• Rekordowy Polonez na Stulecie Odzyskania Niepodległości

      

     Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości – którego podjęły się szkoły i placówki oświatowe z obszaru działania Kuratorium Oświaty w Lublinie, zakończyło się pełnym sukcesem. Dzięki zaangażowaniu uczestników i organizatorów udało się ustanowić nowy rekord Polski w liczbie osób tańczących poloneza jednocześnie w wielu lokalizacjach. W tan ruszyło oficjalnie 11 421 uczestników – uczniów, nauczycieli, rodziców, mieszkańców oraz przedstawicieli władz i gości honorowych – ze 169 różnych szkół i placówek oświatowych z obszaru działania Kuratorium Oświaty w Lublinie.

     Rekordowa próba odbyła się 8 czerwca 2018 roku. Wśród zgłoszonych lokalizacji były m.in.: Zamość, Lublin, Tomaszów Lubelski, Zwierzyniec, Chełm, Szczebrzeszyn, Hrubieszów, Biłgoraj, Puławy i Ryki. Łącznie – poloneza zatańczono w sumie w 104 lokalizacjach.

     Projekt Rekordowy Polonez na Stulecie Odzyskania Niepodległości był częścią obchodów stulecia odzyskania niepodległości i korzystał z oficjalnego logo „Niepodległa”. Honorowym patronatem objęli wydarzenie Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek oraz Lubelski Kurator Oświaty Teresy Misiuk.

     Źródło:https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci

      

     WYSTAWA „ŻYWYCH OBRAZÓW” POLSKICH MALARZY

     Było to kolejne działanie, jakie realizowała nasza szkoła w związku z obchodami 100 -lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Chcieliśmy dzięki niej pokazać różnorodność kultury naszego kraju ,a także poprzez zabawę przybliżyć uczniom sylwetki polskich malarzy i ich dzieła. Wystawa odbyła się 14.11.2018 r, a przygotowali ją i zaprezentowali uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum wraz z wychowawcami. Efekty przeszły wszelkie oczekiwania, a ekspozycja zachwyciła wszystkich oglądających.

      

     Rajd pieszy na Pansówkę

     W celu upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości 18 września 2018r. 60- osobowa gupa uczniów klas V ze Szkoły Podstawowej ze Zwierzyńca wraz z opiekunami odbyła rajd pieszy do Panasówki na Wzgórze Polak, do miejsca, gdzie 3 września 1863r miała miejsce jedna z większych bitew powstania styczniowego. Chcieli swoim niewielkim wysiłkiem fizycznym uczcić pamięć tych, którzy poświęcali znaczenie więcej dla sprawy naszej Ojczyzny. Przy pomnikach podległych w czasie bitwy oraz Marcina Borelowskiego „Lelewela” uczniowie zapalali znicze i wysłuchali opowieści nauczyciela  historii o bitwie, jej przebiegu i uczestnikach.

      

      

      

      

      

      

      

      

      

     Konkurs literacki”Moja mała i wielka ojczyzna”

      

     W Szkole Podstawowej w Zwierzyńcu odbył się konkurs literacki „Moja mała i wielka ojczyzna”, który został zorganizowany w ramach obchodów 100 –lecia Niepodległości Polski. Przygotowały go i przeprowadziły nauczycielki języka polskiego – Marzena Stankiewicz i  Iwona Zacharczuk.

     Warunkiem uczestnictwa w konkursie było nadesłanie samodzielnie napisanego utworu na określony temat.

     1. Klasy IV- V Piękna jest nasza ojczyzna (opis miejsca).

     2. Klasy VI-VII Krótka historia pewnego skrawka biało- czerwonej tkaniny(opowiadanie twórcze z elementami opisu).

     3. Klasy II- III gimnazjum Bohater narodowy, którego podziwiam (rozprawka).

     Na konkurs wpłynęło 35 prac z 6 szkół. Poziom artystyczny konkursu był bardzo wysoki, o czym świadczyły równorzędne nagrody i wyróżnienia zwłaszcza w kategorii drugiej.

     Uczniowie zaprosili nas do świata swojej wrażliwości i wyobraźni. Opracowanie tematów było różnorodne. Pojawiły się prace z historią w tle, ale również takie z motywami fantasy. Autorzy wzbogacili swoje teksty o dialogi, opisy, elementy pamiętnika. Wykorzystali fakty z historii Polski, prezentując bogatą wiedzę historyczną.

     Umiejętności literackie są dowodem na to, że młodzież sprawnie i z talentem posługuje się bogactwem naszego pięknego języka.

     25 maja odbyło się podsumowanie konkursu. Na uroczystość zostali zaproszeni uczestnicy konkursu i goście. Podczas poranku rozdano nagrody, całość została uświetniona występami uczniów naszej szkoły. Swoje umiejętności zaprezentowali: soliści śpiewając piosenki patriotyczne, recytatorzy w pięknej interpretacji wierszy oraz Zespół Tańca Ludowego „Zwierzyniacy”.

     Na koniec uroczystości pani dyrektor Grażyna Kawka podziękowała wszystkim uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia.

     100 lat niepodległości – działania Zespołu Wychowawców klas O – III

     w Szkole Podstawowej im. Dzieci Zamojszyzny w Zwierzyńcu

     Koncert piosenek patriotycznych połączony ze spotkaniem z ułanami – inauguracja obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

     W koncercie uczestniczyli zaproszeni goście w strojach ułańskich. Ksiądz dziekan Błażej Górski, który przybył w mundurze kapelana 9 Pułku Ułanów Małopolskich, opowiadał o kawalerii, prezentował siodło, broń- lancę, szablę, którą posługiwali się ułani. Kolega księdza dziekana, zagrał na trąbce kilka kawaleryjskich sygnałów. Nasz patriotyczny koncert to początek obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

     Konkurs recytatorski przygotowany i przeprowadzony w Szkole Filialnej w Wywłoczce przez Panie  Katarzynę Rodzik i Ewę Bednarz. Dzieci recytowały wiersze o ojczyźnie.

     Wykonanie przez każdą klasę plakatów  „ Moja ojczyzna”. Prace zostały zaprezentowane na koncercie z okazji rocznicy Konstytucji 3- go Maja

     Koncert z okazji 3- go Maja – kolejna lekcja śpiewania.

     Wspólnie śpiewaliśmy  piosenki  ułańskie  poznane w listopadzie. Nauczyliśmy się kolejnych utworów o Polsce – „ Witaj Majowa Jutrzenko” i  „Płynie , Wisła płynie”. Akompaniował nam i pięknie zaprezentował wymienione utwory Pan Marian Hoduń.

     Konkurs kaligraficzny przygotowany i przeprowadzony przez wychowawczynie klas I – III we współpracy ze świetlicą i biblioteką szkolną.  Po eliminacjach klasowych zostali wybrani najpiękniej piszący uczniowie z każdego poziomu. Kolejnym etapem było piękne napisanie hymnu Polski

     Prace laureatów zaprezentowane były na gazetce kącika kaligraficznego na korytarzu szkolnym.

     Troska o miejsca pamięci – cmentarze, pomniki ofiar walki o niepodległość Polski

     Każdego roku przygotowujemy z dziećmi wiązanki z jedliny ozdobione własnoręcznie wykonanymi kwiatami z liści. Zanosimy je na cmentarz wojskowy znajdujący się przy ulicy Biłgorajskiej, na mogiły żołnierskie i obozowe znajdujące się na cmentarzu parafialnym, na mogiłę powstańców styczniowych.

     Konkurs historyczno – plastyczny

     „Kartka pocztowa na 100-lecie Niepodległej z życzeniami dla Ojczyzny”

              Celem konkursu było rozwijanie wśród uczniów zainteresowania historią Polski, w tym przypomnienie historycznych wydarzeń związanych z przeszłością naszego kraju, umiejętność redagowania prostych życzeń, a także zachęcenie uczniów do włączenia się w jubileuszowe obchody związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

     Na konkurs napłynęło 97 prac.

       

       

       

     Komisja w składzie: Małgorzata Marcola, Grażyna Padyasek, Małgorzata Czochra-Welsyng, Iwona Gałecka przyznała nastepujące nagrody i wyróżnienia:

     1. kategoria klasy I-III

     I miejsce Kornelia Balicka  klasa I a SP w Zwierzyńcu

     II miejsce Justyna Zawiślak lat 9 Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu

     III miejsce  Elżbieta Wasąg klasa I a SP w Zwierzyńcu

     wyróżnienia:

     Antoni Szpyra klasa I a SP w Zwierzyńcu,

     Krystyna Łuczycka klasa I a SP w Zwierzyńcu,

     Magdalena Krawczuk lat 10, MDK im. Kornela Makuszyńskiego  w Zamościu,

     2. kategoria klasy IV-VI

     I miejsce Mikołaj Łosiewicz klasa IV b SP Zwierzyniec

     I miejsce Jakub Złotnik klasa IV b SP Wierzba

     II miejsce Julia Misiarz klasa V c SP Zwierzyniec,

     II miejsce Amelia Ziomka klasa Vc SP Zwierzyniec,

     III miejsce Zuzanna Tydzlowiec klasa V SP Michalów,

     III miejsce Oliwia Skowrońska

     wyróżnienia:

     Piotr Bałakut klasa VI SP Michalów

     Melania Molas klasa VI a Wierzba,

     Gabriel Bekier klasa IV b SP Zwierzyniec,

     Blanka Roczeń klasa IV c, SP Zwierzyniec,

     Bartosz Roczeń klasa V c, SP Zwierzyniec,

     Dominika Koczułap klasa IV c, Zwierzyniec,

     Blanka Zaręba klasa IV b, Zwierzyniec,

     Katarzyna Kowal klasa IV a, Zwierzyniec,

     Magdalena Bartnik klasa IV a, SP Zwierzyniec,

     Jakub Olejko klasa IV a, SP Zwierzyniec,

     Magdalena Fajfer klasa IV a SP Zwierzyniec,

      Kategoria klasy VII, VIII, III gimnazjum,

     I miejsce Adriana Sidor klasa VII a SP Wierzba,

     I miejsce Oliwia Zub klasa VII MDK im Kornela Makuszyńskiego

     w Zamościu,

     II miejsce Kacper Kowalczyk klasa VII a SP Zwierzyniec,

     II miejsce Julia Sienkiewicz klasa IIIa Gimnazjum Stary Zamość,

     III miejsce Oliwer Kobielarz klasa VII Łaszczów,

     III miejsce Mateusz Krawczyk klasa VII Łaszczówka,

     wyróżnienia:

     Wiktoria Padyasek klasa VIIa SP Zwierzyniec,

     Katarzyna Stadnik klasa IIIb Gimnazjum  Stary Zamość,

     Emilia Lal klasa III a Gimnazjum  Stary Zamość,

     Daria Gontarz klasa III Gimnazjum Krasnobród,

     Maja Nędzyńska klasa III Gimnazjum Krasnobród,

     Wiktoria Wiatrzyka klasa III Gimnazjum Krasnobród,

     Julia Deryło klasa III Gimnazjum Krasnobród,

     TURNIEJ SZACHOWY ROZEGRANY Z OKAZJI

     OBCHODÓW 100-u LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

       

       

       

      

     Maraton czytania „Pana Tadeusza”

     Maratonem czytania „Pana Tadeusza” zakończyliśmy w naszej szkole działania związane z obchodami 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystość miała miejsce w Bibliotece Publicznej w Zwierzyńcu. Uczniowie pod opieką nauczycielek Marzeny Stankiewicz i Iwony Zacharczuk przygotowali wybrane fragmenty naszej narodowej epopei.  Dzięki pięknemu czytaniu przenieśliśmy się w idylliczny świat:

     „Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała,
     Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała,
     A wszystko przepasane jakby wstęgą, miedzą
     Zieloną, na niej z rzadka ciche grusze siedzą.”

     Dziękujemy serdecznie Pani Agnieszce Maciocha za słowo wstępne i możliwość zorganizowania spotkania w klimacie biblioteki.

     Przygotowała: Iwona Zacharczuk