• Lekcja chemii i fizyki w okularach 3D

      

     22 września w klasie 8a i 7a odbyła się lekcja chemii i fizyki, podczas której wykorzystano okulary Wirtualnej Rzeczywistości ClassVR zakupione w ramcj projektu Labolatoria Przyszłości.

     Uczniowie mieli okazje poznać chemię i fizykę od strony trójwymiarowych obiektów i złożonych struktur. Młodzież z klasy ósmej powtarzała wiadomości o układzie okresowym pierwiastków, atomach. Mieli okazję zobaczyć min. cząsteczkę wody, atom miedzi, atom sodu i alotropowe odmiany węgla. Liczyli w przestrzeni powłoki elektronowe i elektrony na nich umieszczone.

     Uczniowie klasy siódmej poznawali natomiast różne zagadnienia fizyczne. Procesy i zjawiska.

     Zajęcia były bardzo ciekawe. Wszyscy świetnie bawili się i poznawali chemię i fizykę od innej strony. Co niektórzy zainteresowali się bardziej tymi dziedzinami nauki.

     D. Grodowicz

    • Świat pod mikroskopem

     Uczniowie z klasy VA, Vb   na zajęciach z biologii  poznawali  budowę mikroskopów, poznawali zasady mikroskopowania a następnie  samodzielnie prowadzili obserwacje. Obserwowali preparaty trwałe    (np. krew żaby, człowieka) jak również preparaty samodzielnie wykonane (obiektem był  liść trzykrotki).  W ramach projektu Laboratoria Przyszłości szkoła otrzymała dwa mikroskopy nowej generacji MicroBlue, w których  tradycyjny okular został zastąpiony przez ekran LCD. Uczniowie byli  zainteresowani, zaciekawieni  nowością  na lekcji.  Podziwiali obserwowane obiekty na ekranie w powiększeniu 40X, 100X,  400X. Mieli możliwość porównania  obrazu  widzianego w  mikroskopie tradycyjnym i mikroskopie Microblue.  Lekcja uczniom  bardzo się podobała. Byli mile zaskoczeni jak wygląda „świat” pod mikroskopem.

    • Warsztaty potyckie w ramach IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Przyroda jaką znam"

     20 września troje naszych uczniów: Adam Minkiewicz (7a) oraz Lena Rudy i Laura Wierzchoś (8a) pod opieką pani Marzeny Stankiewicz uczestniczyło w warsztatach potyckich w ramach IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Przyroda jaką znam". Temat tegorocznej edycji to SERCE DRZEWA. Program spotkania był bardzo urozmaicony. Uczniowie mieli okazję między innymi spotkać się z tegorocznym jurorem, poetą panem Piotrem Pielą i pod jego okiem poćwiczyć warsztat poetycki. Obejrzeli także film przyrodniczy i zwiedzili wystawę stałą OEM RPN. Nie zapomniano o umileniu przerwy słodkim poczęstunkiem. Na zakończenie warsztatów uczstnicy zostali obdarowani pamiątkowymi certyfikatami i drobnymi upominkami ufundowanymi przez RPN. Nad całością wydarzenia czuwała pani Aneta Dybowska. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

    • Lekcja historii

     16 września 2022 r. uczniowie klasy 8a wraz z nauczycielką wiedzy o społeczeństwie Ireną Staroń zapalili znicz pod Dębem Pamięci poświęconym Franciszkowi Hawrylukowi, funkcjonariuszowi Policji Państwowej. Uczniowie klasy 4w natomiast zapalili znicz poświęcony Janowi Witiukowi.

     17 września, po agresji Związku Radzieckiego na Polskę, pan Hawryluk został wzięty do niewoli, wywieziony w głąb ZSRR, osadzony w obozie mieszczącym się w klasztorze Pustelnia Niła. Na przełomie kwietnia i maja 1940 r. został zabity w Twerze strzałem w tył głowy przez NKWD, a następnie pochowany w Miednoje.

    • Zajęcia z programowania

     W ostatnim tygodniu września (29.09 ) na zajęciach pozalekcyjnych chętni uczniowie klasy 8a rozpoczęli przygodę z programowaniem. Wykorzystując zestaw do złożenia fischertechnik education Robotics TXT 4.0 Base Set zaczęli budować taśmociąg, który po złożeniu zaprogramują. Zestaw został zakupiony w ramach programu Labolatoria Przyszłości. Z uwagi na złożoność, modelu nie udało sie złożyć go w czasie jednej lekcji. Praca będzie kontynuowana na kolejnych zajęciach.

    • Konfiguracja i instalacja oprogramowania – DRUKARKA 3D

     W pierwszym tygodniu nauki uczniowie klasy 8c wspólnie z nauczycielem rozpakowali, zainstalowali i skonfigurowali oprogramowanie drukarki 3D. Przygotowali  również stanowisko robocze wydruku 3D. Zwieńczeniem pracy były pierwsze wydruki – brelok oraz sześcian.  Drukarka jest jednym z elementów wyposażenia szkoły w ramach projektu #LabolatortiaPrzyszłości. W czasie wspólnej pracy, uczniowie wymieniali między sobą informacje na temat drukarek 3D, programów do projektowania modeli 3D. Wykazali się dużą znajomością tematu.

    • Spotkanie z reprezentantami Polski w piłce ręcznej

     W dniu 06.09.2022r. z inicjatywy Mileny i Jakuba Czochry odbyło się spotkanie z reprezentantami Polski w piłce ręcznej.

     Swoją obecnością zaszczycili nas Sławomir Szmal, Radosław Wasiak, Mariusz Jurasik, Rafał Bernacki oraz Zygmunt Kamys. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań związanych z karierą sportową naszych reprezentantów. Goście opowiadali o swoich doświadczeniach zawodowych oraz zachęcali do aktywności fizycznej. Po spotkaniu każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie, a niektórym udało się otrzymać autograf.

     "Zdjęcia zostały wykonane sprzętem zakupionym w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości"

    • Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza

     Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza już za nami. W amfiteatrze w Parku Środowiskowym, wśród starych drzew, nieopodal szemrzącej rzeki rozbrzmiwały w poniedziałek ballady: "Powrót taty", "Rękawiczka", "Pani Twardowska", "To lubię", "Świeź" i "Świtezianka". Prezentowali je uczniowie klas 5b, 6b i 8a. Pogoda dopisała, publiczność reagowała żywo, nagradzając wykonawców brawami. Nad całością czuwały panie polonistki Marzena Stankiewicz i Iwona Zacharczuk. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
     Zdjęcia zostały wykonane aparatem zakupionym w ramach projektu Labolatoria Przyszłości.

    • LABOLATORIA PRZYSZŁOŚCI

     Cieszymy się, że  Labolatoria Przyszłości towarzyszą uczniom naszej szkoły w nowym roku szkolnym.

     Lekcje z drukarkami 3D, robotami, okularami VR czy kamerami na pewno umilą uczniom powrót w szkolne ławki i pokażą, że nauka może być zabawą!

     Przed nami miesiące pełne przygód z nowoczesną technologią!

      

    • Przyjazdy i odjazdy autobusów

     Informujemy, że dowozy uczniów będą odbywały się według następującego harmonogramu. 

     Rano:

     Topólcza, Turzyniec - 7:10

     Sochy - 7:35

     Żurawnica - 7:10

     Wólka Wieprzecka - 7:10

     Kosobudy - 7:15

     Obrocz - 7:35

     Po lekcjach:

     Sochy - I kurs: 13:30, II kurs: 16:00

     Żurawnica - I kurs 13:30, II kurs: 16:00

     Kosobudy, Obrocz, Wólka Wieprzecka - I kurs: 13:50, II kurs: 16:20 (poniedziałek, środa), 15:10 (wtorek, czwartek, piątek)

     Topólcza, Turzyniec - I kurs: 13:50, II kurs: 15:10

     Z poważaniem, Katarzyna Małyszek

      

    • Rozpoczęcie roku szkolnego

     Informujemy, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23 odbędzie się 1 września o godzinie 9.00 na sali gimnastycznej. Po wspólnym spotkaniu uczniowie z wychowawcami przejdą do klas - numery sal będą wywieszone w szkole.

     Msza św. z okazji rozpoczęcia roku szkolnego odbędzie się o godzinie 8.00 w Kościele Parafialnym.

     Informacje o godzinach przyjazdu i odjazdu uczniów zostaną podane 31 sierpnia.

    • Obóz sportowy

     W dniach 13-15.06.2022 r. klasa VIII A przebywała na obozie sportowym w Ustrzykach Górnych.

     Swoją przygodę rozpoczęliśmy o godz. 8.00, gdzie spod szkoły wyruszyliśmy w drogę.

     Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy do celu. Przywitały nas cudowne widoki górskie i piękna pogoda. Po zakwaterowaniu i obiedzie wyruszyliśmy na wędrówkę po okolicy i miejscowych ścieżkach przyrodniczych.

     Wieczór zakończyliśmy wspólnym ogniskiem, na którym piekliśmy kiełbasy.

     O godz. 22.00 poszliśmy spać, wiedząc, że na następny dzień czeka nas prawdziwy sprawdzian naszej wytrzymałości.

     Drugi dzień spędziliśmy na wędrówce na najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnicę (1346 m n.p.m). Niestrudzeni, dumni z siebie zdobyliśmy Tarnicę. Widoki, jakie nas otaczały, zrekompensowały nasz cały wysiłek.

     Trzeci dzień rozpoczęliśmy od wędrówki i zdobycia Połoniny Caryńskiej (1297 m n.p.m.).

     O godz. 14.00 wyruszyliśmy nad Solinę i tam zobaczyliśmy zaporę.

     Około godz. 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną.

     Na miejscu wszyscy zadowoleni i wyśmienitych humorach zameldowaliśmy się o godz. 21.00.

     Opiekunowie: Edyta Kot, Adam Bartnik i Mirosław Dziwota

    • Ochrona przyrody na Roztoczu

     Uczniowie klasy Ia wzięli udział w projekcie „Ochrona przyrody na Roztoczu. Zajęcia dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej”, które polegały na przeprowadzeniu określonych działań edukacyjnych w zakresie ochrony przyrody i edukacji regionalnej. W czasie zajęć uczniowie obejrzeli filmy i prezentacje podczas, których zapoznali się z fauną i florą Roztoczańskiego Parku Narodowego. Niezwykle ciekawym pomysłem, była wykorzystana w pracy kolorowanka pt. „Odkrywaj Roztocze – kolorowanka dla dzieci”. Zawierała ona 20 ilustracji przedstawiających charakterystyczne dla Roztocza miejsca objęte ochroną przyrody, chronione gatunki roślin i zwierząt oraz obiekty o dużej wartości historyczno-kulturowej – z krótkim opisem. Do książeczki dołączone były naklejki, dzięki którym dzieci mogły we właściwy sposób pokolorować obrazki. Projekt ten został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Zajęcia uświadomiły uczniom, że w naszym najbliższym środowisku jest wiele niezwykłych i unikatowych obiektów przyrodniczych i regionalnych. Zrozumiały, że aby przyroda była chroniona i szanowana na całym świecie, musimy dbać o nasze najbliższe otoczenie- Roztocze.