Logopedyczny

PORADY  DLA  RODZICÓW   Z  ZAKRESU  PROFILAKTYKI  LOGOPEDYCZNEJ

Cz.  I  Stymulacja logopedyczna od poczęcia.

Okres ciąży jest bardzo istotny w nabywaniu przez dziecko umiejętności językowych po urodzeniu. Już od 4 tygodnia życia płodowego powstają   i zaczynają funkcjonować narządy umożliwiające w przyszłości rozwój mowy. W 11 tygodniu  można zauważyć wysuwanie się warg, kształtuje się odruch ssania, w 12 tygodniu płód zamyka i otwiera usta, rozpoczynają pracę mięśnie oddechowe i fonacyjne, w 23 tygodniu układ oddechowy ma już swoją ostateczną postać. Od drugiego trymestru płód osłuchuje się z prozodią mowy – akcentem, melodią i rytmem.

Na prawidłowy rozwój mowy dziecka można wpływać już podczas ciąży, już wtedy można rozpocząć stymulację logopedyczną. Jest to mówienie do nienarodzonego jeszcze dziecka ciepłym, przyjemnym tonem, wskazane jest słuchanie spokojnej muzyki, unikanie stresowych sytuacji ponieważ dobry humor kobiety w ciąży jest bardzo istotny dla dziecka.

Hormony stresu mogą działać kurcząco na naczynia krwionośne zmniejszając przepływ krwi u matki, ogranicza to ilość płynącego przez łożysko tlenu i substancji odżywczych.

Bardzo ważne jest prowadzenie uregulowanego trybu życia, odpowiednia ilość snu, odpoczynku, zdrowe odżywianie się, bezwzględne unikanie używek /alkoholu, papierosów, narkotyków/.

Badania wykazują, że dzieci matek zrelaksowanych, mających wsparcie w rodzinie, mówiących dużo do swoich nienarodzonych dzieci, rodzą niemowlęta spokojniejsze, które w przyszłości rozwijają się prawidłowo    i nie mają problemów z mową.

Badania wykazały też, że u dzieci matek niesłyszących występuje opóźniony rozwój mowy gdyż maluchy w życiu płodowym nie osłuchały się z głosem matki.

Krzyk dziecka przy urodzeniu to pierwsze ćwiczenia aparatu oddechowego, fonacyjnego i artykulacyjnego.

Od pierwszych dni po urodzeniu należy mówić do dziecka z prawidłową intonacją, mówić dużo podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych, dużo śpiewać, kołysać. Noworodki czują się bezpiecznie słysząc głos, który znają z życia płodowego.

Istotne znaczenie dla noworodka ma karmienia piersią, mleko matki jest najodpowiedniejszym pokarmem, karmienie zapewnia dziecku kontakt emocjonalny z matką.

Podczas naturalnego karmienia dziecko ma okazję do obserwowania narządów mowy mówiącej matki, lepiej ćwiczy się aparat mowy dziecka, usprawnia i pionizuje język co wpływa na poziom jakości mowy w przyszłości.

Opracowanie: logopeda mgr Aldona Sawic

 

Na podstawie publikacji I. Styczek: Logopedia.