• Piesza wycieczka

     22 listopada klasa 4b wybrała się na pieszą wycieczkę do Soch, gdzie czekało na uczestników ognisko. Dużą popularnością cieszyły sie pieczone  na ognisku kiełbaski. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

    • "Tkanie odcieni jesieni"

     W dniu 23.listopada 2022r dzieci z klas V, VI,VII uczestniczyły w warsztatach plastyczno-technicznych organizowanych przez OEM-RPN " Tkanie odcieni jesieni".

     Zajęcia prowadziła Pani Aleksandra Winnik- Zając. Dzieci poznały sposoby tworzenia tkaniny różnymi splotami na krośnie. Stworzyły wielobarwną tkaninę, posługując się splotem płóciennym.

     Pani Ola zaprezentowała swoje piękne prace oraz udzielała wszystkich niezbędnych wskazówek. Mali artyści pracowali z dużym zaangażowaniem- powstały interesujące tkaniny w jesiennych barwach.

     Praca została udokumentowana kamerą i aparatem zakupionym w ramach projektuz LabolatoriaPrzyszłości. Zdjęcia powstałych tkanin, znajdą zastosowanie jako pomoc dydaktyczna do lekcji techniki. Film będzie pomocą dla klas V przy okazji omawiania zagadnień o tkaninie. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w warsztatach.

    • Wycieczka do Zamościa

     Uczniowie klasy VIII b dnia 22 listopada 2022r. wybrali się na wycieczkę do Zamościa. Zwiedzali zamojską Starówkę, Kolegiatę. Byli w kinie na filmie "Listy do M5", a także zjedli posiłek w restaracji.  Wszyscy wrócili w dobrych nastrojach. Opiekunami wyjazdu były panie:Ewa Grudewicz i Irena Staroń.

    • Festiwal Sportu Powszechnego

     W ubiegłym tygodniu w Zamościu odbył się XII Festiwal Sportu Powszechnego, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Młodzież rywalizowała w dwóch kategoriach wiekowych, kl. IV-VI oraz VII-VIII.

     Po zaciętej rywalizacji młodsza grupa zajęła V miejsce, natomiast starsi przegrywając jednym punktem uplasowali się na II miejscu. Wszyscy otrzymali słodkie upominki oraz pamiątkowy puchar.

    • „Drzewa mają moc”

     Uczniowie z klasy IVa (7 listopada) i IVb ( 9 listopada) uczestniczyli w zajęciach  w RPN  w ramach kampanii edukacyjnej „Drzewa mają moc”

     W OEM RPN  uczniowie zwiedzali wystawę stałą „ W krainie jodły, buka i tarpana”.  Dzięki wprowadzonemu przez RPN systemowi słuchawkowemu  audioprzewodnik zaprosił dzieci na wyprawę w świat przyrody   RPN i Roztocza. Wędrując po  salach wystawowych dzieci miały bliskie spotkania ze światem zwierząt. Dinozaury, niedźwiedź, wilk, żbik, wąż eskulapa, łasica, gronostaj, tokujące głuszce, cietrzewie,  jelenie na rykowisku, taplające się w błocie dziki, koniki polskie to zwierzęta, które zapadły dzieciom w pamięci.

     Następnie  uczniowie wędrowali po  ścieżce  przyrodniczej  na Bukową Górę.  W trakcie wędrówki poznawali przyrodę wykorzystując narządy zmysłu.  Zadania, które  wykonywali   wzbudzały wiele emocji . Poznali smak pokrzywy, szczawika zajęczego, dotykali kory drzew, nasłuchiwali odgłosów ptaków, spotkali ducha lasu, wędrowali w koronach drzew, poznali tajemnice korzeni, rozpoznawali drzewa po liściach.  Zajęcia dzieciom bardzo się podobały, w dobrych nastrojach i z bagażem zdobytej wiedzy wróciły do szkoły.

     Dziękujemy p. Anecie Dybowskiej – pracownikowi RPN za organizację i przewodnictwo w  tej ciekawej  lekcji poza szkołą- w kontakcie z przyrodą.

     Joanna Ruda

    • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     W tym roku Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień przypada na 21 listopada. Samorząd Szkolny zachęca do udziału w akcji "Pudełko Życzliwości ". W terminie 21-25 listopada zbieramy kartki z życzeniami, bądź ręcznie wykonane laurki.

     Tego dnia szczególną uwagę zwracamy na wzajemną życzliwość aby uwrażliwić ludzi i wzbudzić pozytywne emocje. Świętując ten dzień w Naszej Szkole, załóżmy ubranie koloru żółtego lub dodajmy dowolny żółty element (żółty to kolor radości i optymizmu).

    • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

     Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest każdego roku w trzeci czwartek listopada, a w bieżącym roku przypada 17 listopada.

     Pomysł akcji powstał w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę.

     Idea obchodzonego w Polsce i na świecie Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów.

    • Gminne  obchody 104. rocznicy Święta Niepodległości

     Społeczność naszej szkoły  aktywnie włączyła się w gminne  obchody 104. rocznicy Święta Niepodległości. Uczniowie  klas 8a,7a, 6aib, 5b  pod kierunkiem nauczycielek Marzeny Stankiewicz, Iwony Zacharczuk i Elżbiety Grabowskiej przedstawili w kościele parafialnym  montaż słowno-muzyczny, którego motto stanowiły słowa Stefana Żeromskiego „Szczęście moje mieści się w wyrazie: WOLNOŚĆ.

     Poczet sztandarowy, nauczyciele i uczniowie wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej, upamiętniającej to wyjątkowe wydarzenie.  11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

    • Zajęcia z programowania

     Prace nad budową taśmociągu zostały zakończone.  Na filmie możemy obejrzeć efekt koncowy. Taśmociąg jest jesdnym z modeli zestawu fischertechnik education Robotics TXT 4.0 Base Set, który został zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

    • Przedszkolaki poznają zawody

     Kolejny raz gościliśmy na zajęciach rodzica jednego z naszych kolegów - Panią Milenę Czochra. Pani Milena opowiedziała o zawodzie nauczyciela i przeprowadziła krótką rozgrzewkę w klasie. Potem razem udaliśmy się na salę gimnastyczna, gdzie oglądaliśmy jak ćwiczą nasi starsi koledzy. Nie zabrakło też wspólnej zabawy z piłkami i rzutów do bramki. Dziękujemy

    • Serdecznie dziękujemy!

     Już po raz drugi w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Zamościu. Dzięki dużemu zaangażowaniu i zrozumieniu potrzeb „braci mniejszych” udało się nam zebrać 39 kg karmy suchej dla psów, 30 kg karmy mokrej dla psów, 22,6 kg karmy suchej dla kotów i 22 kg karmy mokrej dla kotów, zabawki, szelki i przysmaki dla potrzebujących zwierzaków. Do naszej akcji włączyli się także uczniowie Filialnej Szkoły w Wywłoczce, którzy hojnie wsparli nasze przedsięwzięcie.

     Mając na uwadze ogromne potrzeby porzuconych zwierząt ze schroniska oraz Waszą ofiarność i zaangażowanie – Drodzy Uczniowie i Rodzice - obiecujemy, że akcja zbiórki karmy dla schroniska będzie cyklicznym zadaniem stojącym przed Samorządem Uczniowskim w naszej szkole.

     Pamiętajmy, że: „Miarą naszej miłości do zwierząt są ofiary, które jesteśmy gotowi dla nich złożyć” (Konrad Lorenz).

     Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu

    • GALA FINAŁOWA KONKURSU PLASTYCZNO-LITERACKIEGO „WOLNA-NIEPODLEGŁA"

     9 XI 2022 r w przeddzień Święta Niepodległości w Zamościu, w kinie Stylowy odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla finalistów i osób wyróżnionych w konkursie historycznym „Wolna -Niepodległa”. Nasz szkoła, jak co roku wzięła w nim udział. Przystąpiło do niego 7 uczniów klas ósmych. Mieli oni za zadanie napisać pracę literacką w wybranej przez siebie formie na jeden z tematów podanych w regulaminie konkursowym. Do kolejnego etapu przeszły prace trzech osób: Hanny Urban, Oliwii Skowrońskiej i Gabrieli Nowak. Prace oceniane były przez komisje w poszczególnych powiatach. W powiecie zamojskim II miejsce otrzymała uczennica klasy VIII a naszej szkoły -Hania Urban. Uczennica napisała rozprawkę na temat : Ojcowie Niepodległości.

     Gratulujemy bardzo Hani sukcesu i uzyskanego miejsca.

     Iwona Gałecka

    • Charytatywne dyktando online z okazji Święta Niepodległości

      

     W dniach 11-13 listopada 2022 r. odbędzie się charytatywne dyktando online z okazji Święta Niepodległości.  Jest to wydarzenie cyklicznie organizowane przez serwis www.dyktanda.pl. W tym roku przeprowadzona zostanie już 3. edycja. Co roku dyktando gromadzi tysiące uczestników, którzy niosą pomoc, a jednocześnie zażarcie rywalizują o dobry wynik. Może w nim wziąć udział każdy - dorośli, młodzież i dzieci. 

     Środki zebrane podczas tego wydarzenia zostaną przekazane Fundacji Zarys, która wysyła pomoc medyczną do Ukrainy. Fundacja do tej pory wyekspediowała już 8 tirów z towarem o wartości przekraczającej 2,6 mln zł. W ramach Dyktanda na Święto Niepodległości gromadzimy środki na kolejnego tira.

     Aby dołączyć do dyktanda wystarczy zalogować lub zarejestrować się w serwisie Dyktanda.pl oraz kliknąć WEŹ UDZIAŁ na poniższej stronie:

     http://dyktanda.pl/dyktanda/dyktando-na-swieto-niepodleglosci-2022?audio=1

     Organizatorem wydarzenia jest portal edukacyjny Dyktanda.pl, a treść dyktanda została przygotowana jak zawsze, specjalnie na tę okazję przez członków Fundacji Języka Polskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął kanał Historia Realna. Serdecznie zapraszamy do wsparcia akcji poprzez udział w dyktandzie!