• 10.10.2009 r. – 16.10.2009 r. – wizyta dzieci ze Szkoły Europejskiej Bruksela I

     W dniach  10- 16 października 27 osobowa grupa dzieci ze Szkoły Europejskiej Bruksela I pod opieką nauczycieli przebywała w Zwierzyńcu. Mali goście mieszkali w polskich  rodzinach, które z wielką troską dbały o ich dobre samopoczucie.

     Dzieci poznawały  walory turystyczne  Zwierzyńca, zwiedziły  PARK JURAJSKI w Bałtowie. W trakcie pobytu odbyło się ognisko integracyjne na terenie Domu Dziecko Nr 1.

     Uczniowie ze Szkoły w Brukseli wystąpili podczas koncertu z okazji Święta Edukacji Narodowej prezentując między innymi  tańce szkockie, hiszpańskie i walijskie. W czasie uroczystości mogliśmy oglądać także tańce ludowe w wykonaniu zespołu „ZWIERZYNIACY”.

     Pobyt w Zwierzyńcu był ciekawym doświadczeniem dla młodych gości z Belgii.

     Przygotowała: Iwona Kozioł

      

     23.09.2009 – 01.10.2009 r. – wizyta uczniów ze Zwierzyńca wraz z opiekunami w zaprzyjaźnionej gminie Ilshofen w Niemczech.

     W dniach  23 września- 01 października 35 osobowa grupa dzieci i młodzieży ze Zwierzyńca  pod opieka nauczycieli wyjeżdżała do zaprzyjaźnionej  szkoły w Ilshofen, w Niemczech.

     Polacy mieszkali w niemieckich  rodzinach, które z wielką troską dbały o dobre samopoczucie gości.

     W czasie wizyty uczestnicy spotkali się z burmistrzem Braunsbach oraz podziwiali uroki  tego miasteczka. Piesza  wyprawa po okolicznych lasach zakończyła się festynem przygotowanym przez rodziców . Wycieczka do Ludwigsburga dostarczyła niezapomnianych wrażeń, z dużym zainteresowaniem młodzi goście z Polski zwiedzali pałac książąt Wirtembergii.

      Wspólne wycieczki, gry i zabawy sprawiły, że dzieci bardzo szybko zintegrowały się. Spędzony razem czas pozwalał na   nawiązywanie i zacieśnianie  znajomości i przyjaźni.

     Dla nauczycieli była to okazja do obserwacji, rozmów, pytań, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.

     Oprócz zwiedzania, w ostatnim dniu pobytu, rozegrany został mecz piłki nożnej, który zakończył się zwycięstwem drużyny polskiej 5: 2.

     Młodzi mieszkańcy Zwierzyńca  wyjeżdżali zadowoleni, pełni miłych i niezapomnianych wrażeń. Przy pożegnaniu popłynęły łzy wzruszenia…

     Realizacja wymiany jest możliwa dzięki wsparciu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Organizacja powstała w 1991r. jako niezależna od rządów organizacja międzynarodowa. Służy ona wymianie i współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej. Jest otwarta dla wszystkich podmiotów i inicjatyw. Jej działalność opiera się na partnerskiej współpracy Polaków i Niemców.

     Dzięki  tego typu wymianie łamane są wszelkie stereotypy i uprzedzenia między narodem polskim a niemieckim.

     Przygotowała: Iwona Kozioł