• Zajęcia w terenie z pracownikiem OEM

     Uczniowie kl. I b w dniu 2 listopada uczestniczyli w zajęciach w terenie. Z pracownikiem OEM przy RPN zwiedzali Izbę Leśną na Floriance. Dowiedzieli się jak wyglądało życie ludzi mieszkających tam. Oglądali wystawę z pracami Aleksandry Wachniewskiej. Korzystając ze słonecznej pogody, mogli podziwiać przepiękne widoki i bawić się wspólnie na świeżym powietrzu.

    • Wystawa zwierząt domowych

     W dniu 31 października w naszej szkole odbyła się wystawa zwierząt domowych. Uczniowie mieli okazję prezentować swoje zwierzęta i opowiadać o nich. Wszyscy mogli dowiedzieć się więcej o królikach, rybkach, szczurach, śwince morskiej, szynszyli czy krabie tęczowym. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. To wydarzenie przyczyniło się do zwiększenia świadomości o zwierzętach domowych wśród uczniów. Podczas wystawy odbyła się także zbiórka karmy, która zostanie przekazana dla zwierząt w schronisku.

    • Gazetka ścienna klasy 4a

     Uczniowie klasy 4a pod kierunkiem nauczycielki wydrukowali na drukarce 3D zakupionej w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości elementy do gazetki ściennej. Na godzinie wychowawczej wykonali rysunki dotyczące swoich zainteresowań. Umieścili je na gazetce ściennej. Uzupełnili je wcześniej wydrukowanymi elementami. Były to piórka symbolizujące dawny sposób pisania książek. Jednym z zainteresowań uczniów było czytanie książek.

    • Poznaj Polskę

     W ramach projektu Poznaj Polskę w dniach 24- 25 października 2023r. uczniowie klas IV –VIII uczestniczyli w dwudniowej wycieczce, podczas której dzieci miały okazję zwiedzić:

     - Muzeum Domu Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II.. Przechodząc przez 16 stref na 4 kondygnacjach kamienicy, poznaliśmy kolejne etapy życia Jana Pawła II: od domu rodzinnego w Wadowicach, gdzie wszystko się zaczęło, po dom, którym stał się dla niego cały świat. Sercem Muzeum jest mieszkanie, składające z kuchni, salonu i sypialni. Zwiedzający obejrzeli autentyczne przedmioty używane przez Wojtyłów m.in. haftowane przez matkę Papieża serwetki, zastawę stołową czy fotografie z rodzinnego albumu. Muzeum łączy w harmonijny sposób zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i multimedialnych z tradycyjną prezentacją eksponatów, co pozwoliło uczniom odnaleźć coś dla siebie i poznać lub odkryć na nowo bogactwo życia Papieża Jana Pawła II.

     - Kopalnię soli w Bochni, założoną w 1248, jedną z najstarszych zakładów górniczo-przemysłowych w Europie i Polsce. Od 2013 r. znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie rozpoczęło się zjazdem pod ziemię {250 m. } szybem Campi. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikowi pomagali między innymi polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie Skarbnika, dobrego ducha bocheńskiej kopalni . Pobyt okazał się niezwykła przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.

     - Kraków. Na początek uczestnicy wyruszyli na Wzgórze Wawelskie, skąd rozciąga się widok na zakole Wisły, Kopiec Kościuszki, klasztor Kamedułów. Na wzgórzu przywitała zwiedzających ziejąca ogniem rzeźba przedstawiająca legendarnego Smoka Wawelskiego. Następnie udano się do Katedry Wawelskiej- historycznego miejsca licznych koronacji i królewskich pogrzebów, zwiedzając krypty z królewskimi grobami. Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży, z zabytkowym Dzwonem Zygmunta. Spacerując z przewodnikiem zobaczyli Rynek Główny wraz z malowniczymi kamienicami dookoła, charakterystyczną wieżą- jedyna pamiątką po miejskim ratuszu, Kościołem Mariackim, oraz Sukiennicami (handlowym budynkiem, w którym znajdowały się niegdyś kramy, najczęściej z suknem) na środku. Po mieście oprowadzał przewodnik, miłośnik historii, który pomagał odkrywać tajemnice legend krakowskich oraz niektórych obiektów, zwracając uwagę na najciekawsze elementy.

    • Nagroda dla Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz stypendia dla uczniów

     W poniedziałek 23.10.23r. w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące Powiatowy Konkurs "Ziarna Wolontariatu” oraz wręczenie stypendiów. Szkolny Klub Wolontariatu działający przy naszej szkole za działania wolontariackie na rzecz społeczności lokalnej w roku 2023 w konkursie "Ziarna wolontariatu" otrzymał wyróżnienie i nagrodę w kwocie 500 zł. Oprócz nagrody grupowej troje uczniów naszej szkoły otrzymało stypendia ufundowane ze zbiórki „Mikołajkowej na stypendia”. Są to: Maja Pijanowska z kl. 7b, Maciej Dziadosz z kl. 7a oraz Adam Minkiewicz z kl. 8a Wręczenie nagród poprzedziła debata pod hasłem "Wolontariat nie ma przyszłości", która potwierdziła, że wolontariusze są gotowi do pracy na rzecz osób potrzebujących i robią to bezinteresownie. Pomaganie jednym pomaga godniej żyć a drugich uszlachetnia. Cieszymy się, że nasza działalność została dostrzeżona i daje to nam motywację do dalszej pracy.

    • Pola Nadziei

     10 października 2023 r. delegacja wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej wzięła udział w inauguracji kampanii „Pola Nadziei”, która odbyła się na placu Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Akcja ma na celu propagowanie bezinteresownej pomocy - wolontariatu, a kwitnące wiosną żonkile uzewnętrzniają nadzieję i solidarność z osobami chorymi i ich rodzinami. Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do tej pięknej akcji niesienia pomocy. Szkołę reprezentowali uczniowie: Wiktoria Pieczykolan 7b, Weronika Jaworska 8a, Weronika Łosiewicz 7a, Katarzyna Maciejewska 7a, Emilia Ruszczycka 8a, Cezary Dębski 8a, Adam Minkiewicz 8a oraz opiekunowie: p. Aleksandra Oleszkiewicz i p. Grażyna Padyasek. Po części oficjalnej na terenie parku, zorganizowano poczęstunek dla uczestników. Uczniowie mieli możliwość zwiedzania minii ZOO.

    • Myślenie twórcze

     W ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości odbyły się zajęcia dotyczące myślenia twórczego. Dzieci poszukiwały niestandardowych pomysłów i rozwiązań w sytuacjach trudnych i problemowych, obrazując rozwiązania za pomocą klocków magnetycznych. W efekcie powstało wiele budowli - prostych lub bardziej złożonych, odzwierciedlających pomysły dzieci.

    • „Szkoła przyjazna wodzie”.

     Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała certyfikat „Szkoła przyjazna wodzie”. W roku szkolnym 2022/2023 w SP w Zwierzyńcu realizowany był projekt edukacyjny pod hasłem “Aktywni błękitni - Szkoła przyjazna wodzie” we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym - Wody Polskie. Działania dotyczyły tematyki związanej z gospodarką wodną naszego kraju, regionu i małej Ojczyzny – Zwierzyńca. W trakcie realizacji programu uczniowie nie tylko dowiedzieli się jak oszczędzać wodę i dbać o jej jakość, ale także zapoznali się z jednymi z najdotkliwszych zjawisk naturalnych jakimi są powódź i susza. Uczniowie z dużym zaangażowaniem podchodzili do zaproponowanych działań a przeprowadzone akcje i konkursy dowiodły, że bardzo poszerzyli i ugruntowali swoją wiedzę dotyczącą wody, a szczególnie jej szeroko pojętej ochrony. Gratulujemy!!! Dziękujemy osobom zaangażowanym – Ratownikowi Wodnemu, Policji, wychowawcom klas oraz uczniom.

     Koordynator projektu Katarzyna Czochra