• 21-27 września 2012 r. – wizyta młodzieży niemieckiej w Zwierzyńcu

     w ramach Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

      

      

      

      

      

      

      

      

      

       

      

      

     W bieżącym roku szkolnym miało miejsce 16 spotkanie młodzieży zorganizowane w ramach współpracy zaprzyjaźnionych szkół w Zwierzyńcu i Ilshofen.

     Grupa 37 uczniów i uczennic wraz z 7 opiekunami ze szkoły Hermann-Merz-Schule przyjechała do Zwierzyńca w piątek wieczorem.  Gości przywitał dyrektor Zespołu Szkół Pan Jan Czochra, po czym nasi uczniowie wraz  ze swoimi rodzicami zabrali gości do  domów.

     Następnego dnia w sobotę odbyliśmy pieszy rajd jednym ze szlaków Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Podczas wędrówki podziwialiśmy panoramę doliny Wieprza. Piękna pogoda oraz miła atmosfera towarzyszące wędrówce sprzyjały licznym rozmowom oraz nawiązywaniu nowych kontaktów. Trudy wędrówki zwieńczone były ciepłymi posiłkami oraz zabawami na świeżym powietrzu. Wracając przez Roztoczański Park Narodowy dało się zauważyć, że uczniowie czują się już swobodnie i dobrze w swoim towarzystwie.

     Po sobotnim wysiłku fizycznym przyszedł czas na kolejny stały punkt programu, jakim był „dzień w rodzinach”. Każda rodzina zapewniła naszym gościom z Niemiec ciekawe atrakcje w Zwierzyńcu i okolicach. Były więc wędrówki po Zwierzyńcu, wyjazdy do Zamościa, a także gry w „Paint Balla” lub zabawy  w naszym „Skate Parku”.

     Następnego dnia spotkaliśmy się wszyscy w szkole, po czym wyruszyliśmy do ratusza, gdzie bardzo ciepło przywitał wszystkich Burmistrz Zwierzyńca Pan Jan Skiba, a przy okazji opowiedział nam o Zwierzyńcu. Również miłe i serdeczne słowa skierował do nas przebywający gościnnie w Zwierzyńcu Burmistrz Braunsbach Pan Harsch. Następnie delektowaliśmy się piękną, słoneczną pogodą nad stawami „Echo”, w nowo powstałym „Zwierzyńczyku” oraz  zwiedziliśmy ciekawe wystawy w „Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym”. Młodzież z wielkim zainteresowaniem słuchała opowieści dotyczącej obecnej flory i fauny w Roztoczańskim Parku Narodowym, jak też zmian zachodzących w przyrodzie na przestrzeni wielu lat na tym właśnie obszarze.

     Poniedziałkowe popołudnie uczniowie spędzili razem poznając inne ciekawe zakamarki Zwierzyńca.

     Wtorek spędziliśmy uczestnicząc w całodniowej wycieczce do Lublina. W „Skansenie Wsi Lubelskiej” obejrzeliśmy pierwsze chaty występujące niegdyś na obszarze Lubelszczyzny oraz wysłuchaliśmy opowieści przewodnika na temat życia i pracy ówczesnych ludzi. Po południu zwiedzaliśmy starówkę Lublina. Pełni wrażeń po całym dniu w Lublinie wieczorem wróciliśmy do Zwierzyńca.

     Zgodnie z założeniami programowymi i ideologią wymiany młodzieży środa była dniem w większości spędzonym w naszej szkole. Uczniowie niemieccy przyglądali się z bliska codziennemu życiu szkoły: uczestniczyli w lekcjach, w licznych rozgrywkach sportowych, rozegrali również liczne mecze piłki ręcznej i nożnej. Dzień sportu był wesoły i pełen wrażeń z życia szkoły.

     Środa była ostatnim dniem, który uczniowie polscy i niemieccy spędzili wspólnie. Wieczorem miało miejsce ostatnie spotkanie w szkole. Pożegnalny wieczór uświetnił nam swoim występem Zespół Tańca Ludowego „Zwierzyniacy”.  Niestety nadszedł czas na ostatnie podziękowania i przemówienia.

     W czwartek rano nasi uczniowie wraz z rodzicami odprowadzili swoich niemieckich kolegów i koleżanki do autobusu. Były ostatnie pożegnania i uściski. Niektórzy nawiązali nowe, ciekawe znajomości, dla innych natomiast było to kolejne spotkanie przyjaciół. Zarówno dla nas, jak i dla grupy niemieckiej wspólnie spędzone dni były oderwaniem od codzienności, dla niektórych pierwszą próbą komunikacji w języku obcym, ale przede wszystkim bardzo dobrą lekcją, na której poznaliśmy innych ludzi, ich przyzwyczajenia, inne kultury, pokazaliśmy piękne miejsca w Zwierzyńcu oraz nawiązywaliśmy nowe znajomości, z których liczne przetrwają zapewne wiele lat.

     Opracowała: Joanna Bojda

      

     3 – 17 września 2012 r. – Zespół Tańca Ludowego „Zwierzyniacy” odbył kolejną podróż zagraniczną, tym razem na Węgry

      

      

      

      

      

       

      

      

      

      

      

       

     W dniach 13 – 17 września 2012 roku  Zespół Tańca Ludowego „Zwierzyniacy” odbył kolejną podróż zagraniczną, tym razem na Węgry. Była to już druga wizyta na Węgrzech (wcześniej w 2002 roku). „Zwierzyniacy” uczestniczyli w obchodach świąt miasta Aba,  jednego z dwóch węgierskich i ośmiu zagranicznych miast partnerskich Zwierzyńca.

     Oprócz tancerzy w składzie delegacji byli również przedstawiciele zwierzynieckiego samorządu i placówek oświatowych oraz były proboszcz parafii w Zwierzyńcu ksiądz Emil Wojtaś.

     Pierwszego dnia, po całonocnej podróży i krótkiej wizycie w Budapeszcie, wzięliśmy udział   w inauguracji Dni Aba razem z innymi zaproszonymi grupami i miejscowymi zespołami.  Zmęczenia nie było widać na rozradowanych twarzach tancerzy wspaniale przyjętych przez węgierską publiczność – brawa na stojąco i wspólne śpiewanie piosenki węgierskiej (z podwójnym bis).   Tańce, śpiew, muzyka i stroje spodobały się wszystkim.

     Sobota była dniem dla ciała i dla ducha.  Najpierw relaks w aquaparku, gdzie mieliśmy świetną zabawę, a wieczorem uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Zespół zapewnił oprawę muzyczną mszy, którą w tamtejszym kościele koncelebrowali węgierski duchowny i ksiądz Emil Wojtaś.

     Na zakończenie obchodów w niedzielny wieczór 16 września, odbył się drugi koncert „Zwierzyniaków”, równie ciepło przyjęty przez węgierska publiczność. Po wspaniałym,  nocnym pokazie sztucznych ogni, wyruszyliśmy w drogę powrotną.

     Dla wszystkich uczestników był to niezapomniany czas pełen przygód i wrażeń. Wszystkich cieszyły zabawy, śpiewy, tańce i wspólnie spędzony czas.

      Przygotowała: Anna Korniluk