• Z czego ptaki budują gniazda? – lekcja edukacji przyrodniczej

     W dniu 14.04.2023r. klasa 1a brała udział w kreatywnych zajęciach edukacji przyrodniczej, na której poznawali budowę ptasich gniazd. Podczas zajęć, prezentowane były prawdziwe ptasie gniazda, które zostały zebrane i przyniesione przez jedną z uczennic Wiktorię Adamską. Uczennica poinformowała, że gniazda zbierane były po okresie lęgowym i nie zostały zaburzone ptasie lęgi. Taka naturalna pomoc dydaktyczna spotkała się z dużym entuzjazmem dzieci. W trakcie zajęć zapoznały się z materiałami, z których ptaki budują gniazda, rodzajem gniazd, ich kształtem. Na zajęciach z techniki uczniowie sami projektowali i wykonywali własne ptasie gniazda z materiałów przyrodniczych i papierniczych. To była świetna przygoda, zabawa i poznawanie ptasich zwyczajów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć gniazd oraz prac technicznych wykonanych przez dzieci. Maria Pić Dominika Brodziak

    • Ocal żabkę

     Uczniowie klasy IIIa 13 kwietnia wzięli udział w II edukacyjnej akcji pomocy płazom ,,Ocal żabkę " organizowaną przez Ośrodek Edukacyjno- Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w tę wspaniałą inicjatywę, która ma na celu edukację i potrzebę pilnego wsparcia najbardziej zagrożonych kręgowców na świecie. Zadaniem uczniów była pomoc w przenoszeniu płazów, które wiosną migrują z miejsc zimowego odpoczynku do zbiorników wodnych. Akcja pogłębiła dzieciom wiedzę na temat życia płazów oraz dostarczyła im wiele radości.

    • Programowanie

     Na zajęciach z informatyki uczniowie klasy 8b zbudowali model żaby, który następnie zaprogramowali. Widać było zaangażowanie uczniów zarówno w prace nad konstruowaniem robota, jak również budowę i modyfikację programu.

     #Labolatoria Przyszłości

    • ProLog

     Kolejne dwa zajęcia w ramach projektu ProLog łączące przyrodę z robotyką odbyły się 5 i 12 kwietnia. Na pierwszych zajęciach po wstępnej pogadance dotyczącej zaśmiecania i ochrony krajobrazów uczniowie z klasy 4b przystąpili do budowy robota wyposażonego w odpowiednie chwytaki służące do zbierania śmieci. Natomiast na drugich zajęciach tematem były składniki pogody. Celem dla uczniów było zaprogramowanie robota tak, aby potrafił wskazać prędkość wiatru w danej miejscowości wykorzystując to tego wieże z klocków. Cele zajęć zostały zrealizowane, a uczniowie zadowoleni z efektów swojej pracy. Opiekunami projektu są nauczyciele Małgorzata Sankowska- Janeczek, Mirosław Dziwota, Joanna Ruda

    • Wyniki konkursu plastyczno-informatycznego "Wielkanocna Kartka Świąteczna "

     Konkurs miał na celu: - rozwijanie kreatywności i potencjału twórczego dzieci - budzenie zainteresowania różnorodnością technik plastycznych- kultywowanie tradycji Wielkanocnych. Wszystkie kartki były piękne i starannie wykonane. A tak prezentuje się lista nagrodzonych uczestników konkursu: klasy 0 I miejsce -Alicja Kuczmowska 0b II miejsce -Marcelina Cieplak Ob III miejsce Nikodem Czochra Ob wyróżnienia: Jowita Kot 0a, Wiktoria Kawalec Oa, Zuzanna Szawara 0a klasy I-III I miejsce-Zofia Bizior klasa- IIIc II miejsce-Wiktoria Adamska-klasa Ia III miejsce-Antoni Cieplak-klasa Ib wyróżnienia: Maja Dobosz klasa Ib, Kamil Wojcieszyn klasa IIa, Julia Marzec klasa III c klasy IV-VI I miejsce- Liliana Trojanowska- Cruz -klasa IVb II miejsce -Jagna Lipiec- klasa Va III miejsce-Szymon Koczułap-klasa IV b wyróżnienia: Jarosław Bzdeń klasa IVb, Krzysztof Kuczmowski klasa VIa, Kuba Ożga klasa Vb, Prace komputerowe I miejsce-Liliana Trojanowska -Cruz klasa IVb II miejsce- Marcelina Góra - IVa III miejsce Kornelia Balicka -klasa Va wyróżnienia: Krystyna Łuczycka klasa Va, Karolina Galecka -klasa Vb, Lena Rugała klasa IVb Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Małgorzata Czochra-Welsyng Małgorzata Sankowska-Janeczek

    • Konkurs wielkanocny z języka angielskiego dla klas drugich

     4 i 5 kwietnia bieżącego roku uczniowie klas drugich na lekcjach języka angielskiego wykonywali plakat wielkanocny. Niektórzy pracowali w parach, inni wybrali pracę samodzielną. Pomysłów i technik plastycznych było co niemiara. Uczniowie wykazali się pomysłowością i oryginalnością, co przełożyło się na otrzymane oceny (w zdecydowanej większości szóstki). Ponadto ich prace zostały ocenione przez jury i w każdej klasie wybrano najciekawsze prace zarówno pod względem językowym, jak i plastycznym, przyznano również wyróżnienia. Autorzy docenionych prac otrzymali upominki rzeczowe i część plakatów została wyeksponowana na tablicy na pierwszym piętrze szkoły pomiędzy salami w których uczą się na co dzień.

    • Dzień Świadomości Autyzmu

     2 kwietnia to był Dzień Świadomości Autyzmu, którego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej.

     Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pozwalają na poznanie, a jednocześnie uwrażliwienie na problemy oraz potrzeby osób ze spektrum autyzmu. Jest to doskonała okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby. A problemy osób wynikają często z barier, które niepotrzebnie sami tworzymy obawiając się inności. Umiejętność otwierania się na to, co inne, zainteresowanie drugim człowiekiem i wsparcie sprawiają, że osobom ze spektrum autyzmu łatwiej funkcjonować w społeczeństwie. Autyzmu się nie wyleczy, ale można go zaakceptować i wspierać takie osoby. Aby to zrobić należy pogłębiać wiedzę na ten temat.

     Oto kilka rad jak możesz pomóc osobom ze spektrum:

     Nie oceniaj.

     Nie ignoruj.

     Przepuść nas w kolejce, nie rozumiemy czekania.

     Nie śmiej się z nas.

     Nie komentuj naszego zachowania stojąc tuż obok, to jest przykre dla nas i dla naszych rodziców.

     Znane osoby ze spektrum autyzmu: Wolfgang Amadeusz Mozart, Albert Einstein, Alfred Hitchcock, Isaac Newton, Lionel Messi i inni.

     Małgorzata Czochra -Welsyng - nauczyciel plastyki i Renata Godzisz - pedagog specjalny

      

    • Konkurs w świetlicy - "Radosne Święta Wielkanocne"

     W dniu 5 kwietnia w świetlicy szkolnej odbył się konkurs dla klas I-III "Radosne Święta Wielkanocne". Przedmiotem konkursu była tematyka związana z Wielkanocą. Trzyosobowe drużyny z każdej klasy rywalizowały między sobą rozwiązując krzyżówkę, odgadując zagadki, tłumacząc znaczenie symboli i obrzędów wielkanocnych. Dzieci rozwiązywały zadanie matematyczne, a także konkurowały ze sobą w wyścigu na czas z pisanką. Podsumowującym zadaniem było wykonanie kartki świątecznej. Wszystkie klasy wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat Wielkanocy, a wyniki końcowe nieznacznie się różniły. I miejsce zajęła klasa III b zdobywając 34 pkt. II miejsce zajęła klasa I a zdobywając 32 pkt. III miejsce zajęła klasa II b zdobywając 31 pkt. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy, sprawności ruchowej i zdolności plastycznych. Nauczycielom dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu. Wychowawcy świetlicy

    • "Lewandowski-nieznany"

     Serdecznie zapraszamy uczniów klas sportowych na seans filmowy, który odbędzie się 05.04.2023r. w godzinach 12.30-14.30 w sali 32.Zostanie przedstawiona projekcja filmu pt. "Lewandowski-nieznany", której premiera miała miejsce 31.03.2023r.Dokument opowiada o karierze i drodze na piłkarski szczyt kapitana reprezentacji Polski i gwiazdy FC Barcelona.