• Festiwal Sportu Powszechnego

     W ubiegłym tygodniu w Zamościu odbył się XII Festiwal Sportu Powszechnego, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Młodzież rywalizowała w dwóch kategoriach wiekowych, kl. IV-VI oraz VII-VIII.

     Po zaciętej rywalizacji młodsza grupa zajęła V miejsce, natomiast starsi przegrywając jednym punktem uplasowali się na II miejscu. Wszyscy otrzymali słodkie upominki oraz pamiątkowy puchar.

    • „Drzewa mają moc”

     Uczniowie z klasy IVa (7 listopada) i IVb ( 9 listopada) uczestniczyli w zajęciach  w RPN  w ramach kampanii edukacyjnej „Drzewa mają moc”

     W OEM RPN  uczniowie zwiedzali wystawę stałą „ W krainie jodły, buka i tarpana”.  Dzięki wprowadzonemu przez RPN systemowi słuchawkowemu  audioprzewodnik zaprosił dzieci na wyprawę w świat przyrody   RPN i Roztocza. Wędrując po  salach wystawowych dzieci miały bliskie spotkania ze światem zwierząt. Dinozaury, niedźwiedź, wilk, żbik, wąż eskulapa, łasica, gronostaj, tokujące głuszce, cietrzewie,  jelenie na rykowisku, taplające się w błocie dziki, koniki polskie to zwierzęta, które zapadły dzieciom w pamięci.

     Następnie  uczniowie wędrowali po  ścieżce  przyrodniczej  na Bukową Górę.  W trakcie wędrówki poznawali przyrodę wykorzystując narządy zmysłu.  Zadania, które  wykonywali   wzbudzały wiele emocji . Poznali smak pokrzywy, szczawika zajęczego, dotykali kory drzew, nasłuchiwali odgłosów ptaków, spotkali ducha lasu, wędrowali w koronach drzew, poznali tajemnice korzeni, rozpoznawali drzewa po liściach.  Zajęcia dzieciom bardzo się podobały, w dobrych nastrojach i z bagażem zdobytej wiedzy wróciły do szkoły.

     Dziękujemy p. Anecie Dybowskiej – pracownikowi RPN za organizację i przewodnictwo w  tej ciekawej  lekcji poza szkołą- w kontakcie z przyrodą.

     Joanna Ruda

    • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     W tym roku Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień przypada na 21 listopada. Samorząd Szkolny zachęca do udziału w akcji "Pudełko Życzliwości ". W terminie 21-25 listopada zbieramy kartki z życzeniami, bądź ręcznie wykonane laurki.

     Tego dnia szczególną uwagę zwracamy na wzajemną życzliwość aby uwrażliwić ludzi i wzbudzić pozytywne emocje. Świętując ten dzień w Naszej Szkole, załóżmy ubranie koloru żółtego lub dodajmy dowolny żółty element (żółty to kolor radości i optymizmu).

    • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

     Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest każdego roku w trzeci czwartek listopada, a w bieżącym roku przypada 17 listopada.

     Pomysł akcji powstał w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę.

     Idea obchodzonego w Polsce i na świecie Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów.

    • Gminne  obchody 104. rocznicy Święta Niepodległości

     Społeczność naszej szkoły  aktywnie włączyła się w gminne  obchody 104. rocznicy Święta Niepodległości. Uczniowie  klas 8a,7a, 6aib, 5b  pod kierunkiem nauczycielek Marzeny Stankiewicz, Iwony Zacharczuk i Elżbiety Grabowskiej przedstawili w kościele parafialnym  montaż słowno-muzyczny, którego motto stanowiły słowa Stefana Żeromskiego „Szczęście moje mieści się w wyrazie: WOLNOŚĆ.

     Poczet sztandarowy, nauczyciele i uczniowie wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej, upamiętniającej to wyjątkowe wydarzenie.  11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

    • Zajęcia z programowania

     Prace nad budową taśmociągu zostały zakończone.  Na filmie możemy obejrzeć efekt koncowy. Taśmociąg jest jesdnym z modeli zestawu fischertechnik education Robotics TXT 4.0 Base Set, który został zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

    • Przedszkolaki poznają zawody

     Kolejny raz gościliśmy na zajęciach rodzica jednego z naszych kolegów - Panią Milenę Czochra. Pani Milena opowiedziała o zawodzie nauczyciela i przeprowadziła krótką rozgrzewkę w klasie. Potem razem udaliśmy się na salę gimnastyczna, gdzie oglądaliśmy jak ćwiczą nasi starsi koledzy. Nie zabrakło też wspólnej zabawy z piłkami i rzutów do bramki. Dziękujemy

    • Serdecznie dziękujemy!

     Już po raz drugi w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zamościu. Dzięki dużemu zaangażowaniu i zrozumieniu potrzeb „braci mniejszych” udało się nam zebrać 39 kg karmy suchej dla psów, 30 kg karmy mokrej dla psów, 22,6 kg karmy suchej dla kotów i 22 kg karmy mokrej dla kotów, zabawki, szelki i przysmaki dla potrzebujących zwierzaków. Do naszej akcji włączyli się także uczniowie Filialnej Szkoły w Wywłoczce, którzy hojnie wsparli nasze przedsięwzięcie.

     Mając na uwadze ogromne potrzeby porzuconych zwierząt ze schroniska oraz Waszą ofiarność i zaangażowanie – Drodzy Uczniowie i Rodzice - obiecujemy, że akcja zbiórki karmy dla schroniska będzie cyklicznym zadaniem stojącym przed Samorządem Uczniowskim w naszej szkole.

     Pamiętajmy, że: „Miarą naszej miłości do zwierząt są ofiary, które jesteśmy gotowi dla nich złożyć” (Konrad Lorenz).

     Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu

    • GALA FINAŁOWA KONKURSU PLASTYCZNO-LITERACKIEGO „WOLNA-NIEPODLEGŁA"

     9 XI 2022 r w przeddzień Święta Niepodległości w Zamościu, w kinie Stylowy odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla finalistów i osób wyróżnionych w konkursie historycznym „Wolna -Niepodległa”. Nasz szkoła, jak co roku wzięła w nim udział. Przystąpiło do niego 7 uczniów klas ósmych. Mieli oni za zadanie napisać pracę literacką w wybranej przez siebie formie na jeden z tematów podanych w regulaminie konkursowym. Do kolejnego etapu przeszły prace trzech osób: Hanny Urban, Oliwii Skowrońskiej i Gabrieli Nowak. Prace oceniane były przez komisje w poszczególnych powiatach. W powiecie zamojskim II miejsce otrzymała uczennica klasy VIII a naszej szkoły -Hania Urban. Uczennica napisała rozprawkę na temat : Ojcowie Niepodległości.

     Gratulujemy bardzo Hani sukcesu i uzyskanego miejsca.

     Iwona Gałecka

    • Charytatywne dyktando online z okazji Święta Niepodległości

      

     W dniach 11-13 listopada 2022 r. odbędzie się charytatywne dyktando online z okazji Święta Niepodległości.  Jest to wydarzenie cyklicznie organizowane przez serwis www.dyktanda.pl. W tym roku przeprowadzona zostanie już 3. edycja. Co roku dyktando gromadzi tysiące uczestników, którzy niosą pomoc, a jednocześnie zażarcie rywalizują o dobry wynik. Może w nim wziąć udział każdy - dorośli, młodzież i dzieci. 

     Środki zebrane podczas tego wydarzenia zostaną przekazane Fundacji Zarys, która wysyła pomoc medyczną do Ukrainy. Fundacja do tej pory wyekspediowała już 8 tirów z towarem o wartości przekraczającej 2,6 mln zł. W ramach Dyktanda na Święto Niepodległości gromadzimy środki na kolejnego tira.

     Aby dołączyć do dyktanda wystarczy zalogować lub zarejestrować się w serwisie Dyktanda.pl oraz kliknąć WEŹ UDZIAŁ na poniższej stronie:

     http://dyktanda.pl/dyktanda/dyktando-na-swieto-niepodleglosci-2022?audio=1

     Organizatorem wydarzenia jest portal edukacyjny Dyktanda.pl, a treść dyktanda została przygotowana jak zawsze, specjalnie na tę okazję przez członków Fundacji Języka Polskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął kanał Historia Realna. Serdecznie zapraszamy do wsparcia akcji poprzez udział w dyktandzie!

    • Dzień Niepodległości w SF w Wywłoczce

     4 listopada 2022 r. podczas lekcji historii uczniowie klasy 4w z panią Ireną Staroń wykonywali kotyliony, aby uświetnić Dzień Niepodległości.

     10 listopada w Szkole Podstawowej im. Marii i Jana Pacześnych w Wywłoczce odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, którą przygotowały nauczycielki Elżbieta Grabowska i Irena Staroń.

     O godzinie 11.11 społeczność szkolna włączyła się do śpiewu hymnu narodowego.