• W dniach  24 – 30 września, w Zwierzyńcu przebywała grupa  38 uczniów i 6 nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły w Ilshofen.

      

     Dzieci z Niemiec mieszkały u polskich rodzin, które z wielką troską dbały o dobre samopoczucie gości.

     W czasie wizyty uczestnicy odwiedzili Urząd Miasta i Gminy w Zwierzyńcu, a także spotkali się z władzami. Był czas na zapoznanie naszych przyjaciół z najważniejszymi zabytkami Zwierzyńca, a także z najpiękniejszymi zakątkami Roztocza. Piesza wyprawa na Piaseczną Górę zakończyła się piknikiem na terenie Domu Dziecka Nr1. Wycieczka do Zamościa dostarczyła wielu wrażeń, ze szczególnym zainteresowaniem młodzi goście z Niemiec oglądali Rotundę. Zwiedzając Przemyśl   mieli okazję poznać namiastkę historii miasta i zobaczyć to urokliwe miejsce.

     Wspólne wycieczki, gry i zabawy sprawiły, że dzieci bardzo szybko zintegrowały się. Spędzony razem czas pozwalał na   nawiązywanie i zacieśnianie wielu znajomości i przyjaźni.

     Dla nauczycieli była to okazja do obserwacji, rozmów, pytań i dzielenia się doświadczeniem.

     Oprócz zwiedzania, w ostatnim dniu pobytu, uczniowie z Niemiec zaprezentowali w sali gimnastycznej przygotowany taniec, a wychowankowie Domu Dziecka Nr 2 przedstawili inscenizację baśni „ Jaś i Małgosia”.

     Jako symbol przyjaźni młodzież z Ilshofen podarowała dwie lalki, które mają przypominać o trwającej od dwunastu lat wymianie dzieci i młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół.

     Goście pobytem w Zwierzyńcu byli zachwyceni, wyjeżdżali pełni miłych i niezapomnianych wrażeń. Przy pożegnaniu popłynęły łzy wzruszenia…

     Realizacja wymiany jest możliwa dzięki wsparciu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Organizacja powstała w 1991r. jako niezależna od rządów organizacja międzynarodowa. Służy ona wymianie i współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej. Jest otwarta dla wszystkich podmiotów i inicjatyw. Jej działalność opiera się na partnerskiej współpracy Polaków i Niemców.

     Dzięki  tego typu wymianie łamane są wszelkie stereotypy i uprzedzenia między narodem polskim a niemieckim.

      

     Przygotowała: Iwona Kozioł