2013/2014

Przedstawienie profilaktyczne

W dniu 25 czerwca 2014 roku odbyło się w naszej szkole przedstawienie profilaktyczne poświęcone problemowi bezpieczeństwa i sposobom zapobiegania różnorodnym zagrożeniom. Przedstawienie przygotowały panie Renata Godzisz, Katarzyna Piwowar i Katarzyna Małyszek. Scenariusz przedstawienia napisała pani Katarzyna Małyszek.
Udział w przedstawieniu wzięli uczniowie z klas IV-VI. Klasa VIb – B. Jaworski, G. Komorowski, J. Młynarczuk, D. Piasecki, P. Cieplechowicz, K. Podolak; VIa – Paweł Ruszczycki, Vb – A. Koczułap, A. Kociuba, M. Małek, M. Skrzyński; IVa – J. Grodowicz, O. Zielonka.
Uczniowie, mówiąc w dowcipny sposób o sprawach poważnych, starali się uwrażliwić kolegów i koleżanki na szeroko rozumiane bezpieczeństwo i zachęcić ich do dbania o zdrowie. Mówili o sytuacjach, mogących powodować konflikty z prawem, o tym, że Internet oprócz wspaniałych możliwości kontaktu z całym światem, może też być źródłem zagrożeń. Przestrzegali przed nierozważnym używaniem materiałów pirotechnicznych. Informowali o niebezpieczeństwie, jakie niesie kąpiel w niedozwolonych miejscach, o tym, że korzystanie bez uprawnień z pojazdów mechanicznych niesie zagrożenia nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale również dla bezpieczeństwa innych. W przedstawieniu podkreślono także rolę aktywnego wypoczynku i ruchu na świeżym powietrzu.
Tematyka przedstawienia i jego wymowa przypomniały naszym uczniom o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w trakcie zbliżających się wielkimi krokami wakacji.

Przygotowała: Katarzyna Małyszek

Konkurs z języka angielskiego dla klas I-III

Konkurs odbył się 26 czerwca 2014 roku. Cele, które przyświecały konkursowi to: zachęcanie i motywowanie do nauki języka angielskiego, zebranie i podsumowanie wiedzy z zakresu klas I- III, propagowanie idei nauki przez zabawę, kształtowanie umiejętności komunikowania się i współpracy w grupie.
Uczniowie klas 0-III zgromadzeni na sali gimnastycznej gorąco kibicowali zawodnikom z klas IIa, IIb, IIIa i IIIb. Drużyny składały się z czterech osób. Odbyło się sześć konkurencji, które nie tylko sprawdzały wiedzę z zakresu języka angielskiego, ale też szybkość, refleks i umiejętność pracy w grupie. Zwycięską drużyną była drużyna z klasy IIb, drugie miejsce zajęła klasa IIIa, trzecie IIIb i czwarte klasa IIa. Poziom konkursu był bardzo wyrównany, poszczególne drużyny dzieliła bardzo niewielka różnica punktów. Konkurs przygotowały nauczycielki języka angielskiego Katarzyna Małyszek, Katarzyna Piwowar i Anna Modrzejewska.

Przygotowała: Katarzyna Małyszek

I miejsce w  XIV Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tańca Ludowego we Włodawie

W dniu 14 czerwca 2014r. odbył się w we Włodawie XIV Wojewódzki Przegląd Zespołów Tańca Ludowego. Zespól Tańca Ludowego „Zwierzyniacy” reprezentowały na przeglądzie dwie grupy taneczne. Były to dla naszego zespołu bardzo udane prezentacje.
Jury oceniało zespoły w trzech kategoriach wiekowych (I Kat do 10 lat; II kat 11-14 lat; III kat 5-19 lat) zgodnie z kryteriami oceny zawartymi w regulaminie. Do przeglądu zgłosiło się 15 zespołów.
Połączone grupy starsza i średnia za wykonanie wiązanki tańców zamojskich i biłgorajskich zdobyła I miejsce w II kategorii wiekowej.

Przygotowała: A. Korniluk

Dnia 13 czerwca 2014r. dzieci z oddziału przedszkolnego O „a” i „b” wyjeżdżały na wycieczkę do Guciowa i Krasnobrodu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Guciowa, gdzie wyjątkowa przyroda łączy się z tradycją. Dzieci z zaciekawieniem słuchały pana Stanisława Jachymka, który oprowadził nas po Zagrodzie. Obejrzeliśmy, jak robione są tradycyjne podpłomyki, każdy mógł pomóc przy robieniu prawdziwego masła, a na koniec skosztować. Potem ognisko i czas nie tylko na kiełbaskę, ale i na zabawę.

Następnie wyruszyliśmy do Krasnobrodu, aby odwiedzić ścieżkę edukacyjną: DINOZAURY, położoną w Dolinie św. Rocha. Z przewodnikiem, który nam przybliżył i zachęcił do poznania prehistorii, odbyliśmy „podróż w czasie” rozpoczynając od samego początku powstania Ziemi. Zwiedzanie dzieci zakończyły zabawą na placu zabaw, niektórzy podjęli się odkopania szkieletu dinozaura. Pogoda i humory dopisały.

Przygotowała: Anna Korniuluk

Wojewódzki Konkurs Plastyczny pt. „Grzybobranie”

Nadleśnictwo w Zwierzyńcu zorganizowało Wojewódzki Konkurs Plastyczny pt. „Grzybobranie”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi dzieci, oraz młodzieży na bogactwo przyrodnicze lasów. Rozbudzenie świadomości, ze lasy spełniają bardzo różnorodne funkcje w sposób naturalny lub w wyniku gospodarki leśnej. W konkursie nasze uczennice zajęły dwa miejsca:

Komorowska Magdalena kl. IV – I miejsce
Oleszkiewicz Julia kl. I – II miejsce

Wycieczka do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu

Dnia 11.06.204r. uczniowie klasy IV a, IV b i IV z Wywłoczki uczestniczyli w wycieczce do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Opiekunkami wyjazdu były panie – Barbara Pacyk, Dorota Grodowicz i Krystyna Kowalczuk.
Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta żyjące w różnych strefach klimatycznych. Były to różne gatunki ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb i stawonogów. Poznały zasady zachowania się na terenie ogrodu zoologicznego i przestrzegały ich w czasie zwiedzania.
Dodatkową atrakcją były różne pamiątki, które dzieci mogły kupić spacerując po alejkach ogrodu. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem ale też atrakcyjną i ciekawą lekcją przyrody.

Przygotowała Barbara Pacyk

Wycieczka klas III do Janowca nad Wisłą i Kazimierza

Dnia 10. 06. 2014r klasy III „a” i III „b” wyjeżdżały na wycieczkę do Janowca nad Wisłą i Kazimierza. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od XVIII-wiecznego Dworu rodziny Zembrzuskich w Janowcu, spichlerza i wystawy etnograficznej. Następnie oglądaliśmy ruiny zamku Firlejów z XVI wieku. Ciuchcią dojechaliśmy do przystani i statkiem po Wiśle wyruszyliśmy do Kazimierza. Po obiedzie w Kazimierzu zwiedzaliśmy urocze miasteczko (Górę Trzech Krzyży, Farę, Kościół Zwiastowania, Wąwóz Korzeniowy i Kazimierski Rynek). Przed wyjazdem na Kazimierskim Rynku wszyscy nabyli wiele ciekawych pamiątek i zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pogoda nam dopisała i humory także. Trochę dokuczliwe były kazimierskie komary.

Przygotowała: Maria Żołdak

DZIEŃ DZIECKA I SPORTU

Dnia 9 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka i Sportu. Wszyscy uczniowie i nauczyciele zebrali się na starym stadionie „Sokoła” aby tam wziąć udział w różnego rodzaju konkurencjach sportowych.

Przygotował: Mirosław Dziwota

Wczesnoszkolny Dzień Zdrowia

Dnia 5.06.2014r odbyła się impreza szkolna dla uczniów klas I –III pod nazwą Wczesnoszkolny Dzień Zdrowia. Była ona okazją do podsumowania pracy w ramach realizacji programów profilaktycznych : „Owoce w szkole”, „ Szklanka mleka” a szczególnie Programu edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie, proszę”.Na przebieg imprezy złożyły się inscenizacje, konkursy, gry i zabawy ruchowe z elementami współzawodnictwa. Wychowankowie świetlicy szkolnej wraz z wychowawcami przygotowali i zaprezentowali koleżankom i kolegom inscenizację pod tytułem „Zdrowobajka”. Uczniowie klasy II „b” przedstawienie „Witaminki”. Z dużym zaangażowaniem włączyła się do przeprowadzenia imprezy pracująca w szkole pielęgniarka dyplomowana pani Jadwiga Kitka, która w formie pogadanki poszerzyła i uporządkowała wiadomości uczniów na temat zdrowia oraz przeprowadziła konkurs z nagrodami o tematyce zdrowotnej. Ponadto uczniowie mogli obejrzeć pokonkursową wystawę prac plastycznych, który odbył się w kwietniu i maju wśród uczniów klas I-III na terenie szkół naszej gminy. Zwycięzcy otrzymali nagrody , dyplomy i wyróżnienia, które wręczyła pani wicedyrektor mgr Grażyna Kawka.
I miejsce – zajął uczeń Adrian Grabowski z klasy I ze Szkoły Filialnej w Wywłoczce.
II miejsce – Oliwia Stanibuła , Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu klasa II „b”
III miejsce – Donata Żwirek , Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu klasa I „b”.

Przyznano również trzy wyróżnienia dla następujących uczniów:
Jakuba Kowalczuka z klasy I ze Szkoły Filialnej w Żurawnicy,
Zuzanny Gmyz z klasy III „b” ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu ,
Karola Adamowicza z klasy II ze Szkoły Filialnej w Obroczy.
Na zakończenie uczestnicy aktywnie zadbali o swoje zdrowie uczestnicząc w grach i zabawach sportowych z elementami rywalizacji na boisku sportowym ORLIK pod kierownictwem swoich nauczycieli i wychowawców. Uczniowie wesoło bawili się i utrwalali postawy odpowiedzialności za własne zdrowie.

Koordynator programu – Maria Żołdak

Przegląd Teatrzyków Szkolnych w Złojcu

Członkowie koła teatralnego kierowanego przez p. J. Bojdę i p. A. Gresztę zajęli trzecie miejsce na międzygminnym Przeglądzie Teatrzyków Szkolnych w Złojcu. Utalentowani aktorsko i językowo uczniowie z klas IIIa, Va, Vb i VIa pokazali parodię bajki pt. Królewna Śnieżka. Prezentowane w trzech językach przedstawienie (j. polskim, angielskim i niemieckim) nie tylko zostało docenione przez komisję, ale spotkało się również z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności.

Przygotowała: Anna Greszta

Konkurs historyczny „Historia mojej małej Ojczyzny. Wspomnienia o żołnierzach SZP-ZWZ-AK Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy”.

Trzy uczennice naszej szkoły: Michalina Gmyz, Katarzyna Malec i Martyna Małek pod kierunkiem pani Iwony Gałeckiej przystąpiły do konkursu historycznego ogłoszonego przez Prezydium Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość „Historia mojej małej Ojczyzny. Wspomnienia o żołnierzach SZP-ZWZ-AK Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy”. Konkurs swoim zasięgiem objął powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski, części krasnostawskiego (Gminy: Gorzków, Izbica, Kraśniczyn, Rudnik, Żółkiewka) oraz Gminy Cieszanów, Narol, Stary Dzików z powiatu lubaczowskiego.
Patronat Honorowy nad tegoroczną edycją konkursu objęli: Ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej – ks. Bp Marian Rojek oraz Kierownik Urzędu ds.Kombatantów i Osób Represjonowanych, Minister Jan Ciechanowski, a także Lubelski Kurator Oświaty. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy pisemnej – zapisu wspomnień, wywiadu, reportażu, pamiętnika, prezentacji.
Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli szkół, ŚZŻAK i kuratorium oświaty po przeczytaniu prac przyznała III miejsce w kategorii szkół podstawowych Katarzynie Malec, zaś prace uczennic :Michaliny Gmyz, Martyny Małek zostały wyróżnione.
26 maja 2014 r w sali konferencyjnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatura Zamość, odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu , podczas którego wręczono nagrody i dyplomy.

Przygotowała: Iwona Gałecka

 Wybory nowej Rady Samorządu Uczniowskiego

30 maja 2014 r. w naszej szkole odbyły się wybory nowej Rady Samorządu Uczniowskiego. Począwszy od „zerówek” wszyscy uczniowie oddali głosy na swoich kandydatów. Największą ilość głosów zdobyła uczennica klasy Va Weronika Gałan.
Skład nowej Rady Samorządu Uczniowskiego
na rok szkolny 2014/2015
1. Weronika Gałan- przewodnicząca SU
2. Aleksandra Sadza- zastępca przewodniczącej
3. Daria Skowyra- sekcja rozrywkowa
4. Monika Samulak- sekcja rozrywkowa
5. Sara Sagan- sekcja plastyczna
6. Aleksandra Komisarczuk- sekcja plastyczna
7. Agata Koczułap- sekcja plastyczna
8. Alicja Marzec- kronikarz
9. Filip Chmielewski- sekretarz
10. Małgorzata Duda- sekretarz
11. Faustyna Rugała- poczet sztandarowy
12. Kacper Obel- poczet sztandarowy
13. Klaudia Parczała- poczet sztandarowy
14. Aleksandra Skrzypa- poczet sztandarowy
15. Karol Żołdak- poczet sztandarowy
16. Agata Kociuba- poczet sztandarowy

Przygotował: Mirosław Dziwota

Dzień Mamy i taty w klasie IIIa

Dnia 27 maja 2014r. w klasie III a odbyło się klasowe spotkanie z okazji Dnia Matki. Dzieci zaprezentowały montaż słowno- muzyczny oraz układy taneczne. Złożyły swoim mamusiom życzenia oraz same przeprowadziły różnorodne konkursy, w których brały udział wraz ze swoimi mamusiami.

Przygotowała: Małgorzata Małek

Wojewódzki Turniej Szczypiorniak

na Orlikach 2014

Turniej został przeprowadzony 27.05.2014r. w Lublinie. Wzięło w nim udział sześć zespołów piłkarek ręcznych ze szkół podstawowych. Zostały utworzone dwie grupy:
Grupa A – SP Kraśnik, SP Lublin, SP Zamość
Grupa B – SP Łuków, SP Biała Podlaska, SP Zwierzyniec
W grupach zespoły grały systemem „każdy z każdym”.
Wyniki gier naszej grupy:
SP Łuków – SP Zwierzyniec 9 : 9
SP Biała Podlaska – SP Zwierzyniec 8 : 16
SP Łuków – SP Biała Podlaska 13 : 4
Naszej drużynie zabrakło trochę szczęścia, Łuków grał z Białą Podlaską po naszym meczu i już wiedział, że aby wyjść z pierwszego miejsca w grupie,musi mieć jedną bramkę więcej. Nasza reprezentacja mogła grać tylko o trzecie miejsce.
Mecz o III miejsce: SP Zwierzyniec – SP Zamość7 : 2

Reprezentacja Szkoły Podstawowej Dziewcząt w Zwierzyńcu w Turnieju Wojewódzkim
Szczypiorniak na Orlikach 2014 zdobyła III miejsce.

Dziewczęta otrzymały medale, puchar i pamiątkowy dyplom. Skład reprezentacji: Gabriela Tomczyk, Maria Słomiany, Zuzanna Gałan, Elżbieta Żywot, Joanna Bartnik, Klaudia Selech, Weronika Gałan, Monika Samulak, Daria Skowyra, Amelia Burdzań, Sara Sagan,JustynaGałan
Trener – Krystyna Kowalczuk

Trener – Krystyna Kowalczuk

 Wyjazd do Gogolina

W dniach 23 – 26.05 grupy starsza, średnia i młodsza Zespołu Tańca Ludowego Zwierzyniacy (łącznie 47 dzieci i młodzieży) wyjeżdżała do Gogolina, miasta partnerskiego Zwierzyńca.

W sobotę odwiedziliśmy JuraPark w Krasiejowie, który rozciąga się na powierzchni 40 ha w miejscu, gdzie dokonano ważnych odkryć paleontologicznych.

Po południu zabawa na basenie, a wieczorem koncert w sanatorium Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim, który został ciepło przyjęty.

W niedzielę najpierw uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele Św. Jacka w Kamieniu Śląskim.

Po obiedzie udaliśmy się do Gogolina, gdzie koncertowaliśmy wspólnie z Zespołem Folklorystycznym „Nadolanie” z Nadola na Kaszubach podczas pikniku integracyjnego „Trzy Pokolenia = Rodzina” odbywającego się w parku miejskim.

O godzinie 20.00 wzięliśmy udział w imprezie „Rekordowo na ludowo”, czyli ustanowieniu rekordu w ilości osób śpiewających i grających popularną piosenkę „Karolinkę”, oczywiście u stóp pomnika Karolinki i Karlika.

Tak więc w Gogolinie spędziliśmy miło czas, zaprezentowaliśmy nasz rodzimy folklor a nade wszystko przywieźliśmy wspaniałe wspomnienia.

Wycieczka do Janowa Lubelskiego

23 maja 2014 r uczniowie klasy IVb pod opieką pani Iwony Gałeckiej i Grażyny Szuty wjeżdżali na wycieczkę do Janowa Lubelskiego. Celem wyjazdu była integracja zespołu klasowego, a także spędzenie wolnego czasu w formie aktywnej zabawy. Jak się okazało taki rodzaj wycieczki okazał się ciekawym i atrakcyjnym sposobem na nudę.
Pierwszą zabawą z jaką zmierzyli się uczestnicy wyjazdu była zagadka kryminalna . Wcielili się w rolę detektywów mających do rozwiązania pewną zagadkę. Po znalezieniu w lesie ukrytych informacji związanych ze śmiercią wilka i wykonaniu różnych zdań fizycznych i umysłowych, próbowali odpowiedzieć na pytanie: „Kto zabił zwierzę?”. Dalsze zabawy miały formę konkurencji sportowych i sprawnościowych. Zespoły rywalizowały ze sobą startując na „bolkowych nartach”, pięcioosobowych spodniach i workach. Osoby chętne mogły spróbować jazdy na rowerze przeciwskrętnym, na rowerku jednokołowym lub pochodzić na szczudłach. Po ognisku z kiełbaskami dzieci spędziły czas w parku linowym, a następnie uczestniczyły w grze „Ślimak”, której głównym zadaniem było poprzez wysiłek fizyczny poznanie przyrody polskiej. Uczestnicy zostali podzieleni na kilka grup, które musiały odpowiedzieć na wiele interesujących pytań przyrodniczych oraz wykonać szereg zadań sportowych. Wyjazd zakończył pobyt w lodziarni i konsumpcja pysznych lodów.

Przygotowała: Iwona Gałecka

Wycieczka szkolna do Zamościa

W dniu 22 maja uczniowie naszej szkoły brali udział w wycieczce do Zamościa. Sponsorem wycieczki był Bank BPH S.A., oddział w Zamościu.
Pierwszym punktem wycieczki było kino, gdzie obejrzeliśmy film animowany w 3D „RIO 2” Po seansie udaliśmy się do restauracji McDonalds w celu spożycia „szczęśliwego posiłku” czyli Happy Meal J Następnie wyruszyliśmy do zoo, w którym mieliśmy okazję zobaczyć z bliska dzikie zwierzęta oraz przespacerować się po motylarni. W zoo mieliśmy też czas na odpoczynek i skoki na trampolinie. Tego dnia dopisała nie tylko pogoda, ale również nasz humor.

Przygotowały: Katarzyna Piwowar, Renata Godzisz

 

X Gminny Konkurs Pięknego Czytania „Słowem zachwycamy”

22 maja 2014r. odbył się w Szkole Podstawowej w Zwierzyńcu X Gminny Konkurs Pięknego Czytania „Słowem zachwycamy”. Uczestniczyło w nim 20 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu oraz Szkół Filialnych w Obroczy, Wywłoczce i Żurawnicy. Uczniowie prezentowali teksty samodzielnie wybrane, a także fragmenty lektur przygotowane przez organizatorów – Annę Kasprowicz i Annę Słomiany.
Komisja w składzie: Iwona Zacharczuk – nauczyciel języka polskiego, Anna Kasprowicz – bibliotekarz, Iwona Rugała i Małgorzata Stańczyk – nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, wybrała dzieci najlepiej czytające z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej.
Wyróżnieni uczniowie to: Michał Dziadosz i Oliwia Stanibuła ze Szkoły Podstawowej w  Zwierzyńcu, Karol Adamowicz ze Szkoły Filialnej w Obroczy i Magdalena Kilarska ze Szkoły Filialnej w Wywłoczce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci nagrody książkowe.

Przygotowała: Anna Słomiany

 

Szczypiorniak na Orlikach 2014

Turniej Szczypiorniak na Orlikach 2014 odbył się 20 maja w Zwierzyńcu. Wzięły w nim udział cztery drużyny dziewcząt ze Szkół Podstawowych: Szkoła Podstawowa nr 9 w Zamościu, Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu, Szkoła Podstawowa w Żdanowie, Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu. Turniej został rozegrany systemem „każdy z każdym”. Zostało rozegranych sześć meczy.
Wyniki gier naszej reprezentacji:
SP Żdanów – SP Zwierzyniec 1 : 11
SP nr 8 Zamość – SP Zwierzyniec 0 : 7
SP nr 9 Zamość – SP Zwierzyniec 2 : 3
Turniej zakończył się pomyślnie dla naszej reprezentacji, która zdobyła pierwsze miejsce i zakwalifikowała się na rozgrywki wojewódzkie w Lublinie.
I miejsce – SP Zwierzyniec
II miejsce – SP nr 9 Zamość
III miejsce – SP nr 8 Zamość
IV miejsce – SP Żdanów
Skład reprezentacji SP Zwierzyniec: Gabriela Tomczyk, Maria Słomiany, Zuzanna Gałan, Weronika Gałan, Joanna Bartnik, Klaudia Selech, Monika Samulak, Daria Skowyra, Elżbieta Żywot, Amelia Burdzań, Sara Sagan, Justyna Gałan.

Przygotowała: Krystyna Kowalczuk

 

Ogólnopolskie badania umiejętności trzecioklasistów OBUT 2014

20 maja 2014r. uczniowie klas trzecich przystąpili do ogólnopolskiego badania umiejętności trzecioklasistów OBUT 2014. Badaniem objęte zostały wybrane umiejętności matematyczne uczniów. Testy zawierały zadania o zróżnicowanym poziomie trudności. Pozwalały one zaprezentować uczniom umiejętności zdobywane podczas codziennej nauki w szkole i poza nią oraz zastosować je w sytuacjach nietypowych.

Przygotowała: Małgorzata Małek

 

Ogólnopolskie badania umiejętności pięcioklasistów OBUT 2014

Wycieczka szkolna

Ciężkowice-Bochnia-Kurozwęki

W dniach 14.05 – 15.05 uczniowie naszej szkoły brali udział w wycieczce szkolnej Ciężkowice- Bochnia- Kurozwęki. Pierwszego dnia wycieczki odwiedziliśmy rezerwat Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach i wzięliśmy udział w lekcji muzealnej poświęconej zagrożonym gatunkom. Drugi dzień rozpoczął się pobytem na basenie w Bochni a następnie uczestniczyliśmy w warsztatach poświęconych pracy średniowiecznego powroźnika i zielarki. Najbardziej atrakcyjnym punktem programu było zwiedzanie kopalni soli w Bochni zakończone dyskoteką i noclegiem 300 metrów pod ziemią. Ostatniego dnia zwiedziliśmy ranczo bizonów i zamek w Kurozwękach. Pomimo niekorzystnych warunków pogodowych spędziliśmy miło czas i przywieźliśmy wspaniałe wspomnienia.

Przygotowała: Anna Greszta

Finał konkursu ,,Jestem bezpieczny” na szczeblu Komendy Miejskiej Policji w Zamościu

16 maja 2014r. odbył się finał konkursu ,,Jestem bezpieczny” na szczeblu Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w składzie:

– klasa IV Julia Grodowicz, Oliwia Zielonka
– klasa V Kacper Greszta, Agata Koczułap
– klasa VI Jakub Kot, Jakub Młynarczuk.
W tym roku nie udało się uzyskać miejsca na podium. Ale uczniowie walczyli dzielnie zmagając się w 3 konkurencjach: prezentacja szkoły i bezpiecznego hasła, test wiedzy oraz projekt koszulki
Tak naprawdę w tym konkursie nie było przegranych. Wygranymi są wszyscy uczestnicy, bo opanowali wiedzę z zakresu radzenia sobie w sytuacjach związanych
z przemocą i uzależnieniami, wiedzę dotyczącą zagadnień związanych z ruchem drogowym, jak i wiedzę na temat działalności i funkcjonowania policji. Znajomość tej tematyki
z pewnością pozwoli im na bezpieczne spędzanie wolnego czasu, jak i podejmowanie właściwych decyzji w różnych sytuacjach.
Do zmagań konkursowych dzieci zostały przygotowane przez nauczycieli: Katarzynę Małyszek, Małgorzatę Czochra-Welsyng oraz pedagoga szkolnego – Renatę Godzisz.

Przygotowała: Renata Godzisz

Konkurs ortograficzny klas II i III

Konkurs ortograficzny klas II i III

Dnia 13 maja 2014r. w Szkole Podstawowej w Zwierzyńcu odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas drugich i trzecich „As ortografii”, w którym wzięło udział 32 uczniów – klasy II – 19 uczniów, klasy III – 13 uczniów.
Zwycięzcami konkursu zostali:
Kategoria klas drugich:
I miejsce – Karol Adamowicz, Szkoła Filialna w Obroczy,
II miejsce – Oliwia Stanibuła, Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu, kl. II b,
III miejsce – Jakub Ukalski, Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu, kl. II a,
Kategoria klas trzecich:
I miejsce – Maja Bartnik, Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu, kl. III a,
Magdalena Kilarska, Szkoła Filialna w Wywłoczce,
II miejsce – Arkadiusz Choma, SP w Zwierzyńcu, kl. III b,
III miejsce – Gabriela Pietrykowska, SP w Zwierzyńcu, kl. III a,

Przygotowała: Małgorzata Małek

 

10 lat w Unii Europejskiej

Dziewiątego maja w Unii Europejskiej obchodzony jest Dzień Europy. Z tej okazji, a także by uczcić 10- tą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej uczniowie Zespołu Szkół w Zwierzyńcu przygotowali imprezę w plenerze.
Wielu uczniów wzięło udział w konkursie na przebranie i przyszli do szkoły przebrani za postacie, które wiążą się z krajami Unii Europejskiej. Dzięki temu dzień rozpoczął się radośnie i kolorowo. O godzinie 11 społeczność szkolna przeszła do miejskiego amfiteatru, gdzie rozpoczęliśmy wspólne świętowanie.
Na scenie wystąpili młodzi artyści, którzy wcielili się w wiele znakomitych ról.
Najpierw kolorowym pociągiem przyjechali do nas przedstawiciele wybranych krajów europejskich. Następnie publiczność wykazała się swoją wiedzą odpowiadając na szereg zagadek związanych z wiedzą o krajach unijnych. Obejrzeliśmy również inscenizacje teatralne wystawione w języku angielskim i niemieckim. Były to baśnie o Królewnie Śnieżce i Krasnoludkach oraz o współczesnym Kopciuszku.
Nie zabrakło także gości specjalnych imprezy Kabaretu Moralnego Niepokoju i skeczu „Polacy w Londynie”, znanego włoskiego polityka Pana Peppetino Carlo, pszczółki Mai i Gucia, którzy przylecieli do nas prosto z Niemiec. Swoim śpiewem oczarowała nas niemiecka wokalistka i aktorka Yvonne Catterfeld. Na zakończenie poczuliśmy się jak podczas typowej polskiej biesiady i zaśpiewaliśmy wraz z Krzysztofem Krawczykiem „Chciałem być…”.
Po zakończonej części artystycznej Dyrektor szkoły wręczył nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursach. Następnie przeszliśmy miejskim deptakiem, gdzie były zaprezentowane wybrane prace plastyczne. Nasz kolorowy pochód wzbudzał wiele pozytywnych emocji wśród mieszkańców, którzy obdarzali nas serdecznymi uśmiechami.

Przygotowała: Agnieszka Pochodaj

Zapraszamy do obejrzenia filmu

Wycieczka do Warszawy na wystawę myśliwską

Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz”
~Albert Einstein

Składamy serdeczne podziękowania Łowczemu Okręgowemu Panu Henrykowi Studnickiemu za możliwość uczestniczenia w XI Międzynarodowych Targach Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji oraz okazję do poznania zabytków naszej stolicy.

Uczniowie klasy IIIa i IIIb SP w Zwierzyńcu,
uczniowie klasy III SF w Wywłoczce
oraz wychowawcy klas

W piątek 25 kwietnia 2014 roku byliśmy na wycieczce w Warszawie. Byliśmy na wystawie myśliwskiej. Można było zobaczyć tam różnego rodzaju broń, rogi zwierząt, psy myśliwskie. Można było tam kupić różne pamiątki. Jadąc na Stare Miasto widzieliśmy stadion narodowy i Pałac Królewski. Na Starym Mieście oglądaliśmy Kolumnę Zygmunta oraz mury obronne, później poszliśmy pod pomnik syrenki warszawskiej i wielką fontannę. Wycieczka była udana. Najbardziej podobała mi się fontanna.

 Przygotowała: Zuzia Rokosz z klasy 3a

Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy w dniu 25 kwietnia 2014r.
Uczestnicy wycieczki – uczniowie klasy IIIa i IIIb oraz uczniowie ze SF w Wywłoczce spotkali się przy gimnazjum.
Potem zobaczyłam moją koleżankę Olę i razem wsiadłyśmy do autobusu. Jechaliśmy kilka godzin i czekaliśmy na przygodę. Kiedy przyjechaliśmy do Warszawy, to zobaczyliśmy wielki czarny balon z napisem „TVN TURBO”. Czekając na wejście na Targi Łowiectwa i  Strzelectwa robiliśmy sobie na jego tle zdjęcia. Kiedy przyszedł pan, który miał nas oprowadzać, to weszliśmy do ogromnej sali zastawionej różnymi stoiskami i myśliwskimi trofeami. Widzieliśmy tam: strzelby, noże, piękne obrazy, poroża jeleni, wypchane zwierzęta i posągi z miedzi. Potem zobaczyłam prawdziwe orły, oczywiście wytresowane. Wśród wielu rozpoznałam orła bielika. Robiliśmy sobie z nim zdjęcia, czekając na resztę grupy. Na wystawie można było kupić sobie pamiątkę.
Kiedy wyszliśmy, to zobaczyliśmy naszego przewodnika. Poszliśmy do autobusu i przemierzaliśmy dzielnice Warszawy. Pan pokazywał nam jej zabytki i niesamowite budowle, takie jak: Akademia Sztuk Pięknych, pomnik Adama Mickiewicza, syrenkę warszawską, pomnik Mikołaja Kopernika, plastikową palmę na rondzie, a nawet stanęliśmy przed samym pałacem prezydenckim! Widzieliśmy jak żołnierze zmieniają wartę! Potem poszliśmy na Grób Nieznanego Żołnierza i oglądaliśmy makietę pałacu królewskiego, a kiedy wyjrzeliśmy za makietę, naszym oczom ukazała się fontanna. Zostaliśmy przez chwilę i poszliśmy dalej.
Zamierzaliśmy już iść na obiad. Zjedliśmy zupę pomidorową, ziemniaki i kotlet z surówkami. A do picia był kompot. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do Zwierzyńca przyjechaliśmy o 21.00. Ta wycieczka była jedną z najfajniejszych na jakich byłam.
Alicja z klasy IIIa

Finalista Konkursu Matematycznego MiMaK 2014

Uczeń klasy IIIa Kacper Koczot i uczeń klasy IIIb Arkadiusz Choma zakwalifikowali się do Powiatowego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas III szkoły podstawowej MiMaK 2014.

Uczeń klasy IIIa Kacper Koczot został finalistą Konkursu Matematycznego MiMaK 2014

Przygotowała: Małgorzata Małek

Uroczysta akademia poświęcona obchodom rocznicy Konstytucji 3-go Maja

5 maja 2014r. w Szkole Podstawowej w Zwierzyńcu odbyła się uroczysta akademia poświęcona obchodom rocznicy Konstytucji 3-go Maja. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pod kierunkiem p. Iwony Zacharczuk, Anny Korniluk i Iwony Gałeckiej.

Przygotowała: Iwona Zacharczuk

APEL Z OKAZJI DNIA ZIEMI

Dnia 30.04.2014r. w naszej szkole odbyła się  uroczysta akademia z okazji Dnia Ziemi. Inscenizację pt. ,,Leśne spotkanie” przygotowali  uczniowie  klasy IV a i IV b pod kierunkiem nauczycielki przyrody – Barbary Pacyk. Oprawę muzyczną przygotowała nauczycielka muzyki – Iwona Gałecka. Dekoracją były plakaty wykonane przez uczniów  przedstawiające różne sposoby ochrony naszej planety oraz  gazetka wykonana przez nauczycielkę świetlicy – Elżbietę Gęborys. Organizatorzy dziękują za współpracę nauczycielom i uczniom.

Przygotowała: Barbara Pacyk

XIII SZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY DLA KLAS  V

– EKOLOGICZNE POTYCZKI- pod hasłem ,,ŻYJ ZDROWO”

30.04.2014r. w naszej szkole odbyła się 13 edycja Szkolnego Konkursu Przyrodniczego dla klas V- Ekologiczne potyczki – pod hasłem ,,Żyj zdrowo”.

W konkursie uczestniczyły zespoły klas V ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu i Szkoły Filialnej w Wywłoczce w składzie:

Kl. Va – Michał Kwieciński, Filip Padyasek, Ewa Przytuła, Aleksandra Sadza, Monika Samulak, Daria Skowyra.

Kl. Vb – Aleksander Greszta, Kacper Greszta, Agata Hałasa, Agata Koczułap, Michał Małek, Faustyna Rugała.

Kl. V  Wywłoczka – Iza Antosz, Aleksandra Budzyńska, Sandra Budzyńska, Emilia Czop, Krzysztof Kilarski, Szymon Maciocha

  W skład Komisji Konkursowej weszli:

– Przewodnicząca – Pani Joanna Ruda – zastępca dyrektora ZS w Zwierzyńcu,

– Pan Urban Kolman – przedstawiciel  Nadleśnictwa w Zwierzyńcu

– Pani Iwona Kozioł –  nauczyciel języka polskiego w ZS w Zwierzyńcu.

Uczestnicy konkursu wykazali się bardzo dużą wiedzą na temat  zdrowego odżywiania,   składników pokarmowych i ich roli dla organizmu człowieka, znajomością piramidy żywieniowej i produktów pokarmowych zawierających ważne dla zdrowia składniki. Odpowiadali na pytania dotyczące budowy układu pokarmowego i procesów zachodzących w poszczególnych jego odcinkach. Rozwiązywali zagadki dotyczące higieny ciała oraz krzyżówkę zawierającą różne specjalizacje lekarskie i dziedziny ich pracy.

W kolejnym zadaniu drużyny zaprezentowały własną  piosenkę o zdrowym odżywianiu.

W następnym zadaniu Komisja oceniała plakaty wykonane wcześniej przez uczniów na temat zdrowego odżywiania – oceniano sposób wykonania, zgodność z tematem i ciekawe przedstawienie tematu. Wszystkie drużyny bardzo ładnie wykonały to zadanie.

W konkurencji  sportowej zawodnicy rzucali woreczkami do pudełka- niestety nie  wszystkim udało się celnie wykonać wszystkie  rzuty. Przedostatnim zadaniem był pokaz mody ekologicznej – uczniowie prezentowali stroje wykonane samodzielnie z różnych odpadów.

Na zakończenie konkursu jury oceniło zobowiązania prozdrowotne przygotowane przez klasy i przedstawione na plakacie lub transparencie.

    W związku z wyrównanym poziomem konkursu prowadząca zadała pytanie dodatkowe dla klasy Va i V ze Szkoły Filialnej w Wywłoczce dotyczące wyjaśnienia chorób anoreksji i bulimii. Po krótkiej naradzie komisja ogłosiła wyniki:

 I miejsce zajęła  klasa V a z ZS w Zwierzyńcu – uzyskując 43pkt.

II miejsce – klasa V ze Szkoły Filialnej w Wywłoczce – 42pkt.

III miejsce – klasa V b z  ZS w Zwierzyńcu – 37pkt.

Konkurs jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów całej społeczności szkolnej, był źródłem wiedzy prozdrowotnej i wesołej zabawy.

Dla zwycięzców i wszystkich uczestników przewidziane zostały wspaniałe nagrody i dyplomy.    Głównym sponsorem nagród było Nadleśnictwo i OEM RPN w Zwierzyńcu oraz dyrektor ZS w Zwierzyńcu – Jan Czochra.

Dyplomy wykonała  – Małgorzata Sankowska.

Konkurs przygotowała i prowadziła nauczycielka przyrody w ZS w Zwierzyńcu-               Barbara Pacyk.

Opracowała: Barbara Pacyk

Apel z okazji kanonizacji Papieża Jana Pawła II

Dnia 28.04.2014 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym apelu z okazji kanonizacji Papieża Jana Pawła II. Przygotowane wiersze i piosenki przybliżały postać wielkiego polskiego świętego. Zorganizowano również szkolno – parafialny konkurs plastyczny pt. „ Jan Paweł II – wielki współczesny święty”. Jednocześnie odbyła się wystawa publikacji poświęconych Ojcu Świętemu.

Papieskie święto przygotowali nauczyciele Anna Kasprowicz, Edyta Lachowicz, Elżbieta Gęborys. Organizatorzy dziękują za współpracę nauczycielom i uczniom.

Opracowały: Elżbieta Gęborys i Edyta Lachowicz

SPRAWDZIAN KOMPETENCJI KLAS VI

Finał Igrzysk Wojewódzkich

w Mini Piłce Ręcznej Dziewcząt

Finał Igrzysk Wojewódzkich w Mini Piłce Ręcznej Dziewcząt odbył się w Łukowie w dniu 09.04.2014r. W finale uczestniczyły reprezentacje dziewcząt z Kraśnika, Lublina, Chełma, Łukowa, Michowa i Zwierzyńca. W wyniku losowania powstały dwie grupy. Zostały rozegrane mecze systemem „każdy z każdym” Drużyny zajmujące pierwsze miejsca w grupach grały o mistrza województwa. Reprezentacja dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu grała w grupie B z reprezentacją Łukowa i Michowa. W grupie  dziewczyny zajęły pierwsze miejsce i grały finał z dziewczynami z Kraśnika.

Zwierzyniec – Kraśnik 10 : 13

Krystyna Kowalczuk

UCZNIOWIE UCZĄ UCZNIÓW

Taki tytuł nosi akcja Instytutu Goethego w ramach której uczniowie gimnazjum lub liceum mogą przeprowadzić lekcję języka niemieckiego dla uczniów szkoły podstawowej.Uczniowie gimnazjum w Zwierzyńcu chętnie podjęli się wyzwania i w oparciu o materiały udostępnione przez Instytut przygotowali pod kierunkiem nauczycielki języka niemieckiego Agnieszki Pochodaj ciekawą lekcję dla młodszych kolegów ze szkoły podstawowej. Na zajęciach uczniowie pracowali w grupach, wykonując różnorodne zadania i ćwiczenia prowadzone przez uczniów klasy II a Magdę Psiuk, Aleksandrę Soboń, Kamilę Lachowicz oraz Mateusza Piaseckiego. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali pamiątkowe gadżety wchodzące w skład pakietu: zeszyty, znaczki, długopisy, ołówki, bransoletki.

Akcja „Uczniowie uczą uczniów” to ciekawa forma pracy oraz nowe doświadczenie dla wszystkich, którzy uczestniczyli w zajęciach

Przygotowała: Agnieszka Pochodaj

 

26 marca 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły.

Dzień ten był bardzo uroczysty. Od samego rana uczniowie pełnili warty przy pomniku patrona. Ważność tego dnia podkreślał również również uroczysty strój. O godz. 10.30 zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Najpierw głos zabrał Pan Dyrektor Jan Czochra, który powitał przybyłych gości, uczniów oraz nauczycieli. Następnie delegacje poszczególnych klas udały się pod pomnik naszego patrona, aby złożyć kwiaty. Później odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klas III-VI pod kierunkiem nauczycielek  Katarzyny Małyszek, Iwony Gałeckiej oraz Katarzyny Piwowar. Dzieci zaprezentowały zebranym montaż słowno-muzyczny.

Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor Joanna Ruda oraz Zastępca Burmistrza Zwierzyńca Pani Halina Studnicka. Obie Panie w swych przemówieniach nawiązały do tragicznych wydarzeń sprzed 70lat oraz podkreśliły, że pokój nie jest nam dany na zawsze i wszyscy musimy o niego dbać.

Przygotowała: Katarzyna Piwowar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiatowe Igrzyska w mini piłce ręcznej dziewcząt

W dniu 19.03.2014r. odbyły się Powiatowe Igrzyska w mini piłce ręcznej dziewcząt. Rywalizacja dziewcząt została przeprowadzona w Szkole Podstawowej w Łabuńkach. Udział wzięły reprezentacje czterech szkół: Szkoła Podstawowa w Łabunikach, Szkoła Podstawowa w Żdanowie, Szkoła Podstawowa w Łabuniach i Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu. Zawody zostały rozegrane systemem „ każdy z każdym”. Reprezentacja dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu zajęła I miejsce i zakwalifikowała się na Igrzyska Rejonowe, które odbędą się w Tomaszowie. 

Wyniki gier:

Zwierzyniec – Łabuńki   11 : 0

Zwierzyniec – Łabunie   15 : 5

Zwierzyniec – Żdanów   17 : 0

Skład reprezentacji dziewcząt

1. Tomczyk Gabriela

2. Słomiany Maria

3. Gałan Zuzanna

4. Gałan Weronika

5. Bartnik Joanna

6. Samulak Monika

7. Burdzań Amelia

8. Żywot Elżbieta

9. Skowyra Daria

10. Selech Klaudia

11. Małek Martyna

12. Gmyz Michalina

Reprezentację dziewcząt do Igrzysk w mini piłce ręcznej przygotowała nauczycielka wychowania fizycznego Krystyna Kowalczuk 

Przygotowała: Krystyna Kowalczuk

Zwycięzcy  konkursu profilaktycznego nagrodzeni

21 marca 2014r.  odbyło się uroczyste wręczenie nagród z konkursu profilaktycznego  pod hasłem  ,,Od najmłodszych lat z profilaktyką za pan brat’. Najlepsi okazali się:

–   Michał Sitarz klasa IV a,

–   Kacper Greszta klasa V b,

–   Klaudia Kukiełka klasa VI b.

Nagrody  zostały ufundowane  przez Miejsko Gminną  Komisję  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, bardzo dziękujemy za wsparcie dla naszych inicjatyw.

Przygotowała: Renata Godzisz

Pierwszy Dzień Wiosny w Szkole Podstawowej  im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu w klasach IV-VI

21 marca 2014r. uczniowie klas  IV -VI  Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu przywitały pierwszy Dzień Wiosny. Z każdej klasy kilkoro uczniów ubrało się w zabawne stroje, które zaprezentowali wszystkim podczas apelu. Uczniowie Ci wzięli udział w konkursie, który miał wyłonić króla i królową wiosny. Jury w składzie: dyr. pan Jan Czochra, pan Mirosław Dziwota i przewodnicząca SU Joanna Bartnik wybrali: królem wiosny został Aleksander Greszta z klasy Vb, królową wiosny Gabriela Tomczyk z klasy VIa.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Przygotował: Mirosław Dziwota

Pierwszy Dzień Wiosny w Szkole Podstawowej  im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu w klasach I-III

21 marca 2014r. uczniowie klas  0 – III  Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu przywitały pierwszy Dzień Wiosny. Chcąc podkreślić przybycie długo oczekiwanej wiosny  wszyscy byliśmy ubrani na zielono, piosenkami przywoływaliśmy jej nadejście.  Następnym punktem programu  był  wiosenny konkurs ekologiczny, którego  celem było poszerzenie wiedzy o naturze i ekologii. W konkursach brało udział 6 drużyn z klas I-III.

Zwyciężyła drużyna „ Słoneczek” w składzie:

Artur Dziwota, Dawid Wąsik – kl.I

Jakub Ukalski, Aleksandra Surmacz – kl.II

Karolina Bober, Aleksandra Kwaśniak  – kl.III

Na zakończenie dnia uczniowie z gaikami udali się na pierwszy wiosenny spacer do parku i ulicami miasta. Dzień  dostarczył wszystkim przemiłych wrażeń. Teraz już jesteśmy pewni,  że wiosna zagości u nas na dłużej.

Przygotowała: Mariola Jasina

WYJAZDY NA BASEN

Uczniowski Klub Sportowy w Zwierzyńcu  w miesiącach marcu i kwietniu 2014 r. organizuje  wyjazdy dzieci   z  Zespołu Szkół w Zwierzyńcu  i szkół filialnych na krytą pływalnię  do Zamościa.W nauce pływania uczestniczy 90 dzieci w wieku od 5 do 13 lat ze Zwierzyńca, Żurawnicy, Soch, Bagna, Wywłoczki, Obroczy. Dzieci wyjeżdżają na basen w dwóch grupach, jedna w sobotę a druga w niedzielę.  Dla każdej grupy przeznaczone jest po 10 godzin nauki pływania. Pierwsze wyjazdy odbyły się 8 i 9 marca 2014 r. Szkolenie prowadzą wykwalifikowani instruktorzy nauki pływania.Opiekę nad dziećmi w trakcie przejazdu i pobytu na basenie sprawują nauczyciele i rodzice.

Nadzór nad całością wyjazdów sprawuje nauczyciel wychowania fizycznego Jan Andrzej Osmulski.

Przygotował: Jan Andrzej Osmulski

PRÓBNY SPRAWDZIAN KLAS VI

Dnia 7 marca 2014 r. odbył się w naszej szkole kolejny próbny sprawdzian klas szóstych. Tym razem uczniowie pisali go na dużej sali, aby oswoić się z warunkami jakie będą panowały na sprawdzianie głównym 1 kwietnia.

Przygotował: Mirosław Dziwota

WYCIECZKA DO ZAMOŚCIA KLAS II

Dnia 27 lutego 2014 r. uczniowie klas II „a” i II „b” uczestniczyli w wyjeździe do Klubu Batalionowego w Zamościu, gdzie w Sali Koncertowej odbyło się widowisko słowno-muzyczne pt. „Królowa Śniegu”. Aktorami byli wszyscy uczniowie I Społecznej Szkoły Podstawowej im. Unii Europejskiej w Zamościu a przygotowali ich nauczyciele tej szkoły. Ilustracja muzyczna widowiska oparta została na motywie walca wiedeńskiego i składała się z III odsłon. Było to niezwykle kolorowe, a zarazem pouczające widowisko z pomysłową scenografią, ciekawymi rekwizytami i wspaniałą grą małych aktorów. Z przyjemnością wybierzemy się w przyszłym roku na podobne przedstawienie.

Opracowała: Teresa Juszczak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZKOLNY KONKURS

„ZNAM SWOJE PRAWA” – KONWENCJA PRAW DZIECKA

Konkurs trwał od połowy stycznia do końca lutego 2014 roku. Na samym początku została przygotowana gazetka na korytarzu szkolnym z najważniejszymi  informacjami dotyczącymi konwencji. W świetlicy szkolnej i bibliotece zostały przygotowane kąciki książek i materiałów dotyczących praw dziecka. Około miesiąca wychowawcy zapoznawali uczniów z poszczególnymi prawami konwencji. Do 21 lutego dzieci z klas 0-II składały prace plastyczne w świetlicy szkolnej. W dniu 27 lutego uczniowie z klas III – VI pisali testy. 3 marca 2014 r. ogłoszono wyniki testów i konkursu plastycznego.
Grupy 0
I miejsce Amelia Wróbel 0a
II miejsce Patrycja Borsuk 0a
III miejsce Milena Zygmunt 0a
Wyróżnienia
Patryk Kochmański 0 SP Kosobudy, Michał Ostapiński 0 SP Wywłoczka, Joanna Koczułap 0 SP Kosobudy, Patrycja Rokosz 0b
Klasy I
I miejsce Aleksandra Kuczmowska Ib
II miejsce Michał Dziadosz Ib
III miejsce Emilia Kur Ia
Wyróżnienie
Julia Oleszkiewicz Ib
Klasy II
I miejsce Magda Skóra IIa
II miejsce Wiktor Cios i Marcel Bzdziuch IIb
III miejsce Kinga Paniuciak II SP Wywłoczka
Wyróżnienia
Konrad Kalinowski II SP Wywłoczka, Gabriela Kurys IIa
Testy
KLASY III
I miejsce – Dominika Machałek IIIa
II miejsce –  Magdalena Kilarska III SP Wywłoczka, Kacper Koczot IIIa, Michał Kozioł IIIa
III miejsce –  Zuzanna Kapuśniak III SP Wywłoczka, Sebastian Guz IIIb
KLASY IV
I miejsce – Agata Paniuciak IV SP Wywłoczka
II miejsce – Jagoda Młynarczuk IVb, Agnieszka Maciocha IV SP Wywłoczka
III miejsce – Julia Grodowicz IVa
KLASY V
I miejsce – Filip Padyasek Va, Daria Skowyra Va
II miejsce – Monika Samulak Va, Wiktoria Pitwała Vb, Alicja Marzec Vb, Aleksandra Budzyńska V SP Wywłoczka, Szymon Maciocha V SP Wywłoczka
III miejsce – Sandra Budzynska V SP Wywłoczka
KLASY VI
I miejsce – Jakub Kot VI SP Wywłoczka
II miejsce – Mikołaj Balicki VIa, Natalia Lewandowska VIa, Bartłomiej Szabat VIa, Jan Świstek VIb
III miejsce – Paulina Antosz VI SP Wywłoczka
Uczniowie, którzy uzyskali maksymalną ilość punktów:
1. Dominika Machałek IIIa 10/10
2. Daria Skowyra Va 20/20
3. Filip Padyasek Va 20/20
Uczniowie wykazali są bardzo dobrą wiedzą na temat Konwencji Praw Dziecka. Szczególne podziękowania należą się wychowawcom klas za zapoznanie uczniów z „Prawami dziecka”.

Przygotowała: Jolanta Gil

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

21 lutego 2014r. odbyło się kolejne spotkanie z p. Teresą Harkot z Ośrodka Interwencji Kryzysowej na temat ,,Profilaktyka uzależnień – toksykomania”.Mamy nadzieję, że podjęcie tej tematyki uświadomi naszym uczniom zagrożenia wynikające ze szkodliwego wpływu wszelkich używek.

ZABAWA CHOINKOWA

Jak w każdym roku , w okresie Karnawału bawiliśmy się na Zabawie Choinkowej, która odbyła się 18 lutego 2014 r. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III bawiły się pod kierunkiem swoich nauczycielek. Na początku zabawy przeszedł korowód karnawałowy, podczas którego dzieci prezentowały swoje kostiumy oraz maski karnawałowe. Uczestnicy zabawy brali udział w licznych konkursach i zabawach tanecznych takich jak: „Taneczny alfabet”, „Balony w kole”, „Taniec z balonami”. Wybrani zostali Król i Królowa balu. Za udział w konkursach dzieci dostawały słodkie nagrody. Uczniowie wraz z opiekunami nauczyli się oraz wspólnie zatańczyli „Taniec 4 kroków” i „Pingwiny”. W tańcach i zabawach pomagały nam uczennice z SU. Potem do zabawy dołączyli uczniowie klas starszych. Zabawa była bardzo udana. Na zakończenie zabawy był poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

Przygotowała: T. Juszczak

Uroczystość w klasie II „b”

z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka

11 lutego 2014 r. w klasie II „b” odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: babcie, dziadkowie, rodzice z małymi dziećmi oraz pani dyrektor Grażyna Kawka. Zebranych gości przywitała wychowawczyni Teresa Juszczak. Przybyli goście obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, grały na drewnianych łyżkach i widelcach oraz wykonały dwa układy taneczne: jeden do piosenki a drugi do muzyki poważnej. Następnie wręczyły swoim dziadkom przygotowane własnoręcznie upominki. Po akademii odbył się poczęstunek przygotowany przez rodziców. Głos zabrała też pani dyrektor Grażyna Kawka, która podziękowała za przygotowaną akademię. Pogratulowała dziadkom bardzo zdolnych wnuków oraz złożyła przybyłym najlepsze życzenia. Wzruszeni Dziadkowie podziękowali za przygotowaną uroczystość i już teraz przyjęli zaproszenie na przyszły rok.

Opracowała wychowawczyni klasy II „b” Teresa Juszczak

„Zdrowe odżywianie”

13 lutego odwiedziła nas p. Teresa Harkot – edukator zewnętrzny z Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Pani pielęgniarka przeprowadziła zajęcia w klasie I a, I b i III a na  temat „Zdrowe odżywianie”. Podkreślała to, by w jadłospisie dziecka znalazły się wartościowe posiłki – zaleca się spożywanie 4-5 dziennie.  Najważniejsze jest śniadanie, które dostarcza energii na wyzwania intelektualne, korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację, a także poprawia proces przyswajania wiedzy. Witaminy i minerały zawarte w zbilansowanych posiłkach poprawiają odporność dziecka na stres, poprawiają jego nastrój i sprzyjają utrzymaniu prawidłowej wagi. Warto zwrócić uwagę na to, by odstępy między posiłkami nie były zbyt długie. W przeciwnym razie dochodzi do obniżenia stężenia glukozy we krwi, spowolnienia przemiany materii i spadku koncentracji. Sprzymierzeńcem ucznia są zdrowe przekąski: owoce, warzywa, jogurt z płatkami owsianymi oraz pożywna kanapka.

            Dzieci uczestniczyły w spotkaniu z dużym zaangażowaniem. Mamy nadzieję, że poznane zasady będą stosowane na co dzień.

Przygotowała: Renata Godzisz

70 rocznica egzekucji

70 lat temu, 2-go lutego 1944 roku, 20 mieszkańców Rudki, Bagna i Tereszpola rozstrzelano w odwecie za śmierć niemieckiego konfidenta. W poniedziałek 3-go lutego 2014 r. pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie złożono wieńce i uczczono ich pamięć.

Przygotował: Mirosław Dziwota

151 rocznica powstania styczniowego

W niedziele 26 stycznia 2014 r. w Zwierzyńcu, obchodziliśmy 151 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Podczas obchodów obecni byli mieszkańcy Zwierzyńca i okolic, przedstawiciele władz samorządowych, ich goście oraz członkowie Stowarzyszenia Szwadron Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

Obchody rozpoczęła modlitwa w intencji ofiar powstania i przemówienie burmistrza Jana Skiby. Potem odbył się przemarsz pod pomniki polskich i węgierskich powstańców. Po odegraniu hymnów i przemówieniach złożono wieńce pod pomnikami.

Przygotował: Mirosław Dziwota

Test wiedzy prozdrowotnej

16 stycznia 2014 roku  odbył się  test dotyczący zdrowego stylu życia, został przygotowany przez nauczyciela – Katarzynę Małyszek i pedagoga szkolnego – Renatę Godzisz. Konkurs pod hasłem  ,,Od najmłodszych lat z profilaktyką za pan brat brat” miał na celu promowanie zdrowego stylu życia poprzez uprawianie sportu, zdrowe odżywianie i unikanie używek. Ogłoszenie wyników nastąpi po feriach zimowych.

Przygotowała: R. Godzisz

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM O „b”

Święto Babci i Dziadka to dni, w których pragniemy okazać wdzięczność za ich miłość i okazywaną pomoc. W dniu 17 stycznia 2014 – czyli tuż przed feriami zimowymi – w oddziale przedszkolnym O „b” odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście przybyli bardzo licznie. Przedszkolaki recytowały i śpiewały swoim babciom i dziadkom najlepsze życzenia z okazji ich święta, aby wyrazić jak najwięcej dziecięcej miłości. Po złożeniu życzeń i wręczeniu własnoręcznie wykonanych prezentów był czas na słodki poczęstunek. Podczas spotkania nie zabrakło uśmiechu i gromkich braw ze strony gości.

Przygotowała: A. Korniluk

PRZEDSTAWIENIE HISTORYCZNE

13 stycznia 2014 r. Grupa Artystyczna Rekonstrukto zaprezentowała uczniom klas IV-VI pokaz historyczny pod hasłem „ Życie i kultura w średniowieczu”. W bardzo ciekawy, humorystyczny i przystępny dla dzieci sposób pokazała obyczaje i kulturę rycerską, stroje, dużą kolekcję broni używanej w XIII-XIV wieku. Każdy uczestnik mógł osobiście zapoznać się z rekwizytami, uczestniczyć w pojedynku rycerskim, a nawet zobaczyć, jak karano przestępców w średniowieczu. Dzieci bawiły się znakomicie , a przedstawienie było dla nich ciekawą, żywą i pouczającą lekcją historii.

Przygotowała: Iwona Gałecka

19.12.2013 r. – przedstawienie pt. Merry Christmas

Ostatniego dnia przed świąteczną przerwą członkowie koła anglistyczno –teatralnego pod opieką p. Anny Greszta zaprosili uczniów klas 0-III do obejrzenia przedstawienia pt. Merry Christmas.  Krótka historyjka opowiadała o drodze jaką pokonują prezenty by znaleźć się w domach  dzieci na święta. Dzieci aktywnie brały udział w przedstawieniu przyłączając się do śpiewania kolęd w języku angielskim.

Przygotowała: Anna Greszta

JASEŁKA SZKOLNE

„Świąteczne aniołki wesołe aniołki
na chmurkach fikają koziołki
fikają z radości, że będziesz je gościć
na święta kolęda, kolęda”

Dnia 20 grudnia 2013 r w Szkole Podstawowej w Zwierzyńcu odbyło się przedstawienie jasełkowe. Brało w nim udział około 70 uczniów klas III-VI. Dzieci w anielskich kostiumach wprowadziły wszystkich zebranych w świąteczną atmosferę Bożego Narodzenia. W kolejnych odsłonach przedstawienia pojawiały się  tradycyjne postacie z szopki oraz przedstawiciele współczesnej rzeczywistości. Wesołe kolędy i pastorałki rozradowały serca społeczności szkolnej. Scenariusz oraz oprawa muzyczna przedstawienia przygotowała Edyta Lachowicz.

GRUDZIEŃ 2013R. – ROZSTRZYGNIĘCIE SZKOLNEGO KONKURSU NA „NAJCIEKAWSZY KALENDARZ ADWENTOWY

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt: „Najciekawszy kalendarz adwentowy”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI. Zainteresowanie było ogromne. Napłynęło wiele  ciekawych prac od uczniów  ze szkoły w Zwierzyńcu i Wywłoczce. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością w związku z czym komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Wiele prac wyróżniono i nagrodzona.

Zwycięzcom i wyróżnionym gratulujemy!

A oto wyniki konkursu:

I miejsce – Dominika Guz- kl. VIB

II miejsce – Bartłomiej Piasecki -kl. VIB, Sandra Budzyńska kl. V (Wywłoczka), Klaudia Selech – kl. VIB

III miejsce – Mikołaj Welsyng -kl. VA, Gabriel Komorowski- kl. VIB, Weronika Zaręba- kl. VA

Wyróżnienia: Magdalena Komorowska kl. IVB, Oktawian Olejko- kl. VA, Klaudia Parczała- kl.VA, Martyna Małek- kl. VIA

Przygotowała: J. Bojda

PRZEDSTAWIENIE PROMUJĄCE WŚRÓD DZIECI OSZCZĘDZANIE

Dnia 10.12.2013 roku  w naszej szkole odbyło się przedstawienie promujące wśród dzieci oszczędzanie. Uczniowie w ramach zajęć świetlicowych przygotowali  inscenizację „ Ziarnko do ziarnka”. Przedstawienie zachęcało do ogólnie pojętego gospodarnego stylu życia, czyli oszczędności wody, energii, papieru itp. Inscenizację obejrzały dzieci z klas I – III.

Głównym celem przedsięwzięcia był promocja Szkolnej Kasy Oszczędności PKO BP.

SKO działa w Szkole Podstawowej od wielu lat. W ostatnim czasie dzięki wsparciu przedstawiciela PKO BP zainteresowanie oszczędzaniem znacznie wzrosło. Dużym zainteresowaniem cieszy się oferta banku „konto dla ucznia”.

Opiekun SKO – E. Lachowicz

Wychowawca świetlicy – E. Gęborys

,,ŚLADAMI WIELKICH ODKRYĆ”

Dnia 11.12.2013r.  uczniowie klas IV – VI  Szkoły  Podstawowej w Zwierzyńcu uczestniczyli w spektaklu przyrodniczym ,,Śladami wielkich odkryć” zorganizowanym przez Grupę Zaelektryzowani z Ulhówka. Podczas występu  uczniowie mieli okazję zaobserwować różne eksperymenty chemiczne, poznać podstawowe zasady bhp przy korzystaniu z urządzeń elektrycznych oraz zasady udzielania pierwszej pomocy. Mieli możliwość sprawdzenia swoich wiadomości dotyczących czytania mapy i korzystania z kompasu przy wyznaczaniu kierunków geograficznych. Wszyscy uczniowie bardzo aktywnie i żywiołowo uczestniczyli w tej niecodziennej lekcji przyrody.

Przygotowała: B. Pacyk

PROMOCJA ZDROWIA

28 listopada w ramach promocji zdrowia klasy II a, II b i III a wzięły udział w spotkaniu z pielęgniarką. Edukator zewnętrzny z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Zwierzyńcu p. Teresa Harkot omówiła zagadnienia związane z higieną osobistą na co dzień oraz zachowania higieniczne w okresie infekcji grypowych. Celem pogadanki  było kształtowanie nawyków i przyzwyczajeń higieniczno – kulturalnych. Uczniowie  utwierdzili się w przekonaniu o potrzebie i celowości przestrzegania zasad higieny. Tematyka prozdrowotna jest dla dzieci bardzo ciekawa i obszerna, więc na następnym spotkaniu będą podejmowane kolejne zagadnienia.

Przygotowała: Renata Godzisz

 

 INFORMACJE O WCZEŚNIEJSZYCH WYDARZENIACH ZNAJDZIESZ NA STRONIE http://www.szpzwierzyniec.vel.pl/menu/wiado.htm