• Warsztaty przyrodnicze pt. ,,Szuwary i moczary",

          Uczniowie klasy Ia uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych pt. ,,Szuwary i moczary", które były prowadzone przez p. A. Dybowską w OE RPN. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z różnymi zwierzętami żyjącymi w środowisku wodno- lądowym na Roztoczu. Następnie w wersji multimedialnej zwiedzali wystawę ,, W krainie jodły, buka i tarpana". Ten niepowtarzalny, multimedialny spektakl wzbogacony odpowiednią scenografią i dźwiękiem przeniósł wszystkich w świat przyrody Parku i Roztocza. Każdy uczestnik wykonał kroplę wody z balonu i gipsu. Zajęcia były atrakcyjne i interesujące dla dzieci. Zapraszamy do obejrzenia galerii. Maria Pić Dominika Brodziak

        • Akcja sadzenia lasu

          13 kwietnia 2023 roku uczniowie z klasy 7 a ze szkoły podstawowej w Zwierzyńcu i klas: 4w, 5w, 6w ze szkoły podstawowej w Wywłoczce uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew pod hasłem „Łączą nas drzewa”. Organizatorem akcji było Nadleśnictwo Zwierzyniec, a opiekunami ze szkoły - Joanna Ruda, Elżbieta Grabowska. Miejsce sadzenia Potok Senderki - leśnictwo - Debry. Uroczyste rozpoczęcie odbyło się o godzinie 9:00, podczas którego dowiedzieliśmy się jakie znaczenie ma las. W lesie, nie rosną tylko drzewa, z których robimy między innymi papier. Las to także natura, w której możemy przyjemnie spędzać czas. Drzewa zapewniają dobrobyt zarówno ludziom, jak i zwierzętom, roślinom. Przed zasadzeniem pierwszego drzewka, odbyliśmy krótki kurs sadzenia drzew, w którym nauczycielami byli leśnicy. W sumie zasadziliśmy 30 arów sosny zwyczajnej. Po sadzeniu sosen, miał miejsce wspólny poczęstunek - zjedliśmy gorącą kiełbaskę upieczoną przy ognisku i pyszną grochówkę. Następnie poszczególne szkoły udały się z przewodnikami- leśnikami na spacery edukacyjne po lesie. Dowiedzieliśmy się między innymi czym różni się las od boru. Na koniec spotkania każdy uczestnik akcji otrzymał sadzonkę dębu i drobne upominki. Wyjazd ten wiele nas nauczył, była to ciekawa lekcja przyrody w terenie. Zadowoleni, trochę zmęczeni wróciliśmy do szkoły. Oby takich akcji było więcej.

          Adam Minkiewicz - uczeń klasy 7a

        • Z czego ptaki budują gniazda? – lekcja edukacji przyrodniczej

          W dniu 14.04.2023r. klasa 1a brała udział w kreatywnych zajęciach edukacji przyrodniczej, na której poznawali budowę ptasich gniazd. Podczas zajęć, prezentowane były prawdziwe ptasie gniazda, które zostały zebrane i przyniesione przez jedną z uczennic Wiktorię Adamską. Uczennica poinformowała, że gniazda zbierane były po okresie lęgowym i nie zostały zaburzone ptasie lęgi. Taka naturalna pomoc dydaktyczna spotkała się z dużym entuzjazmem dzieci. W trakcie zajęć zapoznały się z materiałami, z których ptaki budują gniazda, rodzajem gniazd, ich kształtem. Na zajęciach z techniki uczniowie sami projektowali i wykonywali własne ptasie gniazda z materiałów przyrodniczych i papierniczych. To była świetna przygoda, zabawa i poznawanie ptasich zwyczajów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gniazd oraz prac technicznych wykonanych przez dzieci. Maria Pić Dominika Brodziak

        • Ocal żabkę

          Uczniowie klasy IIIa 13 kwietnia wzięli udział w II edukacyjnej akcji pomocy płazom ,,Ocal żabkę " organizowaną przez Ośrodek Edukacyjno- Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w tę wspaniałą inicjatywę, która ma na celu edukację i potrzebę pilnego wsparcia najbardziej zagrożonych kręgowców na świecie. Zadaniem uczniów była pomoc w przenoszeniu płazów, które wiosną migrują z miejsc zimowego odpoczynku do zbiorników wodnych. Akcja pogłębiła dzieciom wiedzę na temat życia płazów oraz dostarczyła im wiele radości.

        • Programowanie

          Na zajęciach z informatyki uczniowie klasy 8b zbudowali model żaby, który następnie zaprogramowali. Widać było zaangażowanie uczniów zarówno w prace nad konstruowaniem robota, jak również budowę i modyfikację programu.

          #Labolatoria Przyszłości

        • ProLog

          Kolejne dwa zajęcia w ramach projektu ProLog łączące przyrodę z robotyką odbyły się 5 i 12 kwietnia. Na pierwszych zajęciach po wstępnej pogadance dotyczącej zaśmiecania i ochrony krajobrazów uczniowie z klasy 4b przystąpili do budowy robota wyposażonego w odpowiednie chwytaki służące do zbierania śmieci. Natomiast na drugich zajęciach tematem były składniki pogody. Celem dla uczniów było zaprogramowanie robota tak, aby potrafił wskazać prędkość wiatru w danej miejscowości wykorzystując to tego wieże z klocków. Cele zajęć zostały zrealizowane, a uczniowie zadowoleni z efektów swojej pracy. Opiekunami projektu są nauczyciele Małgorzata Sankowska- Janeczek, Mirosław Dziwota, Joanna Ruda

        • Wyniki konkursu plastyczno-informatycznego "Wielkanocna Kartka Świąteczna "

          Konkurs miał na celu: - rozwijanie kreatywności i potencjału twórczego dzieci - budzenie zainteresowania różnorodnością technik plastycznych- kultywowanie tradycji Wielkanocnych. Wszystkie kartki były piękne i starannie wykonane. A tak prezentuje się lista nagrodzonych uczestników konkursu: klasy 0 I miejsce -Alicja Kuczmowska 0b II miejsce -Marcelina Cieplak Ob III miejsce Nikodem Czochra Ob wyróżnienia: Jowita Kot 0a, Wiktoria Kawalec Oa, Zuzanna Szawara 0a klasy I-III I miejsce-Zofia Bizior klasa- IIIc II miejsce-Wiktoria Adamska-klasa Ia III miejsce-Antoni Cieplak-klasa Ib wyróżnienia: Maja Dobosz klasa Ib, Kamil Wojcieszyn klasa IIa, Julia Marzec klasa III c klasy IV-VI I miejsce- Liliana Trojanowska- Cruz -klasa IVb II miejsce -Jagna Lipiec- klasa Va III miejsce-Szymon Koczułap-klasa IV b wyróżnienia: Jarosław Bzdeń klasa IVb, Krzysztof Kuczmowski klasa VIa, Kuba Ożga klasa Vb, Prace komputerowe I miejsce-Liliana Trojanowska -Cruz klasa IVb II miejsce- Marcelina Góra - IVa III miejsce Kornelia Balicka -klasa Va wyróżnienia: Krystyna Łuczycka klasa Va, Karolina Galecka -klasa Vb, Lena Rugała klasa IVb Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Małgorzata Czochra-Welsyng Małgorzata Sankowska-Janeczek

        • Konkurs wielkanocny z języka angielskiego dla klas drugich

          4 i 5 kwietnia bieżącego roku uczniowie klas drugich na lekcjach języka angielskiego wykonywali plakat wielkanocny. Niektórzy pracowali w parach, inni wybrali pracę samodzielną. Pomysłów i technik plastycznych było co niemiara. Uczniowie wykazali się pomysłowością i oryginalnością, co przełożyło się na otrzymane oceny (w zdecydowanej większości szóstki). Ponadto ich prace zostały ocenione przez jury i w każdej klasie wybrano najciekawsze prace zarówno pod względem językowym, jak i plastycznym, przyznano również wyróżnienia. Autorzy docenionych prac otrzymali upominki rzeczowe i część plakatów została wyeksponowana na tablicy na pierwszym piętrze szkoły pomiędzy salami w których uczą się na co dzień.

        • Dzień Świadomości Autyzmu

          2 kwietnia to był Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej.

          Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pozwalają na poznanie, a jednocześnie uwrażliwienie na problemy oraz potrzeby osób ze spektrum autyzmu. Jest to doskonała okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby. A problemy osób wynikają często z barier, które niepotrzebnie sami tworzymy obawiając się inności. Umiejętność otwierania się na to, co inne, zainteresowanie drugim człowiekiem i wsparcie sprawiają, że osobom ze spektrum autyzmu łatwiej funkcjonować w społeczeństwie. Autyzmu się nie wyleczy, ale można go zaakceptować i wspierać takie osoby. Aby to zrobić należy pogłębiać wiedzę na ten temat.

          Oto kilka rad jak możesz pomóc osobom ze spektrum:

          Nie oceniaj.

          Nie ignoruj.

          Przepuść nas w kolejce, nie rozumiemy czekania.

          Nie śmiej się z nas.

          Nie komentuj naszego zachowania stojąc tuż obok, to jest przykre dla nas i dla naszych rodziców.

          Znane osoby ze spektrum autyzmu: Wolfgang Amadeusz Mozart, Albert Einstein, Alfred Hitchcock, Isaac Newton, Lionel Messi i inni.

          Małgorzata Czochra -Welsyng - nauczyciel plastyki i Renata Godzisz - pedagog specjalny