• Charytatywne dyktando online z okazji Święta Niepodległości

           

          W dniach 11-13 listopada 2022 r. odbędzie się charytatywne dyktando online z okazji Święta Niepodległości.  Jest to wydarzenie cyklicznie organizowane przez serwis www.dyktanda.pl. W tym roku przeprowadzona zostanie już 3. edycja. Co roku dyktando gromadzi tysiące uczestników, którzy niosą pomoc, a jednocześnie zażarcie rywalizują o dobry wynik. Może w nim wziąć udział każdy - dorośli, młodzież i dzieci. 

          Środki zebrane podczas tego wydarzenia zostaną przekazane Fundacji Zarys, która wysyła pomoc medyczną do Ukrainy. Fundacja do tej pory wyekspediowała już 8 tirów z towarem o wartości przekraczającej 2,6 mln zł. W ramach Dyktanda na Święto Niepodległości gromadzimy środki na kolejnego tira.

          Aby dołączyć do dyktanda wystarczy zalogować lub zarejestrować się w serwisie Dyktanda.pl oraz kliknąć WEŹ UDZIAŁ na poniższej stronie:

          http://dyktanda.pl/dyktanda/dyktando-na-swieto-niepodleglosci-2022?audio=1

          Organizatorem wydarzenia jest portal edukacyjny Dyktanda.pl, a treść dyktanda została przygotowana jak zawsze, specjalnie na tę okazję przez członków Fundacji Języka Polskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął kanał Historia Realna. Serdecznie zapraszamy do wsparcia akcji poprzez udział w dyktandzie!

        • Dzień Niepodległości w SF w Wywłoczce

          4 listopada 2022 r. podczas lekcji historii uczniowie klasy 4w z panią Ireną Staroń wykonywali kotyliony, aby uświetnić Dzień Niepodległości.

          10 listopada w Szkole Podstawowej im. Marii i Jana Pacześnych w Wywłoczce odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, którą przygotowały nauczycielki Elżbieta Grabowska i Irena Staroń.

          O godzinie 11.11 społeczność szkolna włączyła się do śpiewu hymnu narodowego.

        • Labolatoria przyszłości - zajęcia plastyczne

          Uczniowie klasy 7a wykorzystali aparat fotograficzny, jako narzędzie do utrwalenia wykonanych przez siebie form kompozycyjnych. Rozwijali twórcze myślenie, kreatywność, własne możliwości twórcze. Prace uczniów w wersji elektronicznej wykorzystają wkrótce pracując w edytorze grafiki Gimp, gdzie będą modyfikować obrazy, nakładać filtry dostępne w programie i wykonywać inne przekształcenia. Zdjęcia zostały wykonane aparatem zakupionym w ramach projektu #Labolatoria Przyszłości. 

        • Turniej piłki ręcznej chłopców

          26 października w Zamościu odbył się turniej piłki ręcznej chłopców rocznik 2010 i młodsi O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8. Uczniowie klasy V i VI sportowej w składzie: Adamczuk Igor, Czochra Gabriel, Gajewski Konrad, Gmyz Kamil, Maślany Marcel, Szpyra Antoni, Szuty Artur, Szuty Dawid, Tchórzewski Maciej , Tsaryniak Rostyslav, Badach Samuel, Góra Wojciech, Tatar Jakub pod opieką p. Jakuba Czochry zdobyli III miejsce. Drużyna otrzymała puchar oraz pamiątkowy dyplom. Wszyscy wrócili w dobrych nastrojach i motywacją do dalszej pracy.

        • Zajęcia z programowania

           

          3 listopada na kolejnych zajęciach z programowania prace nad budową taśmociągu zostały zakończone. Taśmociąg jest gotowy i czeka na program, który bedzie nim sterować. Pracami nad programem zajmiemy sie na kolejnych zajęciach. Taśmociąg jest jesdnym z modeli zestawu  fischertechnik education Robotics TXT 4.0 Base Set, który został zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

        • Szkoła Pamięta

          Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w akcji „Szkoła Pamięta”. Jak co roku uprzątnęliśmy groby żołnierskie na Cmentarzu Parafialnym w Zwierzyńcu, zatroszczyliśmy się również o przystrojenie krzyży biało-czerwoną wstęgą oraz o zapalenie zniczy. Nasi uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzili groby osób zasłużonych dla Zwierzyńca, wysłuchali historii ludzi, którzy byli ważni dla naszego miasta. Nauczyciele przypomnieli również o tragicznych losach ludzi, którzy zmarli lub zostali zabici w Niemieckim Obozie Przesiedleńczym w Zwierzyńcu w czasie II Wojny Światowej.  Uczniowie i nauczyciele pamiętają też o mogile uczestnika Powstania Styczniowego oraz o grobach pracowników Ordynacji Zamojskiej. W ramach akcji Szkoła Pamięta trwa zbiórka zniczy na Cmentarz Orląt Lwowskich.

        • Szkoła Myślenie Pozytywnego to autorski program certyfikacyjny stworzony przez Fundację „Instytut Edukacji Pozytywnej”.

           

          Miło nam poinformować, że nasza szkoła drugi rok z rzędu realizuje program Szkoła Myślenia Pozytywnego. Głównym celem jest promocja i profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz nauka jak dbać o dobrostan psychiczny, co na niego wpływa i jak on wpływa na nasze funkcjonowanie. Szkoła Myślenia Pozytywnego to roczna przygoda pełna wrażeń, empatii, zrozumienia i pracy nad otwartością, holistycznym dbaniem o zdrowie, o siebie i otoczenie.

          W czasie trwania Programu, wspólnie przechodzimy przez różnorodne aspekty wpływające na zdrowie psychiczne zarówno dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych z ich otoczenia. W ramach SMP uczestniczymy w zkoleniach, warsztatach, programach dedykowanych,  realizujemy co miesiąc szereg wyzwań angażując w to  społeczność szkolną.  Każdy miesiąc to nowe zadania, nowe tematy i nowe możliwości na kreatywne działania.

          We wrześniu w  klasie IV b pani Małgorzata Sankowska  prowadziła warsztaty dla uczniów w zakresie komunikacji międzykulturowej. Dotyczyły one  budowania pozytywnych relacji, poznania się, rozwijania kompetencji mówienia o emocjach., a także związane były  z rozwijaniem uważności i kreatywności. Również we wrześniu uczestniczyliśmy w Warsztatach komunikacji międzykulturowej.

           

           

        • Wycieczka do Rzeszowa

          3 października klasy 4a i 4b z spędziła w Rzeszowie. Dzień rozpoczęliśmy od zajęć sportowych w parku trampolin. Pod okiem animatora uczniowie rywalizowali, bawili się, rozwijali swoją formę fizyczną. Z uwagi na padający deszcz nie udało się zwiedzić zabytków miasta.

          W drodze powrotnej jednak szczęście dopisało uczestnikom wycieczki. Pogoda poprawiła się. Mogliśmy podziwiać dawną rezydencję magnacką znajdująca się w Łańcucie. Zespół zamkowo-parkowy w Łańcucie został wpisany na listę pomników historii 1 września 2005 roku

        • Lekcja chemii i fizyki w okularach 3D

           

          22 września w klasie 8a i 7a odbyła się lekcja chemii i fizyki, podczas której wykorzystano okulary Wirtualnej Rzeczywistości ClassVR zakupione w ramcj projektu Labolatoria Przyszłości.

          Uczniowie mieli okazje poznać chemię i fizykę od strony trójwymiarowych obiektów i złożonych struktur. Młodzież z klasy ósmej powtarzała wiadomości o układzie okresowym pierwiastków, atomach. Mieli okazję zobaczyć min. cząsteczkę wody, atom miedzi, atom sodu i alotropowe odmiany węgla. Liczyli w przestrzeni powłoki elektronowe i elektrony na nich umieszczone.

          Uczniowie klasy siódmej poznawali natomiast różne zagadnienia fizyczne. Procesy i zjawiska.

          Zajęcia były bardzo ciekawe. Wszyscy świetnie bawili się i poznawali chemię i fizykę od innej strony. Co niektórzy zainteresowali się bardziej tymi dziedzinami nauki.

          D. Grodowicz

        • Świat pod mikroskopem

          Uczniowie z klasy VA, Vb   na zajęciach z biologii  poznawali  budowę mikroskopów, poznawali zasady mikroskopowania a następnie  samodzielnie prowadzili obserwacje. Obserwowali preparaty trwałe    (np. krew żaby, człowieka) jak również preparaty samodzielnie wykonane (obiektem był  liść trzykrotki).  W ramach projektu Laboratoria Przyszłości szkoła otrzymała dwa mikroskopy nowej generacji MicroBlue, w których  tradycyjny okular został zastąpiony przez ekran LCD. Uczniowie byli  zainteresowani, zaciekawieni  nowością  na lekcji.  Podziwiali obserwowane obiekty na ekranie w powiększeniu 40X, 100X,  400X. Mieli możliwość porównania  obrazu  widzianego w  mikroskopie tradycyjnym i mikroskopie Microblue.  Lekcja uczniom  bardzo się podobała. Byli mile zaskoczeni jak wygląda „świat” pod mikroskopem.