2014 r.

Wizyta uczniów ze szkoły w Ilshofen 25.09. -1.10.2014r.
W ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

25 września późnym popołudniem powitaliśmy naszych gości przy ratuszu. Tym razem odwiedziło nas 43 dzieci i 5 nauczycieli.
Wszystkie dzieci z niecierpliwością oczekiwały przyjazdu swoich kolegów.
Po krótkim powitaniu przez dyrektora szkoły rodziny zabrały niemieckich uczniów do swoich domów.
Pierwszy dzień spotkania odbył się w szkole. W celu lepszego poznania się grupy zaplanowaliśmy szereg działań integracyjnych. Uczniowie zostali podzielenie na trzy grupy i mieli zajęcia z animacji językowej, sportowe oraz taneczne. Przedpołudnie upłynęło szybko i w przyjemnej atmosferze.
Po południu odbyła się gra miejska. Uczniowie podzieleni na dziesięcioosobowe grupy rozwiązywali zadania dotyczące naszej miejscowości. Zabawa zakończyła się wspólnym wykonaniem plakatu. Wieczorem zmęczeni, udali się do domów.
W sobotę odbył się pieszy rajd na Floriankę. Cała grupa zatrzymała się na chwilę nad stawami „Echo”, przeszła przez „Zwierzyńczyk” a następnie wyruszyła dalej ścieżką dydaktyczną w stronę Florianki. Po posiłku młodzież odbyła krótką przejażdżkę bryczką. Uczniowie mieli okazję podziwiać piękno przyrody a jednocześnie lepiej sie poznać podczas wycieczki.
Dzień w rodzinach – niedziela- to stały punkt programu naszej wymiany. Rodzice zaplanowali wiele atrakcji. Odbyły się wycieczki do zamojskiego zoo, Kozłówki czy Bałtowa.
W poniedziałek spotkaliśmy się rano i wyruszyliśmy do Chełma. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie podziemi kredowych, gdzie przywitał nas legendarny duch Bieluch.
Następnie udaliśmy się na krótki spacer z przewodnikiem. Mieliśmy okazję zobaczyć ciekawą architekturę starego miasta oraz piękną panoramę Chełma.
Wtorek to ostatni dzień naszego wspólnego spotkania. Przed południem młodzież odwiedziła Zamość, gdzie wysłuchała ciekawych opowieści o historii tego miasta. Szczególnie młodzież z Niemiec miała okazję podziwiać kamieniczki mieszczańskie na starówce czy też pomnik Jana Zamoyskiego.
Wieczorem na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się podsumowanie 18 spotkania w ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Wieczór uświetnił Zespół Tańca Ludowego „Zwierzyniacy” oraz dwie inscenizacje baśni w języku niemieckim i angielskim przygotowane przez nauczycieli i uczniów z naszej szkoły.
W środę rano pożegnaliśmy naszych przyjaciół. Jak zwykle było wiele uścisków i łez.
Wielu uczniów spotkało się znowu ze swoimi niemieckimi kolegami, inni nawiązali nowe znajomości.
Wizyta była okazją do wzajemnego poznania, miłego spędzenia czasu a także próbą komunikacji w obcych językach. Niektórzy przełamali swoją nieśmiałość inni sprawdzili się jako liderzy grup.
Mamy za sobą 18 bardzo udane, wspólne spotkanie polsko – niemieckiej grupy. Nie byłoby ono możliwe bez wsparcia Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży – organizacji, która wspiera nas finansowo i merytorycznie. Dziękujemy również wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie przede wszystkim rodzicom, władzom miasta, które wspierają naszą inicjatywę, kierownictwu RPN za życzliwość i pomoc.

Przygotowała: Iwona Zacharczuk

Podróż na Węgry

W dniach 04-08.09.2014r. Zespół Tańca Ludowego „Zwierzyniacy” odbył kolejną podróż na Węgry. Wizyta miała bardzo uroczystą oprawę, ponieważ była połączona z nadaniem miejscowości Aba praw miejskich.

 Wśród gości były także delegacje gmin partnerskich: z Niemiec, Słowacji, Rumunii, Turcji oraz Zwierzyńca.
Zespół Tańca Ludowego „Zwierzyniacy” wystąpił podczas uroczystości z koncertami polskich tańców i piosenek ludowych. Występy zostały przyjęte z entuzjazmem i nagrodzone gromkimi brawami kulturowo zróżnicowanej publiczności.

Uczestniczył również w ogólnokrajowym festiwalu smaków w miejscowości Soponya oraz we mszy świętej w Aba

Korzystając z okazji dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wyjazdu. Przede wszystkim Burmistrzowi Miasta Zwierzyniec. Jak wiadomo podróże kształcą, a to dzięki Wam staliśmy się bogatsi o nowe doświadczenia i mądrość z podróży płynącą.

Przygotowała: Anna Korniluk

.