2015/2016

 Zakończenie roku szkolnego

 24 czerwca wszyscy uczniowie zgromadzili się na uroczystym apelu, by odebrać świadectwa i udać się na zasłużony wypoczynek. Podczas tej uroczystości obecni byli pani Edyta Wolanin sekretarz Gminy Zwierzyniec, pani Grażyna Kawka zastępca dyrektora, pani Zofia Pacześna córka Patronów naszej szkoły, nauczyciele i rodzice. Uczniowie klasy VI złożyli Ślubowanie, następnie otrzymali dyplomy absolwenta, nagrody i świadectwa z wyróżnieniem czekały na uczniów, którzy w tym roku szkolnym włożyli największy wysiłek i zdobyli bardzo dobre wyniki w nauce. Dyplomy i Listy gratulacyjne otrzymali rodzice, których dzieci uzyskały najwyższe średnie ocen. Cieszymy się, że tak liczna grupa uczniów w tym roku szkolnym została nagrodzona.

Dla klasy VI był to ostatni dzień w szkole podstawowej, pożegnali się oni z nauczycielami oraz koleżankami i kolegami z młodszych klas. Życzymy wszystkim szóstoklasistom sukcesów w nowym roku szkolnym, zaś wszystkim uczniom radosnych, bezpiecznych i słonecznych wakacji.

Przekazanie sztandaru

Dnia 23 czerwca wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami udali się do Kaplicy w Wywłoczce, gdzie ksiądz Piotr Nogas odprawił Mszę Świętą na zakończenie roku szkolnego.

Po powrocie do szkoły odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie z klas szóstych przekazali swoim młodszym kolegom sztandar szkoły. W skład nowego pocztu sztandarowego weszli: Agnieszka Swędra, Ewelina Kociuba, Joanna Panas, Julia Maksimiak, Kacper Kowalczyk.

Dzień Mamy i Taty

 Z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca zaprosiliśmy do szkoły swoich rodziców. Śpiewaliśmy piosenki i recytowaliśmy wiersze, by w ten sposób powiedzieć naszym rodzicom, jak mocno ich kochamy. U niejednego rodzica ujrzeliśmy malutką łezkę wzruszenia w oku. Na zakończenie spotkania wszyscy rodzice otrzymali upominki wykonane własnoręcznie przez dzieci.

MAMO, TATO KOCHAMY WAS!!!

Mamo, mamo, mamusiu

Dałaś życie, troskę i miłość mi.

Tato, tato, tatusiu

Jesteś ze mną od początku mych dni.

Mamo, mamo, mamo

Tato, tato, tato

Moje życie mam dzięki wam.

 Uczniowie kl.0-III

Wycieczka do Rzeszowa, Medyni Głogowskiej i Czarnej

Wczesnym rankiem 8 czerwca 2016 uczniowie z kl.I-VI wyruszyli na wycieczkę. Pierwszym miejscem, które odwiedzili była Wystawa klocków Lego w Rzeszowie, gdzie można było obejrzeć eksponaty wykonane z klocków Lego, ale największe zainteresowanie wzbudził kącik zabaw. Kolejnym miejscem, gdzie udali się uczniowie było Lotnisko w Jasionce, hala odpraw i taras widokowy.

W Medyni Głogowskiej uczestnicy wycieczki zwiedzili Zagrodę Garncarską, obejrzeli domy mieszkalne z wyposażeniem z XIX w., poznali sposób wytwarzania naczyń z gliny, sami także mogli spróbować ozdobić kogucika z gliny. Jednak największe wrażenie wywarł na uczniach pobyt w Stadninie koni w Czarnej koło Łańcuta.

Katarzyna Rodzik

Dzień Dziecka

1 czerwca wszyscy spotkaliśmy się o godz. 8.00 w szkole i razem z naszymi gośćmi z Gogolina świętowaliśmy ten dzień. Słodycze przygotowane przez rodziców były nagrodą dla wszystkich uczestników i zwycięzców w konkursach, grach i zabawach sportowych.

O godz. 17.00 znów wszyscy przyszliśmy do szkoły, by spotkać się przy ognisku i pobawić na dyskotece. Na to spotkanie rodzice przygotowali sandwiche, które cieszyły się ogromnym powodzeniem i oczywiście kiełbaski pieczone na ognisku, ciasto i cukierki. Ognisko tego dnia tradycyjnie zostało przerwane przez deszcz, ale na taką sytuację byliśmy oczywiście przygotowani i na dalsze zabawy przenieśliśmy się do szkoły.

Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie, przygotowanie smacznego poczęstunku i obecność podczas spotkania przy ognisku i dyskotece.

Uczniowie z kl.0-VI

OBCHODY  ROCZNICY  PACYFIKACJI  SOCH

 Dnia 1 czerwca  poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego uczestniczył w obchodach tragicznych wydarzeń sprzed 73 lat, kiedy to niemiecki okupant dokonał mordu na niewinnych mieszkańcach Soch. Wszyscy wzięliśmy udział we Mszy św. oraz złożeniu kwiatów przy pomniku poświęconym pamięci pomordowanych mieszkańców wsi Sochy.

Katarzyna Rodzik

GOŚCIE  Z  GOGOLINA

30 maja powitaliśmy gości z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 3 w Gogolinie.
Z wizytą do nas przybyło 32 uczniów pod opieką pani Kornelii Miemczyk, Judyty Boruty i Katarzyny Bauer.

Pierwszy wieczór, po zakwaterowaniu w szkole, nasi goście spędzili na wycieczce do Kaplicy w Wywłoczce oraz oglądali urokliwe źródełka na rzece Wieprz.

We wtorek odwiedzili Szczebrzeszyn, Zamość – Arsenał, Starówkę, a potem wyruszyli do Olejarni Świątecznej w Ruszowie. Wszyscy mogli poznać sposób tłoczenia oleju sprzed 100 lat. Kolejnym miejscem był Krasnobród. Wszyscy wrócili z wycieczki zmęczeni, ale pełni wrażeń.

Podczas kolejnych dni podziwiali przyrodę Roztocza: wycieczka na Bukową Górę, w Sochach odwiedzili miejsce upamiętniające tragiczny dzień 1 czerwca 1943 r., w drodze powrotnej do Wywłoczki odwiedzili Stawy Echo.

Dzień Dziecka spędziliśmy na wspólnych zabawach sportowych, ognisku i dyskotece. Kolejny dzień to zwiedzanie wystaw w Muzeum Roztoczańskiego Parku Narodowego, Kamieniołomy w Józefowie i Rezerwat „Szumy” na Tanwi, Górecko Kościelne.

W piątek 3 czerwca pożegnaliśmy naszych przyjaciół. Mamy nadzieję, że pobyt u nas dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i te słoneczne dni będą długo wspominać.

Katarzyna Rodzik

Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

Dnia 23.05.2016r.  uczniowie klasy  IV-tej wraz z kolegami i koleżankami z klas IV-tych ze  z Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu  uczestniczyli w wycieczce do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

Pod opieką nauczycielki przyrody –pani Barbary Pacyk oraz pani Doroty Gałki i pani Grażyny Szuty dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta żyjące na odległych kontynentach.  Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach edukacyjnych pt. ,,Zwierzęta w zamojskim ZOO”,  podczas których poznali zwierzęta urodzone / wyklute w ZOO jak i również  przetransportowane z  innych ogrodów zoologicznych. Po zajęciach dostali pamiątkowe  zakładki i widokówki.  Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem ale też atrakcyjną i ciekawą lekcją przyrody.

SZKOŁA W RĘKACH UCZNIÓW

20 maja 2016 r. to dzień, który w naszej szkole rozpoczął się apelem, podczas którego nastąpiło przekazanie władzy w szkole uczniom.

Zastępca przewodniczącej SU Agnieszka Maciocha otrzymała symboliczny klucz do szkoły. Po przedstawieniu „nowego grona pedagogicznego” i pracowników szkoły rozpoczęły się lekcje. Miejsce nauczycieli zajęli uczniowie, a nauczyciele usiedli wspólnie z uczniami w ławkach szkolnych. Po kilku godzinach pracy przy tablicy i na korytarzach szkolnych, uczniowie zgodnie zdecydowali się na oddanie klucza, aby znowu powrócić do swoich miejsc w szkolnych ławkach.

Trzeba przyznać, że zabawa była znakomita i wszyscy zgodnie stwierdzili, że trzeba to powtórzyć w przyszłym roku.

Ewa Bednarz

Uroczysta akademia z okazji

225. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

 W dniu 9 maja odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Część artystyczną przygotowali uczniowie z klas IV – VI pod kierunkiem pani Katarzyny Małyszek i pani Beaty Prus.

Montaż słowno-muzyczny przypomniał i przybliżył społeczności szkolnej najważniejsze fakty historyczne związane z uchwaleniem pierwszej w Europie Konstytucji. Wiersze i piosenki patriotyczne dodały części artystycznej odświętnego i uroczystego charakteru.

Katarzyna Małyszek

KONKURS PIOSENKI O OJCZYŹNIE

Uczennice klasy pierwszej : Oliwia Stropek i Weronika Olczyk, wzięły udział w Powiatowym Konkursie Twórczości „Moja mała Ojczyzna” – kategoria muzyczna, który odbył się 25.04.  br. w Nieliszu. Dziewczynki wyśpiewały wyróżnienie, prezentując dwie piosenki: „Stolice Polski” i „To nasza Ojczyzna”.   Serdecznie gratulujemy!!!

Ewa Bednarz

Konkurs plastyczno – fotograficzny

„Moja miejscowość wczoraj i dziś”

Konkurs plastyczny „Bezpieczna przerwa”

 

Rozstrzygnięto konkursy plastyczne ogłoszone przez Samorząd Uczniowski, zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

 „Moja miejscowość wczoraj i dziś”

– W kategorii fotografia I miejsce zajęła Agata Panuciak z kl.VI.

– Konkurs plastyczny:

I miejsce – Wojciech Ochmański kl.I

II miejsce – Karol Budzyński kl.II

III miejsce – Klaudia Kowalska kl.I, Fabian Stropek kl.II

Wyróżniono pracę Jakuba Antosza z kl.II.

„Bezpieczna przerwa” – konkurs na plakat dla klas IV – VI:

I miejsce – Agata Panuciak kl.VI

II miejsce – Jessica Kur i Kinga Panuciak kl.IV

III miejsce – Klaudia Antosz i Natalia Panuciak kl.VI

Zwycięzcom gratulujemy!

Katarzyna Rodzik

OBCHODY DNIA ZIEMI

20 kwietnia w naszej szkole obchodzono Dzień Ziemi. Głównym celem tego działania było uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw zagrażających Ziemi ze strony człowieka, wdrażanie do bezpośredniej działalności na rzecz ochrony środowiska oraz kształtowanie postaw proekologicznych.
Dzieci z klas I – III przygotowały piękne piosenki o tematyce ekologicznej, a uczniowie klasy VI quizy, zagadki i krzyżówki dotyczące wiosny oraz naszej planety. Wszyscy chętnie brali udział w konkurencjach i świetnie się bawili. Przedszkolaki zostały nagrodzone medalami, które wykonały uczennice klasy VI. Starsi uczniowie, za prawidłowe rozwiązanie zadań, otrzymali kolorowe znaczki z bohaterami komiksów. Dzień minął nam w bardzo przyjemnej atmosferze.

Grodowicz Dorota

KONKURS WIEDZY O ZDROWIU

I PRAWIDŁOWYM ODŻYWIANIU

 W ramach realizacji projektu „Moje dziecko idzie do szkoły” odbył się w naszej szkole „Konkurs wiedzy o zdrowiu i prawidłowym odżywianiu”. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas I-III.
Każda klasa musiała wykazać się wiedzą dotyczącą zdrowia i zdrowego odżywiania.
W tym celu uczniowie rozwiązywali zagadki, odpowiadali na pytania dotyczące zdrowia i wykonywali plakaty. Jednym z zadań było również sadzenie cebuli na szczypiorek. To zadanie przypadło do wykonania klasie I. Natomiast uczniowie z klasy II i III mieliza zadanie wykonanie metryczek roślin, które zasadzili i wysiali w „Zielonym ogródku”.

Katarzyna Rodzik,  Ewa Bednarz

,,Wiosenne spotkania z Henrykiem Sienkiewiczem i jego epoką’’

6 kwietnia uczennice klasy V,  Magda Kilarska i Agnieszka Swędra, reprezentowały naszą szkołę w konkursie recytatorskim ,,Wiosenne spotkania z Henrykiem Sienkiewiczem i jego epoką’’ organizowanym przez Krasnobrodzki Dom Kultury. Dziewczynki recytowały wiersze Marii Konopnickiej i fragmenty prozy Henryka Sienkiewicza. Agnieszka wykazała się dużą wrażliwością na piękno i magię słowa, zdobyła wyróżnienie, otrzymała dyplom i nagrody książkowe. Gratulujemy koleżance i cieszymy się, że spośród naszych uczniów przynajmniej niektórzy lubią poezję…

Przygotowała: Beata Prus

Podsumowanie projektu W ŚWIECIE BAŚNI

8 kwietnia w Szkole Podstawowej w Zwierzyńcu odbyło się podsumowanie projektu W ŚWIECIE BAŚNI dla uczniów klas czwartych. W konkurencji drużynowej sprawdzającej znajomość  przeczytanych wcześniej baśni, rywalizując z klasą IVa i IVb, zajęliśmy tym razem  III miejsce, natomiast  we wszystkich pozostałych konkurencjach okazaliśmy się najlepsi. I tak za najpiękniej wykonany komiks komisja uznała pracę Konrada Kalinowskiego. Za najciekawszą i najbardziej estetyczną grę planszową uznano tę, którą wykonał  zespół w składzie: Kinga Panuciak, Kacper Kowalczyk, Tomek Kilarski i Konrad Kalinowski. W konkurencji na najpiękniejsze przebranie za postać baśniową nasi uczniowie również zaprezentowali się najlepiej, zdobywając dwa równorzędne I miejsca. W korowodzie baśniowych postaci powszechną uwagę zwracali i wzbudzali zachwyt Jesssica Kur przebrana za Królową Śniegu oraz Kacper Kowalczyk jako Kot w butach. Choć wracaliśmy pieszo w strugach deszczu, humory wszystkim dopisywały, bo cieszyliśmy się z udziału w tak ciekawej i przyjemnej imprezie. Dziękujemy dyrekcji i organizatorom za atrakcyjne nagrody. Jesteśmy też wdzięczni rodzicom za zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu.

Przygotowała: Beata Prus

 Czy zawitała już do nas wiosna?

Na tak postawione pytanie odpowiedzi szukały dzieci z klasy II i III. W tym celu wybrały sięna wycieczkę. Uczniowie szukali wiosny na łące, w ogródkach i w lesie. Oto, co zobaczyli.

Ewa Bednarz

ZIELONY OGRÓDEK 

Dzieci z klasy II i III założyły w swojej klasie hodowlę roślin. Wśród posadzonych i wysianych własnoręcznie roślin znalazły się kwiaty cebulkowe, cebula na szczypiorek, rzodkiewka, ogórki, rzeżucha i koperek. Częściowe efekty pracy można było zobaczyć już po kilku dniach, gdy wyrosła zielona czupryna rzeżuchy.

Ewa Bednarz

Sprawdzian klas VI

ROCZNICA PACYFIKACJI WYWŁOCZKI

I DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

 Dnia 31 marca 2016 r. obchodziliśmy rocznicę tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 73 lata temu w Wywłoczce. Wtedy to wojsko niemieckie otoczyło wieś, ludność popędzono do Obozu w Zwierzyńcu, a wieś podpalono.

Uroczystość upamiętniająca Pacyfikację Wywłoczki w tym roku została połączona z Dniem Patrona naszej szkoły. Wspominaliśmy Marię i Jana Pacześnych, którzy byli także uczestnikami tamtych tragicznych zdarzeń.

Obchody uświetnili swoją obecnością Biskup Pomocniczy Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej Mariusz Leszczyński, dziekan Dekanatu Szczebrzeszyn ksiądz Błażej Górski proboszcz parafii Zwierzyniec, proboszcz parafii Topólcza ksiądz Piotr Nogas, ksiądz Emil Wojtaś, ksiądz Tomasz Pachuta, przedstawiciele Urzędu Miasta z panią sekretarz Edytą Wolanin, przedstawiciele Rady Miasta z przewodniczącą panią Urszulą Kolman, dyrektor Zespołu Szkół w Zwierzyńcu pan Jan Czochra, zastępca pani Grażyna Kawka i wicedyrektor pani Joanna Ruda, kombatanci, poczty sztandarowe i  delegacje ze szkół i instytucji z gminy Zwierzyniec, nauczyciele, mieszkańcy wsi Wywłoczka i Turzyniec, młodzież.

Uroczystość rozpoczęła się w kaplicy w Wywłoczce Mszą św. odprawioną przez Księdza Biskupa Mariusza Leszczyńskiego. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy zgromadzeni przeszli do szkoły, by tam przy pomniku oddać hołd poległym i złożyć kwiaty. Następnie zebrani mogli obejrzeć część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem pani Katarzyny Rodzik i pani Ewy Bednarz, zaś dekoracje na tę uroczystość wykonała pani Elżbieta Grabowska. Piosenki i wiersze wygłoszone przez uczniów oddały ból i rozpacz mieszkańców Wywłoczki oraz koleje losu Marii i Jana Pacześnych.

  Katarzyna Rodzik

TĘCZOWE  DRZEWO  DOBRYCH  ŻYCZEŃ

20160404_143514 W marcowy, pogodny dzień na korytarzu w naszej szkole pojawiło się „Tęczowe drzewo dobrych życzeń”. W jego powstanie zaangażowała się klasa VI, pod kierunkiem opiekunek Samorządu Uczniowskiego pani Elżbiety Grabowskiej i pani Katarzyny Rodzik.

 „Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli” (Albert Schweitzer), mając w pamięci słowa alzackiego filozofa każdego dnia staramy się dzielić z innymi radością i dobrem. Tylko wtedy, gdy będziemy się dzielić naszym szczęściem będzie miało ono szanse się pomnożyć.

Formułowanie życzeń dla przyjaciół wymaga pomyślenia o ich marzeniach. Wystarczy spojrzeć, jak rozświetla się twarz osoby, której życzymy tego, co jest dla niej naprawdę istotne. No i oczywiście ma większą nadzieję, że się to spełni. Zachęcamy do pisania życzeń uczniom, nauczycielom, pracownikom, osobom związanym z życiem szkoły oraz rodzicom. Zastanów się co i komu chciałbyś życzyć. Myśl o innych i o świecie, którego jesteś częścią. Myśl o tych którzy mają w życiu mniej szczęścia niż ty sam.

 Czego życzymy sobie i innym? Co chcielibyśmy zmienić?

 My życzymy pogody ducha, optymizmu, radości i cierpliwości każdego dnia!

 Katarzyna Rodzik

życzenia

KĄCIK  GIER  PLANSZOWYCH

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Klaudia Antosz i zastępca Agnieszka Maciocha dokonały uroczystego przecięcia wstęgi w szkolnym kąciku gier planszowych „Pod czterolistną koniczynką”. Podczas przerw uczniowie będą mogli doskonalić swoje umiejętności komunikacji oraz budować dobre relacje z innymi. Od pierwszej przerwy stoliki z grami były oblegane, klasy I – III upomniały się także o gry dla siebie, nie było innego wyjścia, jak zorganizować stolik gier dla maluchów. Życzymy wszystkim przyjemnych zabaw z grami planszowymi podczas przerw międzylekcyjnych.

Katarzyna Rodzik

NAGRODY ROZDANE

We wtorek – 8 marca 2016 r. Samorząd Uczniowski podczas apelu szkolnego nagrodził uczniów, którzy wyróżnili się podczas realizacji zadań w I semestrze.

Wyróżniono i nagrodzono:

Akcja „Góra grosza” – Kuba Przytuła z kl.II oraz Szymon Panuciak z kl.I;

„Pomóż zwierzętom ze schroniska” – Tomek Kilarski z kl.IV, Adrian Linda i Nikodem Derkacz z kl.I.

Słodkie nagrody, ufundowane przez Radę Rodziców, otrzymali uczniowie za Konkurs plastyczny „Bezpieczne ferie”.

 Katarzyna Rodzik

ZABAWA W TEATR  

4 marca uczniowie kl. 0, I i III mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. „PROSZĘ PAŃSTWA OTO ROK”. Przedstawienie przygotowały dzieci z klasy II pod kierunkiem p. E. Bednarz.

BEZPIECZNIE SPĘDZAMY FERIE

10 lutego uczniowie kl.0-III uczestniczyli w spotkaniu z panem policjantem Grzegorzem Koczotem, który przypomniał o zagrożeniach czyhających na dzieci w trakcie ferii zimowych. Omówił zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Poinformował również dzieci jak należy zachować się w kontaktach z osobami obcymi.

Dnia 12 lutego 2016 r. Samorząd Uczniowski ogłosił wyniki konkursu na plakat „Bezpieczne ferie”. Wśród klas młodszych komisja wyróżniła wszystkie prace, wybór najlepszej sprawiał kłopoty. Wszystkie prace były wykonane starannie, estetycznie, zgodnie z tematem. Wśród klas starszych pierwsze miejsce zajął plakat wykonany przez zespół z klasy V – A.Swędra, E.Kociuba, P.Piasecki, D.Krzeszowiak; drugie miejsce zajęła praca uczennic z klasy VI – K.Antosz, A.Panuciak, N.Panuciak, A.Panas; trzecie miejsce zajęła praca wykonana przez uczniów z kl.IV. Gratulujemy zwycięzcom!

Ewa Bednarz, Katarzyna Rodzik

ZABAWA KARNAWAŁOWA

1 lutego 2016 r. odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Jest ona jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń. Wszystkim uczestnikom dopisywał znakomity humor i kondycja fizyczna.

Rodzicom dziękujemy za przygotowanie pysznego poczęstunku.

Ewa Bednarz

„NIECH NAM ŻYJĄ BABCIE I DZIADKOWIE…”

22.01.2016 r. w naszej szkole, w ten szczególny dzień w roku, świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Zaproszeni goście licznie przybyli na uroczystość. Szczególną niespodzianką dla wszystkich przybyłych były przygotowane przez dzieci „Jasełka”. Występ jasełkowy mogliśmy podziwiać przed świętami Bożego Narodzenia, aczkolwiek z powodu brzydkiej aury niewiele było babć i dziadków, więc dzieci razem z nauczycielkami koniecznie chciały zaprezentować się jeszcze raz, tym razem przed szerszą publicznością. A było na co popatrzeć! Oprócz przedstawienia maluchy z przedszkola i uczniowie z klas I-II-III zaśpiewały dziadkom piękną piosenkę, recytowały wiersze oraz złożyły życzenia:

…Zdrowia, pomyślności,

Uśmiechów na co dzień i dużo radości!

Kolejną niespodzianką dla naszych gości były własnoręcznie wykonane przez dzieci upominki

Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Uśmiechnięte i wzruszone twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Opracowała: Marta Kurys

PRZEGLĄD KOLĘD

Kolędowanie zakończone…oczywiście sukcesem. Z Konkursu Kolęd i Pastorałek organizowanego przez MDK w Szczebrzeszynie i Regionalnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, którego organizatorem jest Zespół Szkół przy Sanatorium Rehabilitacyjnym w Krasnobrodzie

wróciliśmy z nagrodami, gdyż oba zespoły „Gwiazdeczki” i „Rozśpiewani kolędnicy” wyśpiewały III miejsca. Do konkursu dziewczyny przygotowywały się pod kierunkiem p. Ewy Bednarz.

„Gwiazdeczki”, „Rozśpiewani kolędnicy ” i akordeonista Łukasz Budzyński zaprezentowali się również przed lokalną publicznością, biorąc udział w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek organizowanego przez CKiBP w Zwierzyńcu.

Ewa Bednarz

 

SPOTKANIE WIGILIJNE I JASEŁKA

21 grudnia w odbyło się w naszej szkole spotkanie wigilijne połączone z jasełkami.

W tym dniu o godz. 9.30 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się zaproszeni goście, uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój.

Po raz kolejny mogliśmy przeżyć historię Maryi i Józefa. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka, pasterzy i mędrców przeplatana była kolędami i pastorałkami w wykonaniu chórku szkolnego.

Po przedstawieniu jasełkowym mogliśmy złożyć sobie życzenia i podzielić się opłatkiem, jak również skosztować poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

Całość przedstawienia została przygotowana pod kierunkiem p. Ewy Bednarz i p. Katarzyny Rodzik. Elementy scenografii wykonała p. Elżbieta Grabowska z pomocą p. Doroty Gałki i uczniów.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie spotkania wigilijnego i jasełek. Szczególne podziękowania składamy rodzicom i panu Edwardowi Gąsianowskiemu.

Ewa Bednarz

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

Tradycją w naszej szkole jest organizacja kiermaszu bożonarodzeniowego. Przygotowywany jest on już od połowy listopada, tak by w grudniu można już rozpocząć prezentację i sprzedaż świątecznych upominków.

Nauczycielki – p. Ewa Bednarz, p. Katarzyna Rodzik, p. Elżbieta Grabowska i nauczycielka oddziału przedszkolnego pani Marta Kurys, wraz z uczniami z wszystkich klas z zapałem przystąpiły do wykonywania choinek, stroików, bombek. W tym roku także rodzice uczniów klas I – VI wsparli nas swoją pomocą. Panie – Dorota Kalinowska, Katarzyna Kowalczyk, Marta Ochmańska, Małgorzata Panuciak przygotowały przepyszne pierniczki, które cieszyły się wielkim powodzeniem, zaś pani Elżbieta Pliżga przygotowały ciekawe i oryginalne świąteczne upominki.

Zgromadzone w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie wycieczki.

                                                                                             Katarzyna Rodzik

Finał konkursu „ BEZPIECZNI NA DRODZE”

W dniu  11 grudnia 2015 r. w Gminnym Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Zespole Szkół w Suchowoli miał miejsce finał  VIII edycji konkursu plastycznego pn.”Bezpieczni na drodze”. W tym konkursie uczestniczyło 116 szkół podstawowych z terenu miasta i powiatu: Zamościa, Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego, Hrubieszowa.

W sumie nadesłano 341 prac plastycznych z których do kalendarza zostało wybranych 72.Wśród prac zamieszczonych w kalendarzu jest praca naszego ucznia klasy czwartej – Konrada Kalinowskiego (jedna z ilustracji do miesiąca stycznia). Finalistami tegoż konkursu zostali również Kacper Kowalczyk i Kinga Panuciak- uczniowie klasy czwartej. Głównym organizatorem kolejnej edycji konkursu plastycznego był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zamościu we współpracy z Zespołem Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Suchowoli. Celem konkursu było przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

Opracowała : Elżbieta Grabowska

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

 Podobnie jak każdego roku naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj. Już od rana uczniowie z niecierpliwością oczekiwali wizyty upragnionego gościa. Kiedy dzieci usłyszały dochodzący z oddali dźwięk dzwonka było wiadomo, że Mikołaj jest już w progach naszej szkoły. Gość nasz został uroczyście powitany przez dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy II i III, które zaprezentowały wiersze, piosenki zaśpiewali wszyscy uczniowie. Okazało się, że wszystkie dzieci w tym roku były grzeczne i każdy otrzymał prezent. Żegnając się, wszystkie klasy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku św. Mikołaj odwiedzi nas ponownie.

Katarzyna Rodzik

SUKCES W KONKURSIE PLASTYCZNYM

Uczniowie naszej szkoły, bardzo chętnie i licznie wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym – plastyczna interpretacja utworów Henryka Sienkiewicza, zorganizowanym z okazji obchodów jubileuszowych Szkoły Podstawowej nr1 Henryka Sienkiewicza w Szczebrzeszynie. W szkolnym etapie z klas I-III wyłoniono zwycięzców: Łukasz Ostapiński, Adrian Grabowski i Wojciech Ochmański, zaś z klas IV-VI najlepszą pracę przedstawił Kacper Kowalczyk. Prace tych uczniów zgłoszono na konkurs w Szczebrzeszynie.

W kategorii klas I – III miejsce trzecie zajął Wojtuś Ochmański z klasy I, zaś w kategorii klas IV – VI Kacper Kowalczyk z klasy IV także zajął trzecie miejsce.

 GRATULUJEMY !!!

Katarzyna Rodzik

Warsztaty edukacyjne z „AGAMĄ BRODATĄ” .

2 grudnia br. w naszej szkole odbyły się zajęcia edukacyjne z Panią Martą, pracownicą zamojskiego ZOO. Podczas tej lekcji poznaliśmy historię powstania ogrodu zoologicznego w Zamościu, która zaczęła się od jednej roślinki przyniesionej do szkoły oraz wiewiórki –  pierwszego mieszkańca ZOO. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, na temat niektórych zwierząt zamieszkujących ogród zoologiczny. Pani Marta opowiedziała nam o tych zwierzętach a na zakończenie wszystkie dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą biorąc udział w zgadywankach typu: „Czy można sprawić by złota rybka przestała być złota?”, „Gdzie jest serce krewetki?”, „Czy możliwe by zwierzęta będące na pokładzie Titanica przeżyły?”. Najważniejszym gościem tego spotkania okazał się Miguś- agama brodata, którą dzieci mogły dotknąć, pogłaskać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

 Opracowała: Marta Kurys

Cyrk FOCUS w naszej szkole!

1 grudnia gościliśmy w naszej szkole artystów z cyrku „Fokus” . Wszystkie dzieci – począwszy od przedszkolaków aż do starszaków – z zapartym tchem śledziły występy pary cyrkowców. Zaprezentowali program artystyczny zawierający m.in. pokaz żonglerki, tresury zwierząt, akrobacje oraz sztukę iluzji. W przerwach pomiędzy występami publiczność mogła oglądać klauna w kolorowym stroju, który zabawiał i rozśmieszał dzieci. Artyści zaprosili wszystkie dzieci do wspólnych występów. Niesamowite emocje wzbudził uroczy pies – pudelek wykonujący różne akrobacje: skoki przez przeszkody, turlanie się czy taniec a także królik, którego dzieci mogły dotknąć.

Wszyscy bawiliśmy się świetnie oglądając występy cyrkowców.

 Opracowała: Mata Kurys

„Dyskoteka andrzejkowa

Nasi uczniowie na wernisażu w RPN.

24 listopada 2015r. reprezentacja uczniów uczestniczyła w uroczystym otwarciu wystawy plastycznych prac dziecięcych, które zostały wykonane z okazji kolejnego przeglądu
„Śladami Aleksandry Wachniewskiej – malarki i orędowniczki ochrony przyrody”. W tym roku tematem przewodnim była „Bioróżnorodność”. Podczas wernisażu pięcioro uczniów miało okazję porównać swoje dokonania artystyczne z pracami uczniów z innych szkół
i przedszkoli. W tym roku do organizatorów wpłynęło ponad 750 prac z 26 placówek
– w tym około 30 z naszej szkoły.

Opracowała : Elżbieta Grabowska.

Warsztaty plastyczne w OEM RPN

 12 listopada w Ośrodku Edukacyjno- Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego odbyły się warsztaty plastyczne, prowadzone przez artystę plastyka- Joannę Kowalską Wolszczak. Artystka pokazała techniki wykonywania prac w glinie w formie płaskorzeźby jak i rzeźby pełnej. Pod kierunkiem artystki dzieci wykonały prace przedstawiające zwierzęta i jabłko.

Trzy uczennice z naszej szkoły: Ola Panas, Klaudia Antosz, Agata Panuciak wykonywały prace na zadany temat.

Na podsumowanie warsztatów pani podziękowała   uczestnikom, obiecując wypalenie glinanych wytworów w ceramicznym piecu w celu ich utrwalenia

Wśród grupy dzieci zainteresowanych plastyką praca przebiegała w dużym skupieniu i miłej atmosferze o którą zadbała pani Małgorzata Tronkowska – organizatorka spotkania.

Oprac. Elżbieta Grabowska

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

97 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została uczczona w Szkole Podstawowej im. Marii i Jana Pacześnych w Wywłoczce uroczystym apelem. Odbył się on 10 listopada. Uczniowie klas: czwartej, piątej i szóstej przygotowali montaż słowno- muzyczny poświęcony wydarzeniom związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku i zaprezentowali go całej społeczności szkolnej. Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczycielek: Pani Doroty Gałki i Pani Ewy Grudewicz. Dekoracje- gazetkę ścienną wykonała Pani Elżbieta Grabowska.

Przygotowała:Ewa Grudewicz

SPOTKANIE Z PANIĄ DIETETYK

30 października 2015 r. uczniowie z klas 0 – III uczestniczyli w lekcji dotyczącej zdrowego żywienia. Zajęcia prowadziła dietetyk pani Ewelina Gumiela. Dzieci dowiedziały się jakie produkty są najzdrowsze, które z nich należy spożywać codziennie i w jakich ilościach, a których spożycie powinniśmy ograniczyć lub wyeliminować z naszego jadłospisu. Podany zestaw produktów uczniowie samodzielnie dzielili na grupy: owoce, warzywa, nabiał, tłuszcze, mięso, produkty zbożowe. Dowiedzieli się jakie witaminy zawarte są w poszczególnych produktach i które z nich są konieczne w naszym codziennym żywieniu.
Pani Ewelina odpowiadała na pytania uczniów dotyczące pracy dietetyka, zdrowych produktów oraz opowiedziała w jaki sposób powstaje nasz szkolny jadłospis. Uczniowie określili obiady jako bardzo smaczne, byli zadowoleni, że pani Ewelina stara się, by każdy posiłek był bogaty w witaminy.
Pierwsza lekcja o zdrowym żywieniu była bardzo ciekawa, mamy nadzieję, że kolejne takie spotkania przed nami.

Katarzyna Rodzik

WYCIECZKA DO NOWEJ DĘBY

19 października 2015 roku odbyła się wycieczka do Firmy Biliński w Nowej Dębie, gdzie produkowane są bombki choinkowe. Podczas tej wizyty zwiedzaliśmy fabrykę jak również poznawaliśmy cały proces powstawania bombek. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach, na których każdy mógł ozdobić swoją bombkę według własnego pomysłu. Odwiedziliśmy także sklep firmowy, gdzie była możliwość zakupu pięknych ozdób.

Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę z własnym imieniem oraz tę, którą sam udekorował podczas warsztatów.

Przygotowała: Ewa Bednarz

ŚLUBOWANIE I PASOWANIE NA UCZNIA

14 października 2015 r. odbyło się uroczyste Ślubowanie klasy I, podczas którego nasi najmłodsi uczniowie zostali włączeni w poczet społeczności Szkoły Filialnej im. Marii i Jana Pacześnych w Wywłoczce.
Tę szczególną uroczystość swoją obecnością zaszczycili:
pani Zofia Pacześna córka naszych Patronów, pani Edyta Wolanin sekretarz Urzędu Miasta Zwierzyniec, pani Grażyna Kawka zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Zwierzyńcu, rodzice uczniów klasy I, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.
Pierwszaki tego dnia zaprezentowały przed zgromadzonymi swoją wiedzę i umiejętności, recytowali wiersze, śpiewali piosenki. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie oraz zostali pasowani, przez panią dyrektor Grażynę Kawkę, na uczniów naszej szkoły. Rodzice obdarowali pierwszaków upominkami, także uczniowie klasy II i III przygotowali prezenty.
Tak uroczysty dzień dla klasy I zakończył się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Katarzyna Rodzik

Dzień Edukacji Narodowej

14 października obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej.
W uroczystości uczestniczyli pani Zofia Pacześna córka Patronów naszej szkoły, pani Edyta Wolanin sekretarz Urzędu Miejskiego w Zwierzyńcu, pani Grażyna Kawka zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Zwierzyńcu, rodzice, nauczyciele, pracownicy i uczniowie naszej szkoły. Uczniowie kl. IV-VI pod kierunkiem pani Ewy Bednarz zaprezentowali przedstawienie pt. „Duża przerwa”, w którym przedstawili zabawne scenki z życia szkolnego przeplatane utworami muzycznymi.
Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły i wręczyli piękne, własnoręcznie wykonane bukieciki.

Opracowła: Ewa Bednarz