ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU DLA UCZNIÓW

W ostatnim  czasie  korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga Naszą wspólną naukę i może być świetną formą rozrywki, pod warunkiem jednak, że będziecie korzystać z sieci rozważnie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Oto najważniejsze z nich. W razie jakichkolwiek pytań i niejasności zawsze możesz zwrócić się do rodziców, nauczycieli lub zaufanej osoby. Oto najważniejsze z nich.

 1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska, adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
 2. Pamiętaj, że nieznajome osoby, które kontaktują się z tobą przez komunikator, czat, e-mail, portal społecznościowy czy inną aplikację mogą mieć wobec ciebie złe intencje. W przypadku znajomości z sieci warto zachować szczególną ostrożność. Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie.
 3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią. Nie umawiaj i nie spotykaj się z osobami poznanymi w Internecie.
 4. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe. Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
 5. Ostrożnie pobieraj piliki z Internetu.Za każdym razem, gdy plik jest pobierany, istnieje niewielkie ryzyko, że zawiera on wirusa lub program mogący uszkodzić twój komputer lub pliki zapisane na dysku
 6. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
 7. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę. Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.
 8. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
 9. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych. Rejestrując się na różnego rodzaju portalach społecznościowych decydujemy się na udostępnianie swoich danych osobowych. Akceptując regulamin danego serwisu, wyrażamy zgodę na przetwarzanie tych danych. Zawsze zapoznaj się z regulaminem.
 10. Wiele aplikacji np. na smartfony i tablety chce mieć dostęp do Twoich kontaktów, pyta o zgodę na umieszczanie informacji dotyczących Twojej lokalizacji itd. Czy wyrażasz na to zgodę? Przed instalacją porozmawiaj z rodzicami.
 11. Hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło, jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.
 12. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.
 13. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
 14. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
 15. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji.
 16. W sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Porozmawiaj o tym z rodzicami i wspólnie wybierzcie, a następnie zainstalujcie odpowiedni program.
 17. Korzystaj z najnowszej wersji przeglądarki. Programiści pracujący nad nowymi wersjami przeglądarek stale wprowadzają do nich nowe ulepszenia, które mają poprawić ich bezpieczeństwo. Starsze wersje często zawierają sporo dziur i błędów, które znacznie ułatwiają atak hakerów na komputer.
 18. Korzystaj z możliwości, jakie daje Internet. W twórczy sposób wykorzystuj jego potencjał.