• Pobyt niemieckiej grupy uczniów i opiekunów w Zwierzyńcu
      w ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

       

      

       

     Mamy za sobą już 22 spotkanie młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu oraz ze szkoły Hermann – Merz – Schule w Ilshofen. Odbyło się ono w dniach 20 – 27.09.2018r. i upłynęło pod znakiem dobrej zabawy, integracji, wspólnych wycieczek oraz ciekawie spędzonego czasu.

     Grupa niemiecka licząca 39 uczniów i uczennic wraz z opiekunami przyjechała do nas w czwartek późnym popołudniem. Wspólny czas tego dnia przeznaczony był na zapoznanie się oraz odpoczynek po długiej podróży.

     Piątek był dniem zajęć integracyjnych przygotowanych dla całej grupy w szkole. Uczniowie poznawali nowe koleżanki i kolegów podczas zajęć integracyjno – językowych, przygotowywali wspólnie pyszne, zdrowe kanapki oraz uczestniczyli w zajęciach tańca ludowego prowadzonych przez panią Annę Korniluk. Umiejętności uczniów podczas zajęć były różnorodne, ale zaangażowanie wszystkich uczestników ogromne. Komunikacja w językach obcych przebiegała wyśmienicie, a dobry humor dopisywał, co potwierdzały liczne uśmiechy.

     Po obiedzie i krótkim odpoczynku wszyscy uczniowie w mniejszych grupach rozpoczęli grę miejską na terenie Zwierzyńca. Myśl przewodnia gry nawiązywała do 100 – rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Związana była z pobytem w Zwierzyńcu wybitnego Polaka, jakim był Józef Piłsudski. Wśród zadań były działania matematyczne, rebus i różne zagadki, rozwiązanie których nie było wcale takie oczywiste. Uczniowie z Niemiec z ciekawością odwiedzali urocze zakątki Zwierzyńca.

     Sobota zwykle w naszym programie poświęcona jest wędrówce, tym razem jednak ze względu na niesprzyjającą pogodę upłynęła na rozgrywkach sportowych w szkole oraz krótkim spacerze. Na koniec wszyscy zjedli ciepły posiłek przy ognisku. Młodzież mogła się lepiej poznać, tym razem pod kątem umiejętności sportowych.

     Następnego dnia nasi uczniowie mogli spędzić więcej czasu ze swoimi koleżankami i kolegami z Niemiec. Niedziela była dniem w rodzinach. Rodzice zapewnili młodzieży liczne, różnorodne atrakcje. Były kręgle, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, wizyty w kamieniołomach w Józefowie. Niektórzy spędzali czas na basenie, w zamojskim ZOO, na starówce lub spacerując w Zwierzyńcu. Wszyscy uczniowie miło spędzili ten dzień, a przy okazji młodzież z Niemiec mogła poznać jakże ciekawe okolice Zwierzyńca.

     W poniedziałek wyruszyliśmy do Kurozwęk, gdzie zwiedzaliśmy kompleks pałacowy, a w nim dziedziniec, lochy, a także piwnice, gdzie obejrzeliśmy reprodukcje broni rycerskiej. Wszyscy byliśmy zaciekawieni oglądaniem zwierząt z bliska podczas wycieczki wozem „safari bizon”, który wjeżdżał na łąki pomiędzy bizony.

      Spacerując po kukurydzianym labiryncie sprawdzaliśmy swoją zdolność orientacji w terenie, jak również wiedzę. Późnym wieczorem wróciliśmy do domu pełni wielu wrażeń z całego dnia.

     We wtorek zwiedzaliśmy Ośrodek Edukacyjno – Muzealny w RPN w Zwierzyńcu. Byliśmy też nad stawami „Echo”. Wieczorem natomiast wszyscy bawili się dobrze podczas szkolnej dyskoteki.

     Kolejny dzień był już przedostatnim dniem pobytu naszych gości. Tym razem zwiedzaliśmy Zamość w dwóch grupach: polskiej i niemieckiej korzystając z opowieści przewodników. Dodatkową ciekawą atrakcją okazał się wystrzał z armaty. Po południu wystarczyło jeszcze czasu na drobne zakupy w miejscowej galerii.

     W czwartek grupa niemiecka gotowa była już do drogi powrotnej. Wspólny czas minął bardzo szybko.  Niektórzy spotkali się już po raz kolejny, inni poznali nowe koleżanki i nowych kolegów. Ciekawe, kto z nich spotka się ponownie za rok, tym razem w Ilshofen.

     Systematyczne spotkania młodzieży z obu szkół możliwe są dzięki wsparciu organizacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży. Wiele atrakcji dodatkowych oraz mile spędzony czas wieczorami zawdzięczamy rodzicom polskich uczniów. Każdorazowo organizując spotkania młodzieży możemy liczyć również na wsparcie lokalnych władz, za co wszystkim serdecznie dziękujemy.

     Opracowała: Joanna Bojda