• Dzień Niepodległości w SF w Wywłoczce

     4 listopada 2022 r. podczas lekcji historii uczniowie klasy 4w z panią Ireną Staroń wykonywali kotyliony, aby uświetnić Dzień Niepodległości.

     10 listopada w Szkole Podstawowej im. Marii i Jana Pacześnych w Wywłoczce odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości, którą przygotowały nauczycielki Elżbieta Grabowska i Irena Staroń.

     O godzinie 11.11 społeczność szkolna włączyła się do śpiewu hymnu narodowego.

    • Labolatoria przyszłości - zajęcia plastyczne

     Uczniowie klasy 7a wykorzystali aparat fotograficzny, jako narzędzie do utrwalenia wykonanych przez siebie form kompozycyjnych. Rozwijali twórcze myślenie, kreatywność, własne możliwości twórcze. Prace uczniów w wersji elektronicznej wykorzystają wkrótce pracując w edytorze grafiki Gimp, gdzie będą modyfikować obrazy, nakładać filtry dostępne w programie i wykonywać inne przekształcenia. Zdjęcia zostały wykonane aparatem zakupionym w ramach projektu #Labolatoria Przyszłości. 

    • Turniej piłki ręcznej chłopców

     26 października w Zamościu odbył się turniej piłki ręcznej chłopców rocznik 2010 i młodsi O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8. Uczniowie klasy V i VI sportowej w składzie: Adamczuk Igor, Czochra Gabriel, Gajewski Konrad, Gmyz Kamil, Maślany Marcel, Szpyra Antoni, Szuty Artur, Szuty Dawid, Tchórzewski Maciej , Tsaryniak Rostyslav, Badach Samuel, Góra Wojciech, Tatar Jakub pod opieką p. Jakuba Czochry zdobyli III miejsce. Drużyna otrzymała puchar oraz pamiątkowy dyplom. Wszyscy wrócili w dobrych nastrojach i motywacją do dalszej pracy.

    • Zajęcia z programowania

      

     3 listopada na kolejnych zajęciach z programowania prace nad budową taśmociągu zostały zakończone. Taśmociąg jest gotowy i czeka na program, który bedzie nim sterować. Pracami nad programem zajmiemy sie na kolejnych zajęciach. Taśmociąg jest jesdnym z modeli zestawu  fischertechnik education Robotics TXT 4.0 Base Set, który został zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

    • Szkoła Pamięta

     Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w akcji „Szkoła Pamięta”. Jak co roku uprzątnęliśmy groby żołnierskie na Cmentarzu Parafialnym w Zwierzyńcu, zatroszczyliśmy się również o przystrojenie krzyży biało-czerwoną wstęgą oraz o zapalenie zniczy. Nasi uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzili groby osób zasłużonych dla Zwierzyńca, wysłuchali historii ludzi, którzy byli ważni dla naszego miasta. Nauczyciele przypomnieli również o tragicznych losach ludzi, którzy zmarli lub zostali zabici w Niemieckim Obozie Przesiedleńczym w Zwierzyńcu w czasie II Wojny Światowej.  Uczniowie i nauczyciele pamiętają też o mogile uczestnika Powstania Styczniowego oraz o grobach pracowników Ordynacji Zamojskiej. W ramach akcji Szkoła Pamięta trwa zbiórka zniczy na Cmentarz Orląt Lwowskich.

    • Szkoła Myślenie Pozytywnego to autorski program certyfikacyjny stworzony przez Fundację „Instytut Edukacji Pozytywnej”.

      

     Miło nam poinformować, że nasza szkoła drugi rok z rzędu realizuje program Szkoła Myślenia Pozytywnego. Głównym celem jest promocja i profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz nauka jak dbać o dobrostan psychiczny, co na niego wpływa i jak on wpływa na nasze funkcjonowanie. Szkoła Myślenia Pozytywnego to roczna przygoda pełna wrażeń, empatii, zrozumienia i pracy nad otwartością, holistycznym dbaniem o zdrowie, o siebie i otoczenie.

     W czasie trwania Programu, wspólnie przechodzimy przez różnorodne aspekty wpływające na zdrowie psychiczne zarówno dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych z ich otoczenia. W ramach SMP uczestniczymy w zkoleniach, warsztatach, programach dedykowanych,  realizujemy co miesiąc szereg wyzwań angażując w to  społeczność szkolną.  Każdy miesiąc to nowe zadania, nowe tematy i nowe możliwości na kreatywne działania.

     We wrześniu w  klasie IV b pani Małgorzata Sankowska  prowadziła warsztaty dla uczniów w zakresie komunikacji międzykulturowej. Dotyczyły one  budowania pozytywnych relacji, poznania się, rozwijania kompetencji mówienia o emocjach., a także związane były  z rozwijaniem uważności i kreatywności. Również we wrześniu uczestniczyliśmy w Warsztatach komunikacji międzykulturowej.

      

      

    • Wycieczka do Rzeszowa

     3 października klasy 4a i 4b z spędziła w Rzeszowie. Dzień rozpoczęliśmy od zajęć sportowych w parku trampolin. Pod okiem animatora uczniowie rywalizowali, bawili się, rozwijali swoją formę fizyczną. Z uwagi na padający deszcz nie udało się zwiedzić zabytków miasta.

     W drodze powrotnej jednak szczęście dopisało uczestnikom wycieczki. Pogoda poprawiła się. Mogliśmy podziwiać dawną rezydencję magnacką znajdująca się w Łańcucie. Zespół zamkowo-parkowy w Łańcucie został wpisany na listę pomników historii 1 września 2005 roku

    • Lekcja chemii i fizyki w okularach 3D

      

     22 września w klasie 8a i 7a odbyła się lekcja chemii i fizyki, podczas której wykorzystano okulary Wirtualnej Rzeczywistości ClassVR zakupione w ramcj projektu Labolatoria Przyszłości.

     Uczniowie mieli okazje poznać chemię i fizykę od strony trójwymiarowych obiektów i złożonych struktur. Młodzież z klasy ósmej powtarzała wiadomości o układzie okresowym pierwiastków, atomach. Mieli okazję zobaczyć min. cząsteczkę wody, atom miedzi, atom sodu i alotropowe odmiany węgla. Liczyli w przestrzeni powłoki elektronowe i elektrony na nich umieszczone.

     Uczniowie klasy siódmej poznawali natomiast różne zagadnienia fizyczne. Procesy i zjawiska.

     Zajęcia były bardzo ciekawe. Wszyscy świetnie bawili się i poznawali chemię i fizykę od innej strony. Co niektórzy zainteresowali się bardziej tymi dziedzinami nauki.

     D. Grodowicz

    • Świat pod mikroskopem

     Uczniowie z klasy VA, Vb   na zajęciach z biologii  poznawali  budowę mikroskopów, poznawali zasady mikroskopowania a następnie  samodzielnie prowadzili obserwacje. Obserwowali preparaty trwałe    (np. krew żaby, człowieka) jak również preparaty samodzielnie wykonane (obiektem był  liść trzykrotki).  W ramach projektu Laboratoria Przyszłości szkoła otrzymała dwa mikroskopy nowej generacji MicroBlue, w których  tradycyjny okular został zastąpiony przez ekran LCD. Uczniowie byli  zainteresowani, zaciekawieni  nowością  na lekcji.  Podziwiali obserwowane obiekty na ekranie w powiększeniu 40X, 100X,  400X. Mieli możliwość porównania  obrazu  widzianego w  mikroskopie tradycyjnym i mikroskopie Microblue.  Lekcja uczniom  bardzo się podobała. Byli mile zaskoczeni jak wygląda „świat” pod mikroskopem.

    • Warsztaty potyckie w ramach IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Przyroda jaką znam"

     20 września troje naszych uczniów: Adam Minkiewicz (7a) oraz Lena Rudy i Laura Wierzchoś (8a) pod opieką pani Marzeny Stankiewicz uczestniczyło w warsztatach potyckich w ramach IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Przyroda jaką znam". Temat tegorocznej edycji to SERCE DRZEWA. Program spotkania był bardzo urozmaicony. Uczniowie mieli okazję między innymi spotkać się z tegorocznym jurorem, poetą panem Piotrem Pielą i pod jego okiem poćwiczyć warsztat poetycki. Obejrzeli także film przyrodniczy i zwiedzili wystawę stałą OEM RPN. Nie zapomniano o umileniu przerwy słodkim poczęstunkiem. Na zakończenie warsztatów uczstnicy zostali obdarowani pamiątkowymi certyfikatami i drobnymi upominkami ufundowanymi przez RPN. Nad całością wydarzenia czuwała pani Aneta Dybowska. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

    • Lekcja historii

     16 września 2022 r. uczniowie klasy 8a wraz z nauczycielką wiedzy o społeczeństwie Ireną Staroń zapalili znicz pod Dębem Pamięci poświęconym Franciszkowi Hawrylukowi, funkcjonariuszowi Policji Państwowej. Uczniowie klasy 4w natomiast zapalili znicz poświęcony Janowi Witiukowi.

     17 września, po agresji Związku Radzieckiego na Polskę, pan Hawryluk został wzięty do niewoli, wywieziony w głąb ZSRR, osadzony w obozie mieszczącym się w klasztorze Pustelnia Niła. Na przełomie kwietnia i maja 1940 r. został zabity w Twerze strzałem w tył głowy przez NKWD, a następnie pochowany w Miednoje.