• Mikołajkowy wyjazd na kryte lodowisko Icemania do Lublina

     6 grudnia 2022 r. grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu i uczniów Szkoły Podstawowej w Wywłoczce wraz z opiekunami udała się na Mikołajkowy wyjazd na kryte lodowisko Icemania do Lublina.

     Podczas pobytu na lodowisku młodzież miała możliwość doskonalenia swoich umiejętności łyżwiarskich. Było mnóstwo świetnej zabawy, chociaż nie obyło się bez małych wywrotek.

     Następnym punktem wyjazdu było zwiedzanie wieży zamkowej – donżon.

     Donżon to najstarsza zachowana budowla wzgórza zamkowego. Została wzniesiona na jego południowym zboczu prawdopodobnie w 2. połowie XIII wieku jako wieża obronno-mieszkalna.

     Wszyscy w wyśmienitych nastrojach wróciliśmy do domu wzbogaceni o kolejne nabyte umiejętności i wiadomości.

     Opiekunowie: Krystyna Kowalczuk, Dorota Gałka, Edyta Kot, Małgorzata Chmiel.

    • Mikołajki 0b

     Od rana dzieci z grupy 0b z niecierpliwością oczekiwały Mikołaja. No i przybył w towarzystwie swojego pomocnika Elfa. Rozdał prezenty, wysłuchał pięknych piosenek i obiecał, że spotkamy się znów za rok. Dziękujemy Mikołajowi i jego pomocnikowi

    • Mikołajkowy Kiermasz Ciast

     Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie

     w dn. 6 – 7 grudnia 2022r w godz. od 9.00 – 14.00

     zapraszamy na Mikołajkowy Kiermasz Ciast w ramach

     Mikołajkowej akcji ,,Zbieramy na stypendia” przy współpracy z Fundacją

     Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

      

     Miejsce Kiermaszu          ⁕      Hol Szkoły Podstawowej

                                              ⁕      Świetlica szkolna

      

     Cena ciastka – od 4 zł/szt.

      

     Cel – całkowity dochód przeznaczony będzie na stypendia dla uczniów

     Produkcja ciast – Cukiernia Marcyś

      

     Serdecznie zapraszamy do zakupu słodkich wypieków.

     Szkolny Klub Wolontariatu

    • Lekcja historii z drukarką 3D

     Lekcje historii przeprowadzone w klasie IV a i IV b na temat panowania Bolesława Chrobrego zostały zakończone konkursem wiedzy na temat pierwszego króla Polski i jego ojca Mieszka I. Najszybciej i na największą liczbę pytań poprawnej odpowiedzi w klasie IV a udzielił Antoni Konik, w klasie IV b Julian Kozak. Nagrodą dla zwycięzców były insygnia władzy królewskiej wydrukowane drukarką 3 D, którą szkoła otrzymała w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

    • Lekcja fizyki z wykorzystaniem okularów Class VR.

     1 grudnia, tym razem, uczniowie klasy 8b powtarzali wiadomości o cieple, dźwięku, pływaniu i tonięciu ciał. Okulary Class VR umożliwiły im przeniesienie się do świata wirtualnego. Używając kontrolera ręcznego z wbudowanym joystickiem mogli zwiedzać pomieszczenia budynku mieszkalnego, obserwować zjawisko konwekcji oraz przypomnieć sobie warunki pływania ciał. Obserwowali również jak szybko i w jaki sposób rozchodzą się fale dźwiękowe. Młodzież na chwilkę przeniosła się także w wirtualny świat chemii. Lekcja okazała się atrakcyjną i wzbudziła wiele emocji wśród uczniów.

     D. Grodowicz

    • Lekcja chemii z wykorzystaniem okularów Class VR.

      

     1 grudnia uczniowie klasy 8c korzystali kolejny raz z okularów Class VR. Tym razem za pomocą funkcji rozszerzonej rzeczywistości Class VR poznawali molekularną i atomową strukturę niektórych substancji. Chemia 3D, to ciekawy sposób przedstawienia modeli atomów i cząsteczek. Młodzież oglądała odmiany alotropowe węgla, model cząsteczki glicerolu, atom miedzi oraz atom sodu. Ciekawa okazała się również Tabela okresowa 3D. W poznawaniu wirtualnej rzeczywistości niezawodne okazały się kontrolery ręczne z wbudowanym joystickiem. Emocji było wiele!

     D. Grodowicz

    • Zajęcia z robotyki

     30 listopada odbyły się kolejne zajęcia z robotyki z klockami Lego Education Spike Prime. Model sejfu został dokończony.

     Nauczyciele prowadzący zajęcia: Małgorzata Sankowska-Janeczek oraz Joanna Ruda  przeprowadzili z uczniami pogadankę na temat zasad związanych z cyberbezpieczeństwem, a w szczególności zagadnienieniami  związananymi z  hasłami i zabezpieczeniami.

     Uczniowie ułożyli program sterujący sejfem, a następnie sprawdzili jego działanie. Wszystkim ucznom w grupie zadanie wyszyło celująco. Ucząc się doskonale się bawili. 

    • Przedszkolaki poznają zawody

     Z cyklu "Przedszkolaki poznają zawody" dziś spotkanie z mamą Leona z grupy 0b. Pani Katarzyna Jaszek jest rzeźbiarką. Opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie, pokazała interesujące zdjęcia przeróżnych rzeźb. Na koniec przygotowała mini warsztaty lepienia w glinie. I tak oto odkryły się małe talenty artystów.

    • Znawcy ptaków

      

     24 listopada w siedzibie Nadleśnictwa Zwierzyniec odbył się drugi etap (powiatowy)  konkursu „Życie ptaków w Zwierzynieckich lasach” w dwóch kategoriach wiekowych IV-VI klasa i VII-VIII klasy.

     Naszą szkołę  reprezentowała Amelia Braune z klasy 4w w Wywłoczce i uczennice z klasy 8a – Hanna Urban, Lena Rudy, Oiwia Skowrońska, Magdalena Fajfer.

     Uczennice przygotowując się do konkursu poznawały życie  wybranych gatunków  ptaków, ich biologię, zwyczaje oraz  ich rolę w ekosystemie leśnym i funkcjonowaniu lasu.

     Zainteresowanie się  leśnymi  ptakami,  zdobyta wiedza przełożyła  się na zdobycie przez trzy uczennice czołowych miejsc .   Oliwia Skowrońska uzyskała wyróżnienie, Lena Rudy – III miejsce a Hanna Urban  zdobyła II miejsce.

     Gratulujemy  wszystkim  uczennicom wiedzy i mam nadzieję , że w dalszym ciągu  będą zwracały uwagę  na różnorodność gatunkową polskich ptaków i rozwijały zainteresowanie   pierzastymi mieszkańcami lasów, parków, ogrodów.

     Mamy okres zimowy- jest to doskonała okazja do podglądania ptaków przy karmniku. Zachęcam do wystawienia lub zawieszenia  karmnika i systematycznego dokarmiania- uniwersalnym pokarmem dla ptaków są niełuskane nasiona słonecznika lub ziarna (warunek,  że nie, będą solone).

      

       Joanna Ruda

    • Zajęcia z robotyki

     W środę 23 listopada ruszyły zajęcia z robotyki w ramach projektu „ProLog” . Uczniowie wykorzystując klocki Lego SPIKE budują modele i uczą się programowania. 

     ProLog to nowy, pilotażowy projekt Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, którego celem jest wspieranie i rozwijanie kompetencji kluczowych wśród uczniów i nauczycieli. W projekt zaangażowali się nauczyciele: informatyki - Pani Małgorzata Sankowska-Janeczek, matematyki - Pan Mirosław Dziwota oraz przyrody - Pani Joanna Ruda. 

     Projekt jest realizowany w klasie 4b.

     W 2. edycji, odbywającej się w okresie październik 2022-czerwiec 2023, bierze udział 9 szkół z terenów wiejskich z województwa lubelskiego.

      

    • Lekcja fizyki z wykorzystaniem okularów Class VR

     23 listopada uczniowie klasy 8c podczas lekcji fizyki powtarzali wiadomości o izolacji cieplnej i dźwięku. Okulary Class VR umożliwiły im przeniesienie się do świata wirtualnego. Za pomocą kontrolera  ręcznego z wbudowanym joystickiem  mogli zwiedzać pomieszczenia budynku mieszkalnego i obserwować  zjawisko konwekcji. Uczniowie używali również kostki Class VR, która w pełni pozwalała korzystać z możliwości okularów. Obserwowali również jak szybko i w jaki sposób rozchodzą się fale dźwiękowe. Lekcja okazała się bardzo atrakcyjną. Okulary z dodatkami, które zostały wykorzystane, wzbudziły wiele emocji wśród uczniów.

     D. Grodowicz

    • Laboratoria Przyszłości - klasa Ia

     Uczniowie klas Ia 15 listopada 2022 r. mieli zajęcia z klockami magnetycznymi i klockami w ramach projektu ,,Laboratoria Przyszłości". Zgodnie pracowali w grupach, układali przeróżne wzory według własnego pomysłu oraz budowali modele stojące. Rozwijali swoją wyobraźnię. Prace wykonywali z wielkim zaangażowaniem, w miłej i koleżeńskiej atmosferze. 

    • Laboratoria Przyszłości - klasa Ib

     W dniu 8 listopada 2022r. uczniowie klasy I „b” brali udział w zajęciach w ramach Projektu Laboratoria Przyszłości. Podczas zajęć wykorzystywane były klocki magnetyczne.

     Początkowo dzieci korzystały z przygotowanych propozycji budowli i konstrukcji. Później wykorzystując swoją wyobraźnię i kreatywność budowały własne modele, konstrukcje i budowle. Uczniowie pracowali w grupach, wymieniając się zestawami klocków. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i świetnie się bawili.