2018/2019

Obóz językowy International Village

W dniach 9.06-15.06 dziewięcioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w obozie językowym International Village

na Słowacji. Celem pobytu na obozie była nie tylko nauka języka angielskiego, ale także nawiązanie międzynarodowych przyjaźni i poznanie obcych kultur. W obozie wzięło udział ponad 100 młodych ludzi z Litwy, Łotwy, Mołdawii, Turcji i nasza wspaniała dziewiątka.

I chociaż program zapewniał intensywne zajęcia od 9.00 do 23,30 to nikt nie narzekał bo z drużyną Super Teachers nie dało się nudzić. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy.

Podziękowanie za udział uczniów, rodziców i nauczycieli w akcji dla podopiecznych Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w zbiórkę środków finansowych na rzecz  Hospicjum Małego Księcia w Lublinie.

Dziękujemy za bezinteresowną pomoc, otwarte serce i życzliwość,
a wolontariuszom za przeprowadzenie zbiórki.
Zebrana kwota wyniosła  874,00 zł i została wpłacona na konto hospicjum.

Szkolny Klub Wolontariatu

Laureaci  konkursu plastycznego

,,Ratujmy naszą Ziemię”

Klasy O

I miejsce – dzieci z grupy O ,,a”

II miejsce – dzieci z grupy O ,,b”

Wojciech Kawa, Oskar Borowiec, Lena Rugała, Patryk Pieczykolan, Gabriel Paszko, Wojciech  Cieplak, Julia Koczułap, Julia Matejdes

III miejsce – dzieci z grupy O ,,b”

Aleksandra Skrzyńska, Wojciech Panuciak, Klaudia Małysz, Amelia Tytoń,  Oliwia Łoś, Ernest Waśko, Amelia Bil, Brajan Matysiak

Klasy I-III

I miejsce – klasa I ,,a”

Jagna Lipiec, Antoni  Szpyra, Maciej Tchórzewski, Franciszek Mazurek

II miejsce – klasa III ,,a”

III miejsce – klasa I ,,b”

Wyróżnienia:

Klasa I ,,a”Patryk  Bielec, Jakub Czochra, Krystyna Łuczycka, ElżbietaWasąg

Klasa II ,,b” – Zuzanna Szklarz, Anita Sykała, Gabriela Kikut, Maja Pijanowska, Wiktoria Świerczyńska

Klasa II ,,a”–  Anna Lejb, Marta Paszko, Diana Flor, Anna Herc, Katarzyna Maciejewska

Klasy IV-VII

I miejsce – klasa VI ,,b” – Aleksandra Kuczmowska, Wiktoria Łosiewicz,  Roksana Waśko, Anna Antosz, Donata Żwirek

I miejsce- klasa IV ,,a” – Zuzanna Cios, Jakub Olejko, Oliwia Skowrońska

II miejsce- klasa V ,,b” – Antonina Szklarz, Martyna Jamroz,  Aleksandra Pawliczuk,    Karolina Niemczuk

III miejsce – klasa V ,,b” – Patrycja Rokosz, Patrycja Borsuk,  Agnieszka Maciejewska, Hubert Szawara

Wyróżnienia:

Klasa VI ,, a” – Kamila Świrgoń,  Jakub Kołodziejczyk, Kacper Kikut,  Julia Oleszkiewicz

Klasa V ,,b” – Zofia Świstek,  Kaja Bojarska, Julia Rawiak, Ewelina Tryka

Klasa VII ,,b” – Martyna  Bura, Jessica Kur,  Julia Maksimiak

Klasa V ,,c”  – Gabriela  Romaszko,   Amelia  Ziomka

Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej Dziewcząt

            Finał Wojewódzki w Piłce Ręcznej Dziewcząt został rozegrany w Lublinie dnia 24.04.2019r. Do finału po etapie powiatowym,  ½ wojewódzkich dotarły zwycięskie reprezentacje szkół z Kraśnika, Łukowa, Lublina, Puław i Zwierzyńca. W wyniku losowania powstały dwie grupy. Grupa A  –  SP Kraśnik,  SP Lublin,   SP Zwierzyniec. Grupa B – SP Łuków, SP Puławy. W grupie reprezentacja dziewcząt  naszej szkoły zajęła  II miejsce. To pozwoliło im zagrać mecz o III miejsce w województwie.

Wyniki gier grupy A

SP Kraśnik          –      SP Zwierzyniec       15:12

SP Zwierzyniec   –      SP Lublin                 19:16

SP Kraśnik           –      SP Lublin                  21:8

Wynik gry o III miejsce

SP Zwierzyniec    –   SP Puławy                  14:9

Skład brązowych medalistek w województwie lubelskim w roku szkolnym 2018/2019: Antosz Klaudia, Zielonka Oliwia, Grodowicz Julia, Burdzań Ewelina, Sirko Natalia, Szpuga Maja, Bartnik Julia, Gałan Justyna, Bartnik Maja, Bober Karolina, Szklarz Martyna, Cieplechowicz Amelia, Grzyb Aleksandra, Brodziak Oliwia, Zimka Gabriela. Dziewczęta zostały przygotowane przez nauczyciela wf Krystynę Kowalczuk.

Krystyna Kowalczuk

Mistrzostwa Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu w  Piłce Ręcznej  Dziewcząt

W dniu 12.III.2019r. zostały przeprowadzone Mistrzostwa Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu w  Piłce Ręcznej  Dziewcząt.

Do rywalizacji zgłosiły się dziewczęta z klasy  IIIa G, VIIIa, VIIa.  Rozgrywki przeprowadzono w systemie „ każdy z każdym”.

Wyniki gier:

Kl. IIIaG   –   VIIIa          14 : 4

Kl. VIIa    –   VIIIa          14   :   26

Kl. VIIa   –   IIIaG          11  :   30

Klasyfikacja końcowa:

I miejsce       kl.  IIIaG

II miejsce      kl.  VIIIa

III miejsce     kl.  VIIa

Najwięcej bramek zdobyła uczennica klasy IIIaG  Szpuga  Maja (13 )

Najlepszą bramkarką została uczennica klasy IIIaG  Burdzań Ewelina

Skład  klasy IIIaG: Antosz Klaudia, Zielonka Oliwia, Szpuga Maja, Sirko Natalia, Burdzań  Ewelina, Gałan Justyna, Szklarz Martyna, Grzyb Aleksandra, Komorowska Magdalena, Wróbel Małgorzata, Ziomka Gabriela.

Celem i zadaniem mistrzostw było zintegrowanie dziewcząt, zachęcanie do spędzania czasu wolnego na sportowo, dobra zabawa i prezentacja swoich umiejętności oraz kształtowanie właściwej postawy w roli kibica.

Mistrzostwa zostały przygotowane i przeprowadzone przez nauczycieli       wych. fiz. (Krystyna Kowalczuk, Adam Bartnik, Marcin Sirko)

Krystyna Kowalczuk

Piłka ręczna dziewcząt na szczeblu powiatowym

Zawody drużynowe z piłki ręcznej dziewcząt odbyły się w dniu 14.02.2017r. w Łabunikach. W rozgrywkach uczestniczyły reprezentacje pięciu szkół gimnazjalnych:  Gimnazjum Komarów, Gimnazjum Żdanów, Gimnazjum Wysokie, Gimnazjum Łabuńki, Gimnazjum Zwierzyniec. W wyniku losowania powstały dwie grupy: A i B.

Grupa A: G Zwierzyniec – G Łabuńki  22 : 3

Grupa B: G Komarów , G Żdanów, G Wysokie

Komarów – Żdanów  10 : 4

Żdanów  – Wysokie     7 :  2

Komarów – Wysokie  14 : 6

Szczypiornistki z gimnazjum ze Zwierzyńca i Komarowa walczyły o I miejsce w Powiatowej Gimnazjadzie. Mecz skończył się zwycięstwem piłkarek ręcznych ze Zwierzyńca. Za I miejsce otrzymały puchar i dyplom.

Zwierzyniec  –  Komarów    12 :  4

Skład reprezentacji dziewcząt ze Zwierzyńca: Tomczyk Gabriela, Żywot Elżbieta, Antosz Paulina, Bartnik Joanna, Gałan Zuzanna, Sierkowska Patrycja, Słomiany Maria, Antosz Izabela, Gałan Weronika, Komisarczuk Aleksandra, Samulak Monika, Skowyra Daria, Sagan Sara, Antosz Klaudia,  Grodowicz Julia, Zielonka Oliwia, Szpuga Maja, Miżejewska Wiktoria.

Dziewczęta zostały przygotowane przez nauczycieli wych – fiz : Kowalczuk Krystynę i Jakuba Czochrę.

Krystyna Kowalczuk

Wielkie serca w Zwierzyńcu

13 stycznia 2019r podczas 27 Finału WOŚP zebrano 11 520,84 zł.

To rekord w historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zwierzyńcu.

Dziękujemy wolontariuszom oraz wszystkim, którzy w czasie kwesty i koncertu wsparli leczenie małych dzieci na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Od rana, od 730 na ulicach Zwierzyńca i okolic (w Kosobudach, w Obroczy, w Sochach, w Topólczy, w Wywłoczce, w Żurawnicy) kwestowało około 60 wolontariuszy. Znaleźli się wśród nich m.in. nauczyciele i uczniowie: Szkoły Podstawowej im Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu z oddziałami gimnazjalnymi oraz z ZSD i OŚ  w Zwierzyńcu.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się we wspólną zbiórkę.

Grażyna Padyasek

Maratonem czytania „Pana Tadeusza”

Maratonem czytania „Pana Tadeusza” zakończyliśmy w naszej szkole działania związane z obchodami 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystość miała miejsce w Bibliotece Publicznej w Zwierzyńcu. Uczniowie pod opieką nauczycielek Marzeny Stankiewicz i Iwony Zacharczuk przygotowali wybrane fragmenty naszej narodowej epopei.  Dzięki pięknemu czytaniu przenieśliśmy się w idylliczny świat:

 „Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała,
Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała,
A wszystko przepasane jakby wstęgą, miedzą
Zieloną, na niej z rzadka ciche grusze siedzą.”

Dziękujemy serdecznie Pani Agnieszce Maciocha za słowo wstępne i możliwość zorganizowania spotkania w klimacie biblioteki.

Przygotowała: Iwona Zacharczuk

15 listopada 2019 r. nauczycielka historii Irena Staroń przeprowadziła dwie lekcje o Funduszach Europejskich w klasach: VIII b i VIII c. Wszyscy uczniowie pracowali z zaangażowaniem i otrzymali w nagrodę zakładki. Najlepsi zostali nagrodzeni bonami do EMPiK-u na kwotę 40 zł i 30 zł.

Klasa VIII b – Żołdak Jan, Koczot Kacper, Kaproń Mateusz
Klasa VIII c – Kilarska Magdalena, Stankiewicz Alicja, Krzeszowiak Dominik

Przygotowała: Irena Staroń

Tablica upamiętniająca

odzyskanie niepodległości przez Polskę

7 listopada 2018 r. uczniowie klasy czwartej Szkoły Podstawowej w Wywłoczce, pod opieką nauczycielki historii Ireny Staroń, zapalili znicz pod pomnikiem znajdującym się przed szkołą.
Nawet najstarsi mieszkańcy okolicznych wiosek nie pamiętali, kto postawił tę figurkę i z jakiej okazji. Informację o tym wydarzeniu odnalazła pani Irena Staroń w Kronice Szkoły Powszechnej w Topólczy. Według zapisu w kronice pomnik został wzniesiony w 10. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, a więc w 1928 r. Nie wiadomo jednak, kto go postawił. Z inicjatywy Ireny Staroń, przy pomocy radnego z Wywłoczki Edwarda Kurzawskiego oraz Burmistrza Zwierzyńca Jana Skiby i przewodniczącej Rady Miejskiej Urszuli Kolman została wykonana tablica upamiętniająca to wydarzenie. Burmistrz Jan Skiba polecił wykonanie tabliczki.

Irena Staroń

Szkolny konkurs plastyczny

„Bezpieczni na drodze”

            Celem konkursu  „Bezpieczni na drodze” był przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i rowerzysty. Konkurs kierowany był do uczniów klas  I-VI naszej szkoły. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było indywidualne wykonanie przez ucznia plakatu.  Prace były oceniane w dwóch grupach wiekowych. Prace konkursowe z hasłem promującym prawidłowe zachowanie się pieszych, pasażerów i rowerzystów na drodze wykonane były różnymi technikami plastycznymi. A oto nasi laureaci:

kategoria klasy I-III

I miejsce -Skowrońska Oliwia klasa IVa

II miejsce – Jakub Olejko  klasa IVa

III miejsce -Zuzanna Cios klasa IV a

wyróżnienia- Urban Hanna klasa IVa, Świerczyńska Hanna klasa IVa, Blanka Roczeń klasa IVc,

Małgorzata Czochra-Welsyng

Warsztaty plastyczne

w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN

Uczniowie naszej szkoły  wzięli udział w warsztatach plastycznych, które odbyły się 09.11.2018r. w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN. Tematem przewodnim warsztatów była puszcza. Warsztaty prowadziła artysta plastyk Pani Agata Piwko. Dzieci biorące udział w warsztatach tworzyły prace plastyczne pt: „Drewniana pocztówka z motywami roślinnymi” oraz „Obraz na desce w 3D-stare drzewa” z wykorzystaniem technik decoupage oraz utwardzania tkanin.

KOMUNIKAT Z TURNIEJU SZACHOWEGO ROZEGRANEGO Z OKAZJI OBCHODÓW 100-u LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Zwierzyniec 12.11.2018

W turnieju wystartowało 10 zawodników. Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund. Przy równej ilości punktów decydowały punkty pomocnicze obliczane metodą Buchholza.

Najlepsi zawodnicy otrzymali dyplomy.

Turniej zorganizował i sędziował Piotr Łosiewicz.

  Lista startowa: 

Nr        Zawodnik                    Ranking     Klasa

 1. Śliwiński, Remigiusz         2487
 2. Dycha, Mariusz                  2056
 3. Owsicki, Grzegorz              1283
 4. Kur, Sebastian                     1213         VC
 5. Bartnik, Maria                     1000       IIIA
 6. Bartnik, Ewa                        1000
 7. Czochra, Mateusz                1000       IVA
 8. Kryszczuk, Wojciech           1000       IVA
 9. Krzemiendak, Marcel          1000       VIA
 10. Pacyk, Marcin                       1000       VIA

  Końcowa tabela turniejowa: 

Miejsce  Zawodnik            Punkty      Średni-Buchholz    Buchholz

 

1  Dycha, Mariusz                4              9.0                      14.0 

2.Śliwiński, Remigiusz      4              7.0                      12.5 

3.Krzemiendak, Marcel    4              6.0                      11.0 

4.Pacyk, Marcin                  3              7.5                        13.0 

5.Owsicki, Grzegorz          2             10.0                      15.5

6.Bartnik, Ewa                   2              7.5                         12.5  

7.Kur,Sebastian                  2              6.0                        11.0 

8.Kryszczuk, Wojciech     1.5           7.0                        12.5 

9.Bartnik, Maria                1.5           5.5                         9.5

10.Czochra, Mateusz          1              8.0                       13.5 

Objaśnienia do tabeli turniejowej:Buchholz – suma punktów zdobytych przez wszystkich przeciwników danego zawodnika,Średni-Buchholz – jak wyżej, z odrzuceniem wyniku najlepszego i wyniku najgorszego.

 Sędzia turnieju: Piotr Łosiewicz

WYSTAWA „ŻYWYCH OBRAZÓW”

POLSKICH MALARZY

Było to kolejne działanie, jakie realizowała nasza szkoła w związku z obchodami 100 -lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Chcieliśmy dzięki niej pokazać różnorodność kultury naszego kraju ,a także poprzez zabawę przybliżyć uczniom sylwetki polskich malarzy i ich dzieła. Wystawa odbyła się 14.11.2018 r, a przygotowali ją i zaprezentowali uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum wraz z wychowawcami. Efekty przeszły wszelkie oczekiwania, a ekspozycja zachwyciła wszystkich oglądających.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYSTAWA ZWIERZĄT DOMOWYCH

Rozstrzygnięcie konkursu historyczno – plastycznego

„Kartka pocztowa na 100-lecie Niepodległej z życzeniami dla Ojczyzny”

         Celem konkursu było rozwijanie wśród uczniów zainteresowania historią Polski, w tym przypomnienie historycznych wydarzeń związanych z przeszłością naszego kraju, umiejętność redagowania prostych życzeń, a także zachęcenie uczniów do włączenia się w jubileuszowe obchody związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Na konkurs napłynęło 97 prac.

Komisja w składzie: Małgorzata Marcola, Grażyna Padyasek, Małgorzata Czochra-Welsyng, Iwona Gałecka przyznała nastepujące nagrody i wyróżnienia:

 1. kategoria klasy I-III

I miejsce Kornelia Balicka  klasa I a SP w Zwierzyńcu

II miejsce Justyna Zawiślak lat 9 Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu

III miejsce  Elżbieta Wasąg klasa I a SP w Zwierzyńcu

wyróżnienia:

Antoni Szpyra klasa I a SP w Zwierzyńcu,

Krystyna Łuczycka klasa I a SP w Zwierzyńcu,

Magdalena Krawczuk lat 10, MDK im. Kornela Makuszyńskiego  w Zamościu

2.kategoria klasy IV-VI

I miejsce Mikołaj Łosiewicz klasa IV b SP Zwierzyniec

I miejsce Jakub Złotnik klasa IV b SP Wierzba

II miejsce Julia Misiarz klasa V c SP Zwierzyniec,

II miejsce Amelia Ziomka klasa Vc SP Zwierzyniec,

III miejsce Zuzanna Tydzlowiec klasa V SP Michalów,

III miejsce Oliwia Skowrońska

wyróżnienia:

Piotr Bałakut klasa VI SP Michalów

Melania Molas klasa VI a Wierzba,

Gabriel Bekier klasa IV b SP Zwierzyniec,

Blanka Roczeń klasa IV c, SP Zwierzyniec,

Bartosz Roczeń klasa V c, SP Zwierzyniec,

Dominika Koczułap klasa IV c, Zwierzyniec,

Blanka Zaręba klasa IV b, Zwierzyniec,

Katarzyna Kowal klasa IV a, Zwierzyniec,

Magdalena Bartnik klasa IV a, SP Zwierzyniec,

Jakub Olejko klasa IV a, SP Zwierzyniec,

Magdalena Fajfer klasa IV a SP Zwierzyniec,

3. Kategoria klasy VII, VIII, III gimnazjum,

I miejsce Adriana Sidor klasa VII a SP Wierzba,

I miejsce Oliwia Zub klasa VII MDK im Kornela Makuszyńskiego

w Zamościu,

II miejsce Kacper Kowalczyk klasa VII a SP Zwierzyniec,

II miejsce Julia Sienkiewicz klasa IIIa Gimnazjum Stary Zamość,

III miejsce Oliwer Kobielarz klasa VII Łaszczów,

III miejsce Mateusz Krawczyk klasa VII Łaszczówka,

wyróżnienia:

Wiktoria Padyasek klasa VIIa SP Zwierzyniec,

Katarzyna Stadnik klasa IIIb Gimnazjum  Stary Zamość,

Emilia Lal klasa III a Gimnazjum  Stary Zamość,

Daria Gontarz klasa III Gimnazjum Krasnobród,

Maja Nędzyńska klasa III Gimnazjum Krasnobród,

Wiktoria Wiatrzyka klasa III Gimnazjum Krasnobród,

Julia Deryło klasa III Gimnazjum Krasnobród,

Konkurs literacki

„Moja mała i wielka ojczyzna”

W Szkole Podstawowej w Zwierzyńcu odbył się konkurs literacki „Moja mała i wielka ojczyzna”, który został zorganizowany w ramach obchodów 100 –lecia Niepodległości Polski. Przygotowały go i przeprowadziły nauczycielki języka polskiego – Marzena Stankiewicz i  Iwona Zacharczuk.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było nadesłanie samodzielnie napisanego utworu na określony temat.

1. Klasy IV- V Piękna jest nasza ojczyzna (opis miejsca).

2. Klasy VI-VII Krótka historia pewnego skrawka biało- czerwonej tkaniny(opowiadanie twórcze z elementami opisu).

3. Klasy II- III gimnazjum Bohater narodowy, którego podziwiam (rozprawka).

Na konkurs wpłynęło 35 prac z 6 szkół. Poziom artystyczny konkursu był bardzo wysoki, o czym świadczyły równorzędne nagrody i wyróżnienia zwłaszcza w kategorii drugiej.

Uczniowie zaprosili nas do świata swojej wrażliwości i wyobraźni. Opracowanie tematów było różnorodne. Pojawiły się prace z historią w tle, ale również takie z motywami fantasy. Autorzy wzbogacili swoje teksty o dialogi, opisy, elementy pamiętnika. Wykorzystali fakty z historii Polski, prezentując bogatą wiedzę historyczną.

Umiejętności literackie są dowodem na to, że młodzież sprawnie i z talentem posługuje się bogactwem naszego pięknego języka.

25 maja odbyło się podsumowanie konkursu. Na uroczystość zostali zaproszeni uczestnicy konkursu i goście. Podczas poranku rozdano nagrody, całość została uświetniona występami uczniów naszej szkoły. Swoje umiejętności zaprezentowali: soliści śpiewając piosenki patriotyczne, recytatorzy w pięknej interpretacji wierszy oraz Zespół Tańca Ludowego „Zwierzyniacy”.

Na koniec uroczystości pani dyrektor Grażyna Kawka podziękowała wszystkim uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia.

Wycieczka klas VIII w Bieszczady

W dniach 1-3 października klasy VIII brały udział w wycieczce w Bieszczady. Mieszkaliśmy w pięknie położonym nad Zalewem Solińskim ośrodku wypoczynkowym. Wycieczka była też swego rodzaju szkołą życia ponieważ uczestnicy sami przygotowywali sobie posiłki i organizowali czas wolny. Pierwszego dnia udało nam się zdobyć szczyty Małej i Dużej Rawki. Drugiego dnia pomimo niesprzyjającej pogody zobaczyliśmy hodowlę żubrów w Mucznem i przeszliśmy szlakiem Bukowego Berda. Grupka najwytrwalszych zdobyła najwyższy szczyt Bieszczad -Tarnicę. Trzeci dzień przywitał nas znów piękną pogodą. Udało nam się zobaczyć zaporę nad Soliną, obejrzeć ośrodek w Arłamowie, gdzie trenuje nasza kadra piłkarska. Następnie zwiedziliśmy starówkę i zobaczyliśmy piękną panoramę Przemyśla z wieży katedralnej.

Pobyt niemieckiej grupy uczniów i opiekunów w Zwierzyńcu w ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Mamy za sobą już 22 spotkanie młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu oraz ze szkoły Hermann – Merz – Schule w Ilshofen. Odbyło się ono w dniach 20 – 27.09.2018r. i upłynęło pod znakiem dobrej zabawy, integracji, wspólnych wycieczek oraz ciekawie spędzonego czasu.

Grupa niemiecka licząca 39 uczniów i uczennic wraz z opiekunami przyjechała do nas w czwartek późnym popołudniem. Wspólny czas tego dnia przeznaczony był na zapoznanie się oraz odpoczynek po długiej podróży.

Piątek był dniem zajęć integracyjnych przygotowanych dla całej grupy w szkole. Uczniowie poznawali nowe koleżanki i kolegów podczas zajęć integracyjno – językowych, przygotowywali wspólnie pyszne, zdrowe kanapki oraz uczestniczyli w zajęciach tańca ludowego prowadzonych przez panią Annę Korniluk. Umiejętności uczniów podczas zajęć były różnorodne, ale zaangażowanie wszystkich uczestników ogromne. Komunikacja w językach obcych przebiegała wyśmienicie, a dobry humor dopisywał, co potwierdzały liczne uśmiechy.

Po obiedzie i krótkim odpoczynku wszyscy uczniowie w mniejszych grupach rozpoczęli grę miejską na terenie Zwierzyńca. Myśl przewodnia gry nawiązywała do 100 – rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Związana była z pobytem w Zwierzyńcu wybitnego Polaka, jakim był Józef Piłsudski. Wśród zadań były działania matematyczne, rebus i różne zagadki, rozwiązanie których nie było wcale takie oczywiste. Uczniowie z Niemiec z ciekawością odwiedzali urocze zakątki Zwierzyńca.

Sobota zwykle w naszym programie poświęcona jest wędrówce, tym razem jednak ze względu na niesprzyjającą pogodę upłynęła na rozgrywkach sportowych w szkole oraz krótkim spacerze. Na koniec wszyscy zjedli ciepły posiłek przy ognisku. Młodzież mogła się lepiej poznać, tym razem pod kątem umiejętności sportowych.

Następnego dnia nasi uczniowie mogli spędzić więcej czasu ze swoimi koleżankami i kolegami z Niemiec. Niedziela była dniem w rodzinach. Rodzice zapewnili młodzieży liczne, różnorodne atrakcje. Były kręgle, wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, wizyty w kamieniołomach w Józefowie. Niektórzy spędzali czas na basenie, w zamojskim ZOO, na starówce lub spacerując w Zwierzyńcu. Wszyscy uczniowie miło spędzili ten dzień, a przy okazji młodzież z Niemiec mogła poznać jakże ciekawe okolice Zwierzyńca.

W poniedziałek wyruszyliśmy do Kurozwęk, gdzie zwiedzaliśmy kompleks pałacowy, a w nim dziedziniec, lochy, a także piwnice, gdzie obejrzeliśmy reprodukcje broni rycerskiej. Wszyscy byliśmy zaciekawieni oglądaniem zwierząt z bliska podczas wycieczki wozem „safari bizon”, który wjeżdżał na łąki pomiędzy bizony.

 Spacerując po kukurydzianym labiryncie sprawdzaliśmy swoją zdolność orientacji w terenie, jak również wiedzę. Późnym wieczorem wróciliśmy do domu pełni wielu wrażeń z całego dnia.

We wtorek zwiedzaliśmy Ośrodek Edukacyjno – Muzealny w RPN w Zwierzyńcu. Byliśmy też nad stawami „Echo”. Wieczorem natomiast wszyscy bawili się dobrze podczas szkolnej dyskoteki.

Kolejny dzień był już przedostatnim dniem pobytu naszych gości. Tym razem zwiedzaliśmy Zamość w dwóch grupach: polskiej i niemieckiej korzystając z opowieści przewodników. Dodatkową ciekawą atrakcją okazał się wystrzał z armaty. Po południu wystarczyło jeszcze czasu na drobne zakupy w miejscowej galerii.

W czwartek grupa niemiecka gotowa była już do drogi powrotnej. Wspólny czas minął bardzo szybko.  Niektórzy spotkali się już po raz kolejny, inni poznali nowe koleżanki i nowych kolegów. Ciekawe, kto z nich spotka się ponownie za rok, tym razem w Ilshofen.

Systematyczne spotkania młodzieży z obu szkół możliwe są dzięki wsparciu organizacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży. Wiele atrakcji dodatkowych oraz mile spędzony czas wieczorami zawdzięczamy rodzicom polskich uczniów. Każdorazowo organizując spotkania młodzieży możemy liczyć również na wsparcie lokalnych władz, za co wszystkim serdecznie dziękujemy.

Opracowała: Joanna Bojda

Spotkanie z Policjantem w klasie pierwszej

,,Bezpieczna droga do szkoły’’

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z  bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klasy pierwszej poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami, które uczą jak należy zachowywać się w pobliżu ulic. W ramach edukacji w tym kierunku 17 września odwiedził nas policjant z Posterunku Policji w Zwierzyńcu – asp. Rajmund Kawka.

Tematem pogadanki była „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusz przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Podkreślił ich ważną rolę. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni.

Takie spotkania odbywają się w naszej szkole od wielu lat i przynoszą dobre efekty. Liczymy, że i tym razem wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w praktyce.

Pedagog szkolny – Renata Godzisz

Znicze pod Dębami pamięci

17 września 2018 r. uczniowie czwartej klasy Szkoły Podstawowej w Wywłoczce i trzeciej klasy Gimnazjum w Zwierzyńcu, pod opieką nauczycielki historii Ireny Staroń, zapalili znicze pod Dębami Pamięci. Zostały one posadzone w 2010 r. w celu uczczenia pamięci policjantów – ofiar z Listy Katyńskiej – Franciszka Hawryluka i Jana Witiuka zabitych przez NKWD w 1940 r. strzałem w tył głowy.

Przygotowała: Irena Staroń

Wycieczka Ojców- Bochnia – Zator

W dniach 17 i 18 września 48  uczniów z naszej szkoły (41 osób z klas VI, 4 osoby  z klasy V i 3 uczniów  z klasy IV) pod opieką 4 nauczycieli uczestniczyło w dwudniowej wycieczce Ojców- Bochnia – Zator. Wycieczkę  rozpoczęliśmy od zwiedzania  Ojcowa i  okolic. Mieliśmy okazję podziwiać   skałę wapienną ,,Maczugę Herkulesa”,  zamek w Pieskowej Skale oraz zmoczyć ręce w „ Źródełku Miłości”, wg  lokalnych legend  woda ze źródła ma cudowną moc kojarzenia par.

W godzinach popołudniowych udaliśmy się  do najstarszej kopalni soli w Polsce, do Bochni. W małych grupkach  zjechaliśmy górniczymi windami ponad 200 metrów pod powierzchnię ziemi. Zauroczeni wędrowaliśmy  podziemnymi korytarzami, oglądaliśmy solne kalafiory, bałwany, piękne rzeźby, podziemne wyrobiska, groty i kaplicę. Odbyliśmy podróż w dawne wieki,  poznając  historyczne narzędzia, urządzenia, sposoby wydobywania soli oraz trudną i niebezpieczną pracę górników . Po zwiedzaniu udaliśmy na miejsce noclegowe. Był czas na  rozmowy, odpoczynek, zabawę, grę w piłkę nożną na podziemnym boisku oraz dyskotekę.

Drugiego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do największego parku rozrywki w Polsce, który znajduje się w miejscowości Zator- Energylandii.  To 24 hektary atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Korzystaliśmy ze wszystkich możliwych atrakcji, każdy znalazł coś dla siebie  w strefie dziecięcej, familijnej oraz ekstremalnej. Do domu wróciliśmy w późnych  godzinach wieczornych  uśmiechnięci, pełni wrażeń,  bogatsi o nowe doświadczenia. Wycieczka okazała się  niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.

Przygotowała: I. Kozioł

Rajd pieszy do Pansówki

18 września 2018 r 60- osobowa grupa uczniów klas V wraz z opiekunami odbyła rajd pieszy do Panasówki na Wzgórze Polak, do miejsca, gdzie 3 września 1863 r miała miejsce jedna z większych bitew powstania styczniowego. Trasa rajdu liczyła prawie 20 km. Prowadziła częścią Ogólnopolskiego  Gwiaździstego Szlaku Rowerowego i nie należała do łatwych. Celem wyprawy było zachęcenie dzieci do poznawania ciekawych miejsc w regionie, ale przede wszystkim uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Chcieliśmy swoim niewielkim wysiłkiem fizycznym uczcić pamięć tych, którzy poświęcali znacznie więcej dla sprawy naszej Ojczyzny. Przy pomnikach poległych w czasie bitwy oraz Marcina Borelowskiego „Lelewela” uczniowie zapalili znicze i wysłuchali opowieści nauczyciela historii o bitwie, jej przebiegu i uczestnikach.

Na pewno ta lekcja historii zapadnie uczniom na długo w pamięci .

                                                                                                           Iwona Gałecka