Drama sposobem na języki obce

W roku szkolnym 2014/2015 w Szkole Podstawowej realizowana jest innowacja pt. Drama sposobem na języki obce opracowana przez Annę Greszta i Joannę Bojda. Do współpracy przy oprawie muzycznej i plastycznej zaproszono p. Małgorzatę Korkosz i p. Mirosława Dziwotę. Innowację zatwierdził do realizacji Lubelski Kurator Oświaty.

Innowacyjność działań programu Drama sposobem na języki obce polega na połączeniu języka angielskiego i niemieckiego w przedstawieniach teatralnych. Inspiracją do opracowania innowacji były doświadczenia wyniesione z pracy na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego.   Jako że, nawet taka szczątkowa forma ćwiczeń dramowych   stosowanych na lekcji cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów powstał pomysł założenia koła teatralnego, które pozwala odejść od szablonu typowo lekcyjnej formy. Korzyści dotyczą nie tylko sfery językowej, ale również sfery emocjonalnej i społecznej ucznia. Nie do przecenienia jest też fakt, że beneficjentami programu są nie tylko uczniowie uczestniczący w zajęciach koła, ale także widzowie oglądający przygotowaną przez kolegów sztukę. Języki angielski i niemiecki zostają w ten sposób propagowane wśród pozostałych uczniów w bardzo atrakcyjnej dla nich formie. Podkreślić tu należy aspekt praktycznego zastosowania języka, który staje się tu narzędziem zabawy i sposobem na zrobienie czegoś ciekawego, a nie kolejnym nudnym przedmiotem szkolnym. Planuje się rozpropagowanie działalności koła poprzez udział w przeglądach teatrzyków szkolnych, oraz organizację przeglądu dla innych teatrzyków językowych w naszej szkole. Obecnie trwają przygotowania do przedstawienia pt. „The Frog Princess”, które zostanie pokazane na choince szkolnej.

innowacja zd2

 

Zgodnie z założonym planem 29.01.2015 na choince szkolnej zaprezentowano przedstawienie pt. „Księżniczka żabka” .  Przedstawienie to łączyło język angielski i niemiecki  ze wsparciem polskiej narracji. Występ spotkał się z ciepłym przyjęciem publiczności.

Opiekunowie innowacji to Joanna Bojda, Anna Greszta, oprawą plastyczną zajęła się Małgorzata Korkosz, a muzyczną Mirosław Dziwota.

 Uczniowie występujący to: Oliwia Zielonka, Michał Kozioł, Alicja Stankiewicz, Maja Bartnik, Paulina Pęk, Michał Małek, Aleksander Greszta, Kacper Obel, Daria Skowyra, Ola Skrzypa, Ola Sadza, Ola Kwaśniuk i  Martyna Szklarz.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym projekcie. Spotykamy się w czwartki w sali 32 o 14.20.