie się bawili.
W przygotowaniach do uroczystości chętnie zaangażowali się rodzice uczniów klas pierwszych.
Wszystkie dzieci na pewno na długo zapamiętają ten uroczysty dzień, który był pełen przeżyć i miłych wrażeń.

Opracowała: Teresa Juszczak

INTEGRACYJNY FESTYN SPORTOWY

W dniu 29.10.2015 r odbył się VI Polonijny Festyn Sportowo Rekreacyjny w hali sportowej w Zamościu. Organizatorem Festynu był Międzyszkolny Klub Sportowy Padwa. W zawodach mogły brać udział dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: Szkoły Podstawowe – klasy VI oraz Szkoły Gimnazjalne – klasy I. W imprezie brały udział również dzieci polonijne z terenu Ukrainy. W sumie w rywalizacji wzięło udział 14 reprezentacji szkół podstawowych Miasta Zamość i powiatu zamojskiego.
Szkoła Podstawowa ze Zwierzyńca – uczniowie klasy VI a – zajęła III miejsce w ogólnej klasyfikacji końcowej. Uczniowie szkół zmagali się w grach i zabawach szybkościowo – zręcznościowych w formie wyścigów z elementami kozłowania, prowadzenia piłki, toczenia piłki i zabaw rzutnych. Reprezentacja Szkoły Podstawowej ze Zwierzyńca wystąpiła w składzie: Martyna Szklarz, Julia Grodowicz, Justyna Gałan, Natalia Sirko, Oliwia Zielonka, Maja Szpuga, Bartosz Adamczuk, Dawid Masztalewicz, Michał Kowal, Kacper Cielica, Michał Sitarz, Rafał Bil, Eryk Żuchowski. Opiekun – Marcin Sirko.

Przygotował: Marcin Sirko

,,Odkrywamy tajemnice lasu”

W dniu 2.10.2015r. uczniowie klas II SP w Zwierzyńcu wybrali się na wycieczkę pt.,,Odkrywamy tajemnice lasu”. Na początku odwiedziliśmy OEM przy RPN, gdzie dzieci uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez Panią Małgorzatę Tronkowską. Podczas tych zajęć obserwowały różne gatunki drzew, a wyniki zapisywały w kartach pracy. Następnie udały się na spacer po lesie. Uczniowie rozpoznawali drzewa i krzewy oraz zbierali okazy do kącika przyrodniczego. Później wybraliśmy się na Bukową Górę. Wszyscy dzielnie pokonali schody prowadzące na wzniesienie i mogli z góry podziwiać piękno otaczającej przyrody. Po krótkim odpoczynku, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

Przygotowała: Wanda Hasiec

Wyjazd grupy młodzieży z Zespołu Szkół w Zwierzyńcu do Niemiec w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w dniach 23.09 – 02.10.2015r.

Urocze miasteczka Heidelberg i Schwäbisch Hall, ZOO „Wilhelma” w Stuttgarcie, uroczyste obchody Jubileuszu, magiczne drzewo przyjaźni, smak zupy dyniowej i Maultaschen, nowe przyjaźnie i ciekawi ludzie – to tak właśnie kojarzy nam się tegoroczny pobyt w Ilshofen w Niemczech.

 Grupa 41 uczniów z Zespołu Szkół w Zwierzyńcu wraz z 6 opiekunami wyjechała w dniach 23.09.2015 – 02.10.2015 do zaprzyjaźnionej szkoły Hermann – Merz Schule w Ilshofen. Spędziliśmy w Niemczech wiele ciekawych dni, wypełnionych licznymi atrakcjami. Celem naszej wizyty w Ilshofen było poznawanie codziennego życia szkolnego i rodzinnego nowych koleżanek i kolegów, obserwacja i aktywny udział w zajęciach szkolnych, poznawanie tradycji i obyczajów panujących w sąsiednim kraju. Bardzo ważnym celem było również wykorzystanie umiejętności językowych w praktyce, w życiu codziennym, nauka tolerancji dla innej religii, innej kultury i innych przyzwyczajeń, a także udział w wycieczkach krajoznawczych.

Po długiej podróży w czwartek wieczorem przyjechaliśmy do szkoły w Ilshofen, gdzie oczekiwała na nas grupa nauczycieli oraz uczniów wraz z rodzicami. Po ciepłym przywitaniu nasi uczniowie trafili do swoich nowych koleżanek i kolegów. Niektórzy z nich spotkali się już po raz kolejny. W tym dniu był czas na zakwaterowanie się, pierwsze próby komunikacji w języku obcy oraz odpoczynek.

Następnego dnia w piątek wszyscy spotkaliśmy się w szkole, gdzie zostaliśmy serdecznie przywitani przez dyrektora szkoły pana Rainauera oraz nauczycieli niemieckich. W tym dniu obserwowaliśmy życie szkolne oraz uczestniczyliśmy w nim. Wspólne zajęcia integracyjne były również okazją do lepszego poznania się. W mieszanych grupach polsko-niemieckich uczniowie grali w piłkę nożną, uczestniczyli w zajęciach z techniki budując modele samolotów oraz w zajęciach z plastyki. Po wspólnym obiedzie na stołówce szkolnej wszyscy udali się do domów, aby odpocząć i przyzwyczaić się do pobytu w nowym miejscu.

Sobota, tradycyjnie jak co roku, była dniem wędrówki, tym razem w Einkorn, w Schwäbisch Hall. Piękna pogoda sprzyjała luźnym rozmowom podczas wędrówki. Po jej trudach posililiśmy się jednocześnie podziwiając piękne widoki okolicy. Uczniowie chętnie bawili się na tutejszym placu zabaw. Po odpoczynku wieczorem w Braunsbach rozpoczęły się obchody Jubileuszu 19-stego spotkania młodzieży obu szkół. Na spotkaniu obecna była delegacja z Polski. Burmistrz Braunsbach pan Frank Harsch przywitał serdecznie przybyłych gości, po czym wraz z Burmistrzem Zwierzyńca panem Janem Skibą zabrali głos na temat istniejącej wymiany młodzieży. Obaj wyrazili swoją wdzięczność wszystkim, którzy są zaangażowani w organizację tej wymiany. Następnie przemawiali obaj dyrektorzy szkół pan Norbert Rainauer oraz pan Jan Czochra. Panowie również skierowali wiele serdecznych słów do organizatorów i uczestników wymiany młodzieży. Tak miły wieczór uświetnił koncert Zespołu Tańca Ludowego „Zwierzyniacy”. Obecność zespołu miała szczególny charakter, ponieważ to właśnie od ich występu na tej samej scenie w Braunsbach przed 19 laty wszystko się zaczęło. Koncert nagrodzony został gromkimi brawami, a zaskoczenie publiczności było jeszcze większe, gdy uczennica Beata Droździel zaśpiewała „ Auf der schwäbschen Eisenbahn”. Zachwycona widownia bez wahania włączyła się do śpiewu. Były prezenty, podziękowania i wspomnienia co sprawiło, iż wieczór ten stał się niezapomnianym przeżyciem dla uczestników.

Niedziela była dniem spędzonym w rodzinach. Nasi uczniowie wraz z niemieckimi kolegami i koleżankami spędzali czas w bardzo różnorodny sposób. Wśród atrakcji znaleźli się: park rozrywki, basen, lokalne festyny, na których można było na przykład samodzielnie przygotować pizzę. W tym dniu uczniowie mieli więcej czasu na to, by poznać się lepiej i razem spędzić czas.

W poniedziałek wszyscy ponownie spotkaliśmy się razem i pojechaliśmy do uroczego miasteczka Heidelberg. Podziwialiśmy panoramę miasteczka z tutejszego zamku, a następnie przyjrzeliśmy się mu z bliska spacerując uliczkami miasteczka. Wtorek był również dniem wycieczki, tym razem do ZOO „Wilhelma” w Stuttgarcie. Był to dzień pełen wrażeń po zetknięciu z ciekawą, egzotyczną florą i fauną z całego świata.

Ostatni dzień naszego pobytu w Niemczech spędziliśmy w Schwäbisch Hall. Pani Ilona Dorn opowiedziała nam o historii tego miasteczka, obejrzeliśmy ciekawe miejsca i budynki, jak też kościół św. Michała, po czym mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych zakątków tego pięknego miasteczka.

Kolejny dzień był już dniem rozstania. Pożegnania były nieco smutne, ponieważ oznaczały zakończenie pewnej przygody i rozstanie się z nowo poznanymi koleżankami i kolegami. Jednocześnie jednak rodziły się nowe plany dotyczące następnego spotkania. Wieloletnia przyjaźń pomiędzy szkołami została wielokrotnie przypieczętowana odciskami kciuków uczestników tegorocznej wymiany na magicznym drzewie przyjaźni, a dowody znajdują się w obu szkołach w postaci połowy obrazu. Są one jednocześnie nadzieją na wiele kolejnych spotkań i potwierdzeniem, że jesteśmy na najlepszej drodze do realizacji najważniejszego celu wymiany, a mianowicie wzajemnego zrozumienia i wspólnej odpowiedzialności polskiej i niemieckiej młodzieży za kształtowanie przyszłości Europy.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznej wymiany młodzieży, a w szczególności organizacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży, bez której spotkanie młodzieży nie byłoby możliwe. Dziękujemy również dyrekcji naszej szkoły, władzom miasta oraz rodzicom. To właśnie zaangażowanie wszystkich tych osób sprawiło, że kolejne spotkanie młodzieży należy do udanych.

Opracowały: Joanna Bojda, Iwona Zacharczuk

Artukuł1

„Przyjaźnie umocnione”
Polska delegacja ze Zwierzyńca odwiedza Braunsbach i okolice.

Tłumaczenie artykułu z prasy niemieckiej J. Bojda

Biało-czerwowe i czarno-czerwono-złote to były kolory w weekend w Braunsbach. W gminie w dolinie Kocher gościła delegacja ze Zwierzyńca.
Nauczyciele, uczniowie i rodzice sprawiają, że wymiana istnieje.
Braunsbach. 40 polskich uczennic i uczniów ze szkoły w Zwierzyńcu goszczą od ubiegłej środy w Hermann-Merz-Schule w Ilshofen. Wśród 5 opiekunów jest nauczycielka tańca Anna Korniluk. „Tutaj mamy 20 uczennic i uczniów, którzy tańczą” – wyjaśnia. Porozumiewanie się przebiega przez Joannę Bojda nauczycielkę jęz. niemieckiego. Uczniowie uczą się jęz. niemieckiego jako drugiego jęz. obcego od kl. IV, angielskiego od kl.I. „Większość dzieci zaczyna naukę tańca w wieku 6 lat” –wyjaśnia Anna Korniluk. Kurs tańca oferowany jest dwa razy w tygodniu popołudniami. Łącznie 100 uczennic i uczniów korzysta z tej oferty.” Spotkaliśmy się z licznymi wyrazami uznania” To była reakcja na występ grupy tanecznej „Zwierzyniacy” w sali w Braunsbach w 1997. Ilona Dorn mówi: „To był przełom”. Po stronie niemieckiej jest ona zaangażowana od początku, matka wymiany. Wyczuwa się jej zachwyt. „Gdy ja tam idę ulicą…” –opowiada promieniując „może się zdarzyć, że witają mnie ludzie, których w ogóle nie znam”. Mówią „Dzień dobry pani Dorn” – po niemiecku. Ilona nie może sobie wyobrazić większego uznania.
Thomas Krysik i Matthias Vogt odpowiedzialni są za kontynuacją. Krysiak wyprowadził się w 1990 z Polski wraz z rodzicami, 2 lata był uczniem Hermann-Merz-Schule i uczestniczył wtedy w wymianie. W 2007 wrócił znowu jako nauczyciel w-fu i techniki do tej szkoły i włączył się od razu do tak zwanej Polen – Team. „Jest po prostu pięknie i tak powinno zostać”- potwierdza.
Ukształtowały się przyjaźnie. W 2012 roku Laura Neber (teraz 16) i Angelika Doroszewska (15) przypadkowo zostały sobie przydzielone i od tego czasu widzą się corocznie. „ Uczę się od 6 lat jęz. niemieckiego” –mówi Angelika. „Potem mailowałyśmy do siebie” – przypomina sobie Laura. Wysyłanie paczek bożonarodzeniowych, kartki urodzinowe i ciasteczka” –uzupełnia Angelika. Obie zdają w 2016 r. egzaminy. Czy to coś dało? „Szczególnie w zakresie jęz. niemieckiego” –sądzi Angelika „i dla przyszłości. Poznaje się nowych ludzi, nawiązuje nowe kontakty”. I jedzenie polskie jest dobre” – uzupełnia Laura śmiejąc się. „Było pięknie” –dodaje trochę z tęsknotą.
Pięknie jest również dla innych. W sali gimnastycznej gra się w piłkę i wykonuje robótki ręczne. Na technice wykonuje się małe samoloty ze styropianu. W sobotę odbywa się wędrówka w Einkorn. W sobotę wieczorem jest przyjęcie w hali sportowej. Delegacja z Polski przybyła w piątek wieczorem po 20-to godzinnej podróży busem do hotelu w Döttingen. W sobotę zwiedzała Schwäbisch Hall. Burmistrz Frank Harsch powitał swojego kolegę z urzędu Jana Skibę, jak też innych gości. Skiba zamyślony wspominał o tym, co jego rodzice i ich pokolenie opowiadali o Niemcach. Nie wchodził w szczegóły, ale w Zwierzyńcu w latach 1940-1943 był obóz przejściowy z łącznie 24000 więźniów, którzy trafili do obozów koncentracyjnych lub do przymusowej pracy. „Cieszę się” – powiedział, „że mogę moim dzieciom i wnukom opowiadać o przyjaźni pomiędzy Niemcami i Polakami.
Obaj dyrektorzy Jan Czochra i Norbert Rainauer byli pełni uznania dla zaangażowania nauczycieli, rodziców i z tego powodu, że dzieci są zadowolone i dobrze się czują. Potem zaprezentowano polską kulturę, grano, śpiewano i tańczono tak, że sprawiało to radość. Gdy Beata Droździel śpiewała „Auf der schwäbschen Eisenbahn”, włączyła się cała sala. Program niedzielny zawierał oczyszczalnię ścieków Döttingen, straż pożarną Jungholzhausen, obiad w Orlach, kaplicę przy autostradzie i muzeum żydowskie. W poniedziałek rano delegacja ruszyła w drogę powrotną na wschód Polski mając przed sobą 1350 km. 20 godz. była ona w podróży i wtedy oznacza to: następnego roku w Zwierzyńcu.

Rajd pieszy klasy I „a” na Bukową Górę

18.09.2015 r. odbył się rajd pieszy klasy I „a”. Uczniowie, rodzice i wychowawczyni przeszli szlakiem na Bukową Górę. Przewodnikiem był pan Michał z O.E.M. RPN, który bardzo ciekawie opowiadał o tym, co się dzieje w przyrodzie o tej porze roku. Rajd był połączony z wnikliwą obserwacją otoczenia. Dzieci rozpoznawały drzewa po liściach, owocach i sylwetce. Obserwowały też przez lornetki krajobraz i przyrodę. Zbierały dozwolone okazy przyrodnicze. Słuchały odgłosów przyrody i otoczenia. Podziwiały piękno przyrody późnym latem. Uczniowie stali się „badaczami przyrody” i „odkrywcami zjawisk przyrodniczych”. Na zakończenie rajdu odbyło się integracyjne ognisko połączone ze śpiewem piosenek, pląsami i zabawami. Atrakcją dla dzieci był samochód WOPR. Szczególne zainteresowanie wzbudziło jego wyposażenie i możliwość udzielania pierwszej pomocy. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy bryczkami do Zwierzyńca. Impreza ta odbyła się przy dużym wkładzie
i zaangażowaniu Rodziców. Bardzo dziękujemy.

Przygotowała: T. Juszczak