2014/2015

 Konkurs Recytatorski

 

Wycieczka

Z okazji Dnia Dziecka odwiedziliśmy „Kresową osadę” w Baszni Dolnej. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły nam zajęcia rękodzielnicze w manufakturze szkła, lekcja historii oraz wypiek chleba.

Przygotowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

Wszystko dla Mamusi

26 maja wszystkie dzieci z całego małego serduszka życzyły swoim mamusiom spełnienia marzeń. Każdy chciał się zaprezentować swojej mamie jak najpiękniej. Po wierszach i piosenkach nadszedł moment na uściski i upominki.

Przygotowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

Nasze zmysły

Pani pielęgniarka Teresa Harkot z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Zwierzyńcu przygotowała dla dzieci pogadankę i prezentację o narządach zmysłów. Uczniowie wspólnie zastanawiali się jak o nie dbać.

Przygotowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

Zielony teatrzyk

         Co to jest ekologia? Jak segregować śmieci? Jak zdrowo się odżywiać? Na te ważne pytania i wiele innych dzieci otrzymały odpowiedzi 13 marca, podczas przedstawienia teatralnego „Jak Piotruś dobre serduszko ratuje planetę Ziemię”. Po pouczającej rozmowie z matką Naturą wszyscy uczniowie zabrali się do porządkowania najbliższego otoczenia.

 Opracowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

Wiosenny spacer

 20 marca witamy wiosnę i podziwiamy zaćmienie Słońca. Na spacerze uważnie rozglądamy się i szukamy oznak wiosny. Tropimy ją wszędzie. Nie ukryje się przed nami żaden pączek na gałązce.

Opracowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

Lekcja pływania

 W szkole uczniowie zdobywają różne umiejętności. Jedną z nich jest bardzo potrzebna umiejętność pływania. W marcu rozpoczęły się bardzo przyjemne zajęcia na krytej pływalni w Zamościu. Wszystkie dzieci pilnie ćwiczyły pod czujnym okiem instruktorów. Kto pierwszy będzie pływać?

         Opracowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 29 stycznia 2015 r. o godz. 12.00 rozpoczął się „Bal karnawałowy”. Tego dnia szkoła zamieniła się w fantastyczny, kolorowy, bajkowo – karnawałowy świat. Wszyscy bawili się wesoło przy dźwiękach znanych przebojów. Dzieci pełne pozytywnej energii z uśmiechem na ustach śpiewały teksty znanych hitów, skacząc i klaszcząc z radości. W przerwie balu dzieci otrzymały słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców. Dzisiaj miło powspominać i tylko szkoda, że następny bal dopiero za rok…

 Przygotowały: Aleksandra Oleszkiewicz,  Małgorzata Stańczyk

Dzień Babci i Dziadka

W Dniu Babci i Dziadka składamy życzenia:

zdrowia, pomyślności i marzeń spełnienia.

22 stycznia obchodziliśmy święto wszystkich babć i dziadków. Z tej okazji dzieci ze Szkoły Filialnej i Punktu Przedszkolnego przygotowały część artystyczną, podczas której zaprezentowały wiersze, piosenki i tańce.

 Przygotowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

Dzień Babci i Dziadka 001

Hej kolęda, kolęda …

18 stycznia uczestniczyliśmy w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek zorganizowanym przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Zwierzyńcu.

23 stycznia zaprezentowaliśmy swoje umiejętności podczas Regionalnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Krasnobrodzie… Umiejętności zostały docenione i zespół „Słoneczka” w swojej kategorii wiekowej zajął I miejsce!

 Przygotowały: Aleksandra Oleszkiewicz, Małgorzata Stańczyk

 

 

Sprawozdanie z realizacji projektu edukacyjnego

„Każdy dzień przybliża nas do świąt”

ppt_logo

obejrzyj prezentację

Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci radosnym przeżyciem. Sam okres przygotowania wywołuje wiele emocji. To okres ekscytującego oczekiwania, który ostatnio najmłodszemu pokoleniu zaczyna kojarzyć się wyłącznie z prezentami i zakupami w supermarketach. Poprzez realizację zadań projektu edukacyjnego postanowiono ten czas maksymalnie wykorzystać, aby dzieci poczuły prawdziwą atmosferę świąt. Zadania projektu realizowano przez 3 tygodnie poprzedzające Święta Bożego Narodzenia.

        Celem realizacji zagadnień projektu było:

– poznanie tradycji i zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia,

– zintegrowanie społeczności szkolnej uczniów, rodziców i dziadków,

– wzmocnienie więzi rodzinnych,

– rozwijanie zdolności muzycznych i manualnych,

– kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć.

Projekt był realizowany przez dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klasy

I-II Szkoły Filialnej w Żurawnicy od 1 do 18 XII 2014 r. Zadania projektowe zostały dopasowane do wieku i możliwości dzieci, a do ich realizacji zostali włączeni wszyscy nauczycie, rodzice i Koło Gospodyń Wiejskich.

        Realizację zadań rozpoczęto 1 grudnia. Tego dnia dzieci poznały kalendarz miesiąca grudnia i daty świąt. Na każdy dzień poprzedzający święta zostało zaplanowane ciekawe zadanie do realizacji. Kalendarz został zawieszony w widocznym miejscu klasy, aby dzieci mogły sprawdzać co będą robić każdego dnia.

W pierwszym tygodniu uczniowie poznali przysłowia związane z miesiącem grudniem i świętami. Nastał również radosny okres przygotowań do wizyty św. Mikołaja. Uczniowie klasy I-II poprzez czytanie legendy i szukanie informacji na stronach internetowych poznali postać św. Mikołaja. Klasa II przy pomocy nauczyciela redagowała list do św. Mikołaja. Natomiast klasa I i „0” przygotowała list w formie obrazkowo-wyrazowej.

        Dzieci poznały nazwy akcji charytatywnych związanych z okresem świątecznym i różne formy pomocy potrzebującym. Stwierdziły, że w obecnych czasach każdy może naśladować św. Mikołaja. Wspólnie podjęły decyzję o zbiórce plastikowych nakrętek dla Hospicjum Małego Księcia w Lublinie. Postanowiły również oglądać z całymi rodzinami mikołajkowy blok reklamowy. W celu nagłośnienia tej akcji wykonały plakat przypominający o terminie oglądania. W oczekiwaniu na wizytę św. Mikołaja, wszyscy nauczyli się śpiewać piosenkę pt. „Przyjedź do nas Mikołaju”i wykonali prace plastyczne inspirowane postacią. Uczniowie klasy I-II poznali również tradycje mikołajkowe w wybranych krajach Europy. Wielu wrażeń dostarczyło samo spotkanie ze św. Mikołajem. W podziękowaniu za otrzymany prezent wszyscy zaprezentowali przygotowaną wcześniej piosenkę i wierszyki. Podczas spotkania mikołajkowego został również ogłoszony rodzinny konkurs plastyczny „Najpiękniejsza ozdoba świąteczna”.

        W drugim tygodniu grudnia dzieci poznawały tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia. Bardzo chętnie opowiadały o zwyczajach świątecznych panujących w ich rodzinach. Z wielką uwagą słuchały również o zwyczajach

i tradycjach świątecznych w wybranych krajach Europy. Poznały zasady redagowania życzeń świątecznych dla bliskich osób. Wszyscy wykonali pomysłowe kartki świąteczne. Uczniowie klasy II samodzielnie napisali w nich życzenia i adresowali koperty.

        Podczas poznawania polskich tradycji świątecznych nie zapomniano o wspólnym kolędowaniu. Dzieci poznały różnice pomiędzy kolędą, pastorałką, a piosenką świąteczną. Wspólnie śpiewały znane z poprzednich lat kolędy i nauczyły się wielu nowych. Przygotowały śpiewnik świąteczny ozdobiony rysunkami, który został wykorzystany do wspólnego kolędowania z rodzicami podczas spotkania opłatkowego i w domach rodzinnych. Dzięki włączeniu w zadania projektowe nauczycieli języka obcego uczniowie mogli poznać słownictwo i świąteczne piosenki w języku angielskim.

        Ten tydzień grudnia nie tylko rozbrzmiewał śpiewem, ale również pachniał cynamonem i goździkami. Ucząc dzieci świątecznych tradycji i zwyczajów postanowiono we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich upiec pierniki. Najpierw uczniowie poznali legendę o toruńskich piernikach. Następnie przy pomocy pani Agaty Bekier z KGW „zgłębiali tajniki” przepisu na ciasto i odważali potrzebne składniki. Wiele radości sprawiło wałkowanie i wycinanie pierniczków foremkami. Wszyscy wspaniale bawili się podczas lukrowania i ozdabiania ciastek według własnych pomysłów. Niektóre pierniki zostały ozdobnie zapakowane jako prezent dla najbliższych.

        Oczekując na święta dzieci słuchały opowiadań i legend o tematyce świątecznej. Uczniowie klasy II poszukiwali legend świątecznych na stronach internetowych.

        Przez cały grudzień wytrwale pracowano nad przedstawieniem jasełkowym ćwicząc swoje role, wybrane kolędy i przygotowując przy pomocy rodziców stroje.

        Trzeci tydzień zaczął się dla dzieci bardzo miło. 15 grudnia przeprowadzono zajęcia otwarte dla rodziców. Dzieci razem z rodzicami i paniami z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały piękne ozdoby choinkowe. Każdy miał wiele pomysłów. Te radosne chwile długo wspominano patrząc na wykonane ozdoby, które posłużyły do przystrojenia szkolnej choinki. Ubierając choinkę uczniowie poznali nie tylko gatunki drzew iglastych, ale również działania ludzi w celu ich ochrony przed nadmierną wycinką w okresie przedświątecznym. Wykonali również choinki z materiałów papierniczych do dekoracji korytarza szkolnego i własnych domów.

17 grudnia nadszedł długo oczekiwany moment realizacji projektu. Zorganizowano spotkanie opłatkowe, na którym dzieci z Punktu Przedszkolnego i uczniowie klasy I – II zaprezentowali przygotowane jasełka „Maleńka przyszła miłość”. Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością znaleźli się: Pan Jan Czochra – dyrektor Zespołu Szkół w Zwierzyńcu, Pani Grażyna Kawka – wicedyrektor Zespołu Szkół w Zwierzyńcu, Pani Irena Szymczuk – dyrektor Przedszkola Samorządowego w Zwierzyńcu, Ksiądz Mirosław Prokop – proboszcz parafii p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz rodzice i dziadkowie uczniów. Mali wykonawcy otrzymali wiele braw i pochwał. Emocje i wzruszenie można było oglądać nie tylko na twarzach dzieci, ale przede wszystkim rodziców i dziadków. 4 stycznia jasełka zostaną zaprezentowane mieszkańcom miejscowości w tutejszej kaplicy.

        Podczas uroczystości został również rozstrzygnięty konkurs rodzinny

na ozdobę choinkową. Najpiękniejsze ozdoby wykonały dzieci z oddziału przedszkolnego – Kacper Łosiewicz, Maria Bartnik i Magdalena Bartnik.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Na zakończenie zadań projektowych wszystkie dzieci poznały sposób przygotowania tradycyjnego stołu wigilijnego. Zbierając ilustracje

i informacje od rodziców i dziadków dowiedziały się jak stół ma być prawidłowo nakryty i przystrojony oraz jakie tradycyjne potrawy wigilijne powinny się na nim znajdować. Dzieci zebrały również wiadomości o indywidualnych potrawach przygotowywanych w ich rodzinach z pokolenia na pokolenie. Razem przygotowały tradycyjny kompot z suszu owocowego.

        Wszystkie wcześniej zaplanowane założenia projektu zostały zrealizowane. Integrowały wiedzę przekazywaną w ramach zajęć z różnych obszarów edukacyjnych. Wspólna zabawa, śpiewanie kolęd, wykonywanie kartek świątecznych i ozdób choinkowych, pieczenie pierników, gotowanie kompotu wigilijnego, a przede wszystkim przygotowanie jasełek dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji. Nie tylko rozwijało umiejętności muzyczne i manualne, ale przede wszystkim integrowało całą społeczność szkolną.

        Na realizację zadań projektowych duży wpływ miała pomoc

i zaangażowanie ze strony rodziców. To dzięki ich wkładowi pracy został przygotowany poczęstunek podczas spotkania opłatkowego i stroje małych artystów.

        Poznanie tradycji i zwyczajów świątecznych wpłynęło na głębsze przeżywanie przez dzieci Świąt Bożego Narodzenia. Udział w projekcie pozwolił   usystematyzować dziecięcą wiedzę na temat Świąt Bożego Narodzenia i ich rodzinnego charakteru oraz ułatwił zrozumienie doniosłości i znaczenia tych wyjątkowych świąt, a zaangażowanie rodziców i dziadków w zadania projektowe wzmocniło więzi rodzinne.

Kompocik „Pychocik”

         Przygotowanie tradycyjnych potraw wigilijnych jest trudne, ale możemy pomóc mamie w świątecznych pracach. 18 grudnia uczyliśmy się gotować kompot z suszu owocowego. Nasz kompocik otrzymał nazwę „Pychocik”. Jest smaczny, pachnący i świetnie pasuje do świątecznych pierników.

 Przygotowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

Spotkanie Opłatkowe

         17 grudnia zorganizowano Spotkanie Opłatkowe, na którym dzieci z Oddziału Przedszkolnego i uczniowie klas I – II zaprezentowali przygotowane jasełka „Maleńka przyszła miłość”. Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością znaleźli się: Pan Jan Czochra – dyrektor Zespołu Szkół w Zwierzyńcu, Pani Grażyna Kawka – wicedyrektor Zespołu Szkół w Zwierzyńcu, Pani Irena Szymczuk – dyrektor Przedszkola Samorządowego w Zwierzyńcu, Ksiądz Mirosław Prokop – proboszcz parafii p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz rodzice i dziadkowie uczniów. Mali wykonawcy otrzymali wiele braw i pochwał. 4 stycznia jasełka zostaną zaprezentowane mieszkańcom miejscowości w tutejszej kaplicy.

         Podczas uroczystości został również rozstrzygnięty konkurs rodzinny na ozdobę choinkową. Najpiękniejsze ozdoby wykonały dzieci z Oddziału Przedszkolnego – Kacper Łosiewicz, Maria Bartnik i Magdalena Bartnik. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.

 Przygotowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

Śladami Aleksandry Wachniewskiej

         Uczniowie Szkoły Filialnej i Punktu Przedszkolnego w Żurawnicy brali udział w XI Przeglądzie Prac Plastycznych „Śladami Aleksandry Wachniewskiej, malarki i orędowniczki ochrony przyrody Roztocza”. Wszystkie dzieci za wykonane prace otrzymały dyplomy i nagrody.

 Przygotowały: Małgorzata Stańczyk,  Aleksandra Oleszkiewicz

Z mamą zawsze milej

Z mamą zawsze milej przygotowuje się choinkowe ozdoby. Z mamą zawsze szybciej przychodzą ciekawe pomysły do głowy. Z mamą wszystko się udaje wspaniale! 15 grudnia odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. W ramach realizacji zadań projektu edukacyjnego „Każdy dzień przybliża nas do świąt” dzieci razem z rodzicami wykonywały ozdoby choinkowe.

Przygotowały: Małgorzata Stańczyk
Aleksandra Oleszkiewicz

Świąteczne pierniki

11 grudnia uczniowie Szkoły Filialnej i Punktu Przedszkolnego uczyli się jak przygotować wyśmienite pierniki świąteczne. Najpierw dzieci poznały legendę o toruńskich piernikach. Następnie pani Agata Bekier z Koła Gospodyń Wiejskich przeprowadziła zajęcia praktyczne zagniatanie ciasta, wałkowanie, wycinanie kształtów. Dzieci wspaniale bawiły się podczas dekorowania pierników. To były bardzo ciekawe i „smakowite” zajęcia.

Przygotowały: Małgorzata Stańczyk
Aleksandra Oleszkiewicz

Hej kolęda, kolęda…

Nasze dzieci znają dużo kolęd i chętnie je śpiewają. 10 grudnia wykonały śpiewniki świąteczne dla swoich rodzin. Wspólne kolędowanie z rodzicami i dziadkami stworzy miłą atmosferę.

Przygotowały: Małgorzata Stańczyk
Aleksandra Oleszkiewicz

Świąteczne życzenia

Uczniowie w ramach realizacji zadań zawartych w projekcie edukacyjnym „Każdy dzień przybliża nas do świąt” poznali zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych. Z wielkim zaangażowaniem wykonali pomysłowe kartki świąteczne i redagowali życzenia dla bliskich osób i kolegów.

Przygotowały: Małgorzata Stańczyk
Aleksandra Oleszkiewicz

Realizacja projektu edukacyjnego

Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci radosnym przeżyciem. Już sam okres przygotowań wywołuje wiele emocji. Nauczycielki Szkoły Filialnej i Punktu Przedszkolnego w Żurawnicy – Małgorzata Stańczyk i Aleksandra Oleszkiewicz opracowały projekt edukacyjny „Każdy dzień przybliża nas do świąt”.

Realizacja projektu ma na celu:
– poznanie tradycji i zwyczajów Świąt Bożego Narodzenia,
– zintegrowanie społeczności szkolnej uczniów, rodziców i dziadków,
– wzmacnianie więzi rodzinnych,rozwijanie zdolności muzycznych i manualnych, kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć.

Zajęcia zaplanowano na 3 tygodnie grudnia, poprzedzające Święta Bożego Narodzenia. Do ich realizacji zaproszono rodziców oraz Koło Gospodyń Wiejskich.

Przygotowała: Małgorzata Stańczyk

Wizyta Świętego Mikołaja

Jak co roku, Święty Mikołaj odwiedził wszystkie grzeczne dzieci z naszej szkoły i przedszkola. Po zaśpiewaniu piosenki lub powiedzeniu wierszyka, nadszedł długo oczekiwany moment otrzymania prezentu. Wróć Mikołaju za rok!

Przygotowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

Pomaganie nic nie kosztuje

Sami niewiele mamy, ale chętnie innym pomagamy. Zbieramy plastikowe nakrętki dla Hospicjum Małego Księcia w Lublinie. Oglądamy mikołajkowy blok reklamowy i zachęcamy do tego wszystkich znajomych.

Przygotowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

Nauki nigdy nie za wiele

Oglądamy przedstawienie teatralne i uczymy się bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach. Tygrysek Benjamin uczy nas ograniczonego zaufania wobec nieznanych osób. „Teatralną lekcję” zapamiętamy na długo!

Przygotowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

Otwarcie placu zabaw

          W czwartek 30 października pani wiceburmistrz Halina Studnicka uroczyście otworzyła plac zabaw. Swoją obecnością zaszczycili nas: pan burmistrz Jan Skiba, dyrektor Zespołu Szkół pan Jan Czochra, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Zwierzyńcu pani Irena Szymczuk, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej ksiądz Mirosław Prokop, pani sołtys Maria Hajduk, radni i mieszkańcy Żurawnicy. W programie uroczystości był konkurs sprawnościowy dla dzieci zakończony zdobyciem biletu wstępu na plac zabaw, ognisko oraz przejazd bryczką zaprzężoną w kucyki.

 Przygotowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

Budowa placu zabaw

Dzięki zaangażowaniu osób o „wielkim sercu” przy naszej szkole powstaje plac zbaw dla dzieci. W imieniu najmłodszych mieszkańców Żurawnicy szczególnie dziękujemy Fundacji „Sosenka”, Ochotniczej Straży Pożarnej w Żurawnicy, pani wiceburmistrz Halinie Studnickiej, panu dyrektorowi Zespołu Szkół w Zwierzyńcu Janowi Czochra, radnym, pani sołtys, rodzicom i mieszkańcom Żurawnicy za zaangażowanie i pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

Przygotowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

Mali ogrodnicy

Chcemy, aby w naszej szkole było coraz ładniej. Dzieci z klasy I-II i przedszkola posadziły w październiku krzewy ozdobne. Każdy mały ogrodnik starał się zapewnić swojej roślince jak najlepsze warunki do rozwoju.

 Przygotowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

Nasze bezpieczeństwo

Jak być bezpiecznym i widocznym na drodze po zmierzchu przypomniał nam zaprzyjaźniony policjant – pan Grzegorz Czeczot.

 Przygotowały: Małgorzata Stańczyk, Aleksandra Oleszkiewicz

Ślubowanie uczniów klasy I

14 października 2014 roku w Szkole Filialnej w Żurawnicy odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Było to ważne wydarzenie nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców.
Pierwszaki wspierane przez uczniów klasy drugiej, wykazały się umiejętnościami recytatorskimi i wokalno-tanecznymi. Dzieci recytowały wiersze o obowiązkach uczniowskich, właściwym zachowaniu w szkole, rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki i tańczyły. Po udanym zaliczeniu wszystkich prób sprawnościowych złożyły uroczyste ślubowanie. Następnie Pan dyrektor Zespołu Szkół w Zwierzyńcu Jan Czochra dokonał pasowania na ucznia.

Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Uroczystości towarzyszyła miła i pełna wzruszeń atmosfera.
Po części oficjalnej wszyscy uczniowie szkoły zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i dyskotekę.
Ten uroczysty dzień na długo zapadnie w pamięci małych uczniów i ich rodziców

Przygotowała: M. Stańczyk, A. Oleszkiewicz

Już jesień

Ciepła jesień sprzyja częstym pobytom dzieci na dworze. Najwięcej radości sprawiają spacery w poszukiwaniu darów jesieni i zabawy złocistymi liśćmi.

Przygotowała: M. Stańczyk, A. Oleszkiewicz

Witaj szkoło!

I znowu razem po wakacjach… Wypoczęci i uśmiechnięci – przywitaliśmy nowy rok szkolny. Najbardziej podekscytowane były pierwszaki, które z ciekawością rozglądały się dookoła.

Przygotowała: M. Stańczyk, A. Oleszkiewicz