2017/2018

4 października 2017r. wolontariusze ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu, z opiekunkami SKW- Grażyną Padyasek i Ireną Staroń, sadzili żonkile w Hospicjum Santa Galla      w Łabuniach.

 

 

 

 

 

 

 

 

75- rocznica wysiedleń na Zamojszczyźnie- XV Konkurs Historyczny „Zamojszczyzna w okresie wysiedleń i pacyfikacji 1942 – 1943”.

24 listopada 2017 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Zamościu odbył się finał XV już konkursu historycznego  „Zamojszczyzna w okresie wysiedleń i pacyfikacji 1942 – 1943”. Współorganizatorem konkursu był Polski Związek byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, a także Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie. W zmaganiach wystartowało 12 szkół z Regionu Zamojskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI a, których przygotowywała do konkursu Pani Iwona Gałecka: Karol Adamowicz, Gabriela Kurys i Jakub Ukalski. Uczniowie ci zespołowo wywalczyli I miejsce w kategorii szkół podstawowych, zaś uczeń Karol Adamowicz uzyskał I miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIAT WIDZIANY Z GÓRY

Drużynowy Mistrz Świata w Motoparalotnictwie  – Wojciech Panas

Nazywam się Wojciech Panas,  pochodzę z Topólczy w  gminie Zwierzyniec. Lotnictwem pasjonuję się w zasadzie od zawsze. Rozpoczynałem lotnicze tradycje w rodzinie.  Po ósmej klasie szkoły podstawowej  wybrałem Ogólnokształcące Liceum Lotnicze w Dęblinie. Lotnictwo „na co dzień”, stalowe mundury wojsk lotniczych, możliwość porozmawiania z pilotami, obejrzenia latających maszyn, skoki spadochronowe, było to dla mnie poniekąd spełnienie marzeń. Później kontynuowałem naukę w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oczywiście na kierunku „Lotnictwo i kosmonautyka”. Po otrzymaniu gwiazdek oficerskich rozpocząłem swoją służbę w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Obecnie w 7 dywizjonie lotniczym jako dowódca klucza eksploatacji śmigłowców oraz inżynier pokładowy na śmigłowcach W-3 Sokół.

Paralotniarstwem zacząłem interesować się równolegle z powstawaniem tego sportu w Polsce i na świecie. Latanie jest dla mnie czymś, bez czego nie mógłbym żyć. Gdy tylko czas i pogoda pozwolą odrywam się od ziemi i oglądam świat z góry. Motoparalotnia daje niesamowite poczucie wolności i swobody.

Pierwszy raz w zawodach motoparalotniowych wziąłem udział w 2011 roku. Po serii drobnych sukcesów w zawodach serii  Ligi Motoparalotniowej w 2013 roku, otrzymałem powołanie do Motoparalotniowej Kadry Polski na rok 2014. Ten rok przyniósł  mi,  a jednocześnie reprezentacji, pierwszy w historii drużynowy złoty medal w mojej klasie PL1- czyli wózki jednoosobowe, oraz złoty medal w klasyfikacji narodowościowej Motoparalotniowych Mistrzostw Świata rozgrywanych na Węgrzech. Rok później drużynowe mistrzostwo na Motoparalotniowych Slalomowych Mistrzostwach Świata w Polsce w Legnicy. W 2016 roku ja i moi koledzy, obroniliśmy tytuły Drużynowych Mistrzów Świata na zawodach w Anglii.  Natomiast w roku 2017 wywalczyliśmy tytuły drużynowych Mistrzów Europy na zawodach w Czechach.

Podsumowując tylko najważniejsze posiadane tytuły: – Czterokrotny Drużynowy Mistrz Świata, – Drużynowy Mistrz Europy, – Indywidualny Mistrz Polski, – Zwycięzca Motoparalotniowego Pucharu Polski. W roku 2018 najważniejsza impreza to Motoparalotniowe Mistrzostwa Świata, które rozgrywane będą w egzotycznej Tajlandii już w kwietniu. Trzymajcie kciuki!!

Gdyby ktoś chciał zobaczyć jak wygląda świat z góry wystarczy, że zadzwoni i umówi się ze mną na lot J 501-397-528

DCIM101GOPRO

Wiersze Bolesława Leśmiana – Język i wyobraźnia w poezji

Leśmian- poeta niepowtarzalny

21 listopada w naszej szkole odbył się koncert poetycko-muzyczny poświęcony twórczości Bolesława Leśmiana w 140. rocznicę urodzin i 80. rocznicę jego śmierci. Na program złożyły się utwory poety pogrupowane w trzy kręgi tematyczne: natura, miłość, śmierć. Ilustracją muzyczną były piosenki, których słowa również stanowiły teksty Leśmiana. Tło dla poezji i muzyki stworzył pokaz zdjęć przepięknej, roztoczańskiej przyrody. Leśmian to poeta niepowtarzalny, oryginalny i wyjątkowy, dlatego jego poezja potrzebowała również wyjątkowej oprawy artystycznej. Młodzi wykonawcy tego dnia zaprezentowali się dwukrotnie. Najpierw przed społecznością szkolną, a następnie na spotkaniu z rodzicami. 

IIb: Klaudia Baranowska, Wiktoria Kot, Emilia Kuczmowska, Agnieszka Maciocha, Jagoda Młynarczuk, Agata Panuciak oraz IIIb: Aleksandra Budzyńska, Małgorzata Duda, Patryk Kowalczyk, Alicja Marzec, Karolina Popławska, Maciej Skrzyński, Karol Żołdak.

W role konferansjerów wcieliły się: Agata Hałasa i Agata Koczułap.

Pięknie zaprezentował się chórek (uczennice z kl. VIIc), któremu akompaniowała na gitarze i który przygotowała do występu pani Elżbieta Grabowska. Nie sposób zapomnieć wykonania solistki- Wiktorii Wnuk z kl.IIb, która niezwykle przejmująco zaśpiewała piosenkę pt. „Samotność”.

Niepowtarzalny, leśmianowski klimat stworzyła dekoracja wykonana przez panią Małgorzatę Korkosz oraz uczennice kl. IIb pod kierunkiem pani Małgorzaty Czochry-Welsyng.

Pomysłodawczynią koncertu oraz autorką scenariusza jest pani Marzena Stankiewicz.

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie młodzieży z Kajetanem Broniewskim

Nagrody w ogólnopolskiej kampanii ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ

Pod koniec sierpnia został rozstrzygnięty konkurs „Na skrzydłach przyjaźni” zorganizowany w czerwcu, w ramach ogólnopolskiej Kampanii ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ.

W konkursie wzięli udział uczniowie naszego Zespołu Szkół. Z listu nadesłanego przez Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych w Poznaniu – organizatora kampanii wynika, że do biura kampanii ZTU napłynęło kilka tysięcy prac z całej Polski. Miło jest nam poinformować, że spośród osób nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się również nasi uczniowie. Są to:

 • Matylda Kowalczuk z klasy VII c-nagroda główna

wyróżnienia:

 • Sandra Siastała z klasy III
 • Mateusz Wojtiuk z klasy Vb
 • Faustyna Rugała z klasy IIIb
 • Daria Skowyra z klasy IIIa
 • Zuzanna Gmyz z klasy VIIc

Nagroda główna zostanie wręczona podczas uroczystego Finału Kampanii, który odbędzie sie jesienią w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Pozostałe nagrody zostały przesłane pocztą i wręczymy je naszym uczniom na apelu szkolnym.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

przygotowała- M. Czochra-Welsyng

WYSTAWA ZWIERZĄT DOMOWYCH

      Dnia 24.10.2017 r. odbyła się kolejna edycja SZKOLNEJ WYSTAWY ZWIERZĄT DOMOWYCH. Brało w niej udział ponad 40 młodych hodowców. Zwiedzający wystawę uczniowie i mali goście z przedszkola mogli podziwiać : chomiki, świnki morskie, króliki, papugi, kanarki, rybki, patyczaka, jeża. W tym roku na wystawie ,,gościły” koty rasowe, które cieszyły się największym zainteresowaniem.

       W konkursie na najładniejsze zwierzątko zwyciężył kot rasy maikun – opiekun Laura Czwal z kl. V a, II m zajął kot rosyjski – opiekun Michał Kozioł z kl. VIIa, III m – kot tajski – opiekun Dobrawa Lipiec z kl. V a.

     W konkursie na najciekawszy opis zwierząt I m zajęła Antosia Szklarz z kl. IV b – opiekunka kota rasowego, II m – Amelia Ziomka z kl. IV c- opiekunka chomika, III m zajęła Dobrawa Lipiec z kl. V a – opiekunka kota rasowego. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy, notesiki, a zwycięzcy dodatkowo nagrody książkowe. Wystawę zorganizowały: Pani Joanna Ruda i Pani Barbara Pacyk.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZA ROK!!!!!

 

 

I jak nie kochać tej ziemi nad Wisłą…” -99 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

      W każdym roku rocznicę odzyskania niepodległości przeżywamy w inny sposób ,za każdym razem wyjątkowo. Uroczysta akademia z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości odbyła się w naszej szkole 10 listopada 2017 r. Przygotowali ją uczniowie klas VI pod kierunkiem pani Iwony Gałeckiej. Przedstawienie wprowadziło nas w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 r. Patriotyczne wiersze i pieśni przypominały, jak Polacy próbowali wywalczyć utraconą wolność, jak przeciwstawiali się wynarodowieniu ,i w jaki sposób dbali o przetrwanie polskiej kultury.

    Uczniowie podkreślili wdzięczność wcześniejszym pokoleniom za możliwość życia i uczenia się w wolny kraju. Podsumowaniem montażu słowno-muzycznego niech będą słowa :„Tam ,gdzie nie ma poszanowania godności człowieczej , tam nie ma wolności. Tam ,gdzie nie ma poszanowania godności narodowej, tam nie ma niepodległości.”

        Na zakończenie akademii uczniowie całej szkoły wspólnie odśpiewali Marsz I Brygady, by uczcić zbliżające się święto. Nad właściwym przebiegiem imprezy czuwali Pani Iwona Kozioł i Pan Mirosław Dziwota.

 

Ślubowanie uczniów klas pierwszych.

          W dniu 19 października 2017r. w naszej szkole odbyło się Ślubowanie uczniów klas pierwszych. Do ślubowania przystąpiło 42 uczniów z dwóch pierwszych klas. Uczniowie pod kierunkiem swych nauczycielek przygotowali część artystyczną, w której zaprezentowali wiersze i piosenki. Przed całą społecznością szkolną „zdali egzamin” i mogli przystąpić do uroczystego ślubowania. Następnie zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu. Otrzymali pamiątkowe dyplomy. Następnie na małej sali gimnastycznej odbyły się „otrzęsiny” przygotowane przez członków Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie zostali poddani „próbom odwagi” – między innymi próbie ognia i wody. Pełni wrażeń mogli potem swobodnie bawić się ze starszymi kolegami. Po zakończeniu części oficjalnej, mali bohaterowie udali się do swych sal lekcyjnych, gdzie rodzice przygotowali poczęstunek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zdjęcia: Agnieszka Dziadosz

Zdjęcia z Akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbyła się w piątek 13 października 2017 roku o godz. 9.00 na sali gimnastycznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawozdanie z wyjazdu do Niemiec

         W dniach  20- 29 września 33 osobowa grupa dzieci i młodzieży ze Zwierzyńca  pod opieka nauczycieli wyjeżdżała do zaprzyjaźnionej  szkoły w Ilshofen, w Niemczech.

Uczniowie spędzili w Niemczech wiele ciekawych dni, wypełnionych licznymi atrakcjami.

Po dwudniowej podróży  uczestnicy wymiany dotarli do szkoły w Ilshofen, gdzie oczekiwali  nauczyciele oraz uczniowie wraz z rodzicami. Po serdecznym  przywitaniu  uczniowie trafili do swoich niemieckich koleżanek i kolegów. Ten czwartkowy wieczór zarezerwowany był na poznanie się i odpoczynek.

W piątek uczniowie brali aktywny udział w życiu szkolnym.  W mieszanych grupach polsko-niemieckich  uczestniczyli w zabawach sportowych, zajęciach z techniki i gotowania. Wspólne zajęcia integracyjne były okazją do lepszego poznania się. Sobotnia piesza wyprawa po okolicznych lasach zacieśniała relacje koleżeńskie, a czas wędrówki upływał na  rozmowach i podziwianiu piękna okolicy. Wycieczka  zakończyła się piknikiem  i wspólną zabawą na świeżym powietrzu. Niedziela była dniem spędzonym w rodzinach. Nasi uczniowie wraz z niemieckimi kolegami i koleżankami spędzali czas w bardzo różnorodny sposób. Wśród atrakcji znaleźli się: mini ZOO, basen, lokalne festyny, uroczystości rodzinne. W tym dniu uczniowie mieli więcej czasu na to, by poznać się lepiej i razem spędzić czas.

W poniedziałek, z dużym zainteresowaniem, młodzi goście z Polski zwiedzali pałac książąt Wirtembergii w  Ludwigsburgu. We wtorek uczniowie udali się na wycieczkę do Stuttgartu, gdzie  zwiedzali lotnisko. Mieli okazję przejść kontrolę celną, która dla wielu była emocjonującą przygodą. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła także przejażdżka autobusem po płycie lotniska, skąd można było oglądać startujące i lądujące samoloty. We wtorkowe popołudnie wszyscy ponownie spotkali się razem w szkole, aby delektować się pizzą przygotowaną przez nauczycieli i wypiekaną w oryginalnym piecu. Wieczór upłynął na zabawach, śpiewach przy ognisku, a amatorzy tańca bawili się na dyskotece.

Ostatni dzień  pobytu w Niemczech uczniowie spędzili  w Schwäbisch Hall, gdzie poznali  historię tego miasteczka, obejrzeli ciekawe miejsca i budynki, jak też kościół św. Michała, po czym mogli zobaczyć wiele ciekawych zakątków tego pięknego miasteczka.

Wspólne wycieczki, gry i zabawy sprawiły, że dzieci bardzo szybko zintegrowały się. Spędzony razem czas pozwalał na  nawiązywanie i zacieśnianie  znajomości, przyjaźni, a niemieckie  rodziny z wielką troską dbały o dobre samopoczucie gości.

Dla nauczycieli była to okazja do obserwacji, rozmów, pytań, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem.

Młodzi mieszkańcy Zwierzyńca  wyjeżdżali zadowoleni, pełni miłych i niezapomnianych wrażeń. Przy pożegnaniu popłynęły łzy wzruszenia…

Realizacja wymiany jest możliwa dzięki wsparciu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Organizacja powstała w 1991r. jako niezależna od rządów organizacja międzynarodowa. Służy ona wymianie i współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej. Jest otwarta dla wszystkich podmiotów i inicjatyw. Jej działalność opiera się na partnerskiej współpracy Polaków i Niemców.

Dzięki  tego typu wymianie łamane są wszelkie stereotypy i uprzedzenia między narodem polskim a niemieckim.

Iwona Kozioł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiatowy konkurs plastyczny „Zwierzyna Roztocza i Puszczy Solskiej”

12.09.2017 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom tegorocznego konkursu plastycznego „Zwierzyna Roztocza i Puszczy Solskiej” organizowanego przez Nadleśnictwo Zwierzyniec. Konkurs odbywał się w kategorii plastycznej i literackiej, z podziałem na cztery grupy wiekowe.

Finał konkursu zgromadził laureatów z okolicznych szkół. Nagrody wręczali zastępca Nadleśniczego – Ryszard Teterycz oraz pani Krystyna Kozłowska.

 

Laureaci z naszej szkoły:

Kategoria wiekowa 3-5 lat:

I miejsce -Charkot Łukasz z klasy 0

II miejsce -Czochra Gabriel z klasy 0

III miejsce -Badach Samuel z klasy I a

Kategoria wiekowa 6-8 lat

I miejsce -Welsyng Maria z klasy IVa

III miejsce- Jadach Małgorzata z klasy Ia

wyróżnienia: Jankowska Maja z klasy I b, Skrzypa Tomasz z klasy I a, Niemczuk Dawid z klasy III c,

Kategoria klas IV-VI

I miejsce- Gałan Natalia z klasy IV a

II miejsce -Bura Martyna z klasy VI b

III miejsce -Wierzchoś Wiktor z klasy V a

wyróżnienie -Kulik Piotr z klasy VI b

Kategoria wiekowa 13-16 lat:

III miejsce- Rugała Faustyna z klasy III b

wyróżnienia: Bondyra Aleksandra z klasy III b, Koszarna Zuzanna z klasy VII b,

Laureatom serdecznie gratulujemy!

przygotowała: M. Czochra-Welsyng

 

 

 

 

 

Nagrody w ogólnopolskiej kampanii

ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ

Pod koniec sierpnia został rozstrzygnięty konkurs „Na skrzydłach przyjaźni” zorganizowany w czerwcu, w ramach ogólnopolskiej Kampanii ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ.

W konkursie wzięli udział uczniowie naszego Zespołu Szkół.

Z listu nadesłanego przez Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych w Poznaniu – organizatora kampanii wynika, że do biura kampanii ZTU napłynęło kilka tysięcy prac z całej Polski. Miło jest nam poinformować, że spośród osób nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się również nasi uczniowie. Są to:

 • Matylda Kowalczuk z klasy VII c-nagroda główna

wyróżnienia:

 • Sandra Siastała z klasy III

 • Mateusz Wojtiuk z klasy Vb

 • Faustyna Rugała z klasy IIIb

 • Daria Skowyra z klasy IIIa

 • Zuzanna Gmyz z klasy VIIc

Nagroda główna zostanie wręczona podczas uroczystego Finału Kampanii, który odbędzie się jesienią w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Pozostałe nagrody zostały przesłane pocztą i wręczymy je naszym uczniom na apelu szkolnym.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

przygotowała- M. Czochra-Welsyng